Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

E-ticaret nasıl yapılır? sorusu pandemi döneminde çok karşıma çıktı. Neden derseniz bütün sektörler negatif yönde pandemiden nasibini alırken e-ticaret işleri ve kargo firmaları kazançlarını katladı. Hatta birçok kafe, tekstil ürünü satan dükkanlar çeşitli sosyal medya araçları üzerinden satışlara girişti. Bu kargaşadan internetin gücünü kullanabilenler veya destek alanlar ayakta durmayı başardılar. Hatta dediğim gibi bazıları kazançlarını arttırdılar. Tüm bunları görünce bu yönde bir içerik yazmanın yararlı olacağını düşündüm. Bu yazımda sizlere genel olarak şu soruların cevaplarını vereceğim sorular şunlardır:

Elbette sadece bu yazımı okuyup etkilenmeni güzel olur ancak iyi bir araştırma yapmanızı kesinlikle öneriyorum. Özellikle corona nedeni ile herkes bu işlere girmek istiyor. Bu durum ise dolandırıcılara davet çıkarıyor. Bu nedenle kesinlikle iyi bir araştırma yapmanız gereklidir. Şimdibaşlıklar halinde başlayalım.

E-Ticaret Nedir? Nasıl Yapılır?

Elektronik ticaret 1995 yılından sonra ortaya çıkmış bir sektördür. Bu iş kolu özellikle internetin yaygınlaşması ile daha önemli hale geldi. Oturduğunuz yerden olanaklar dahilinde siparişlerinizi verebiliyorsunuz. Bu siparişler ürün veya hizmet alanında olabiliyor. Eğitimden sıcak yemeğe kadar birçok alana hitap ediyor. E-ticaret sektörü hem satıcıya hem müşteriye muhteşem imkanlar sunar. Mesela bir ürünü birden çok mağaza üzerinde karşılaştırabilirsiniz. Bununla beraber bir butiğiniz varsa ek olarak internetin ulaştığı her yerden sipariş alabilirsiniz. Daha birçok güzelliği olduğunu söyleyebiliriz.

E-ticaret nasıl yapılır? sorusuna gelirsek aslında bunun açıklaması bir kitap olacak türdendir. Çünkü o kadar çok çeşit var ki hangisi size uyar bilemem. Bu nedenle genel olarak tercih edilen e-ticaret modelleri hakkında konuşalım.

Web Sitesinden Satış

En çok bilinen yöntemlerin başında gelir. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte gereksinimleri de arttır. Yani büyük bir bütçeniz yoksa dev e-ticaret siteleri ile yarışamazsınız. Elbette kendini çevirebilir bir iş ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak yine de bunun için bile sermaye gereksinimi vardır. Genel olarak hazır bir e-ticaret sitesi yazılımı alıp ürünleri yükler ve sonrasında satışa sunarsınız. Elbette kendi sitenizin alt yapısını özel yaptırmanız da mümkün. Ancak bu iş maliyetli olacaktır.

E-Ticaret Pazarlarından Satış

Bir web siteniz olmasa bile büyük siteler üzerinden ürün satışı yapabilirsiniz. Trendyol, Gitti Gidiyor, Hepsi Burada, Amazon vb. hepsi bu imkanı sağlıyor. Elbette bu iş için destek almanız gereklidir. Neden derseniz kontrol siz de olmuyor ve platform bilginiz yoksa zarar edebilirsiniz. Bu konuda birçok Facebook grubu bulabilirsiniz. Hatta ben bazılarına üyeyim ve satıcıların isyanları gördüm diyebilirim. İsim vermeme gerek yok ama bazı platformlar birçok farklı hizmet başlığı altında kazancınızdan kesimler yapabiliyor. Bazıları poşet parası, bazıları destek hizmet vb. ne derseniz kazancınızı kırpıyor. Bu durumlara düşmemek adına bir uzman desteği almanızı öneririm. Ekonomik ve uzman bir destek ihtiyacınız olursa Drop Gelir sistmenini inceleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Platformları Üzerinden Satış

Günümüzde herkes cebinde bir bilgisayar ile geziyor. Bununla beraber hemen hemen bu cihaz sahiplerinin birçok sosyal medya hesabı oluyor. Bu durum ise onlara erişebilmek adına muhteşem bir fırsat sunuyor. Mesela ülkemizde gelişim aşamasında olan Instagram satış sistemi veya Facebook mağazaları buna güzel örnek olabilir.

Genel olarak platforma üye olursunuz ve sitenizin özel linki sayesinde otomatik olarak ürünlerinizi sisteme yüklersiniz. Daha sonrasında ise onaylanır ve satışa başlarsınız. Elbette bu kadar basit anlatılsa bile hiç bilgisi olmayan biri için oldukça zor bir iştir.

Diğer Satış Yöntemleri

Genel olarak site veya sosyal medya hesapları üzerinden satış yapıldığına değindim. Bunlardan farklı olarak en bilinenleri affiliate marketing veya dropshipping sistemleridir. Affiliate marketing dediğimiz ürün veya hizmete aracılık yaparak para kazanma modeli. Bu modeli e-ticaretin içine alma sebebim benzer olmaları. Her ne kadar ürün veya hizmet sana ait olmasa bile sonuçta online olarak satıyorsunuz.

Başka bir model dropshipping yani başkasının ürünleri alıp stoksuz satış yapmak. Sistem kısaca şu şekildedir: Müşteri siparişi size verir. Siz ürün sahibinden veya toptancıdan ürünü alıp, müşteri adresine gönderilmesi sağlarsınız. Müşteri size 100 lira verdiyse siz toptancıya 30 lira verirsiniz gerisi size kalır. Anlaşmaya göre kargo masrafını düşersiniz veya düşmezsiniz gerisi size kalır.

E-ticaret sitesi kurmak zor mu?

E-ticaret sitesi kurmak aslında WordPress sistemi sayesinde oldukça kolaydır. Ancak biraz işten anlamanız gereklidir. Diğer yöntem ise hazır yazılımlar kullanmaktır. Binlerce ürün sergilemek istiyorsanız mutlaka bir uzman desteği almanızı öneririm. Diğer yöntem ise shopier benzeri sistemler kullanmaktır. Özellikle ürün sayınız az ise tavsiye ederim. Kendi sitenizi kurmak isterseniz WordPress Başlangıç Rehberi sayfasını inceleyebilirsiniz.

Sermayesiz E-Ticaret Yapılır mı?

Özellikle internet ticaretine başlamak isteyenlere bazı kelime oyunları yaparlar. Paket sistem satanların büyük çoğunluğu bu oyunu yaparlar. Size sermayesiz iş sadece yatırım yapacaksınız derler. İşte bu noktada yatırım dedikleri bazı sistemlerde sermaye olabiliyor. İşin aslı siz ister yatırım deyin isterseniz sermaye deyin e-ticaret işi için para gereklidir. Hem alt yapı için hem de reklam giderleri için ne yazık ki bu iş parasız olmuyor. Temel olarak çalışma sistemi açısından buna dikkat ederseniz, bu iş modelinin size uygun olup olmadığını daha iyi kavramış olursunuz.

E-Ticaret Eğitimi Nereden Alınabilir?

Bu konuda size öncelikle Google Dijital Atölye veya Facebook gibi platformların verdiği ücretsiz eğitimleri tamamlamanızı öneriyorum. Daha sonrasında ise ister yüz yüze isterseniz online uzman kişilerden eğitim alabilirsiniz. Bununla beraber ücretsiz veya ücretli eğitimler bulabileceğiniz udemy.com sitesi ilginizi çekecektir. Benzer bir sistem yerel olarak iienstitu.com veya globalenstitu.com sitelerini kullanabilirsiniz.

Hem uzman olsun hem ekonomik olsun derseniz size e-ticaret eğitimi konusunda Drop Gelir eğitimini önerebilirim. Dilerseniz eğitime başlamadan önce site üzerinden aklınıza takılanları Whatsapp ile sorabilirsiniz. Özellikle eğitimcinin kendisinin hala sektörde olması ve başarılarını kanıtlaması nedeni bu eğitim setini size önerdim.

E-ticaretin Avantajları Nelerdir?

Bu kısmı müşteri ve satıcı diye iki kısımda düşünmemiz lazım. Müşteri açısından olaya bakarsak, dilediğiniz yerden ve dilediğiniz saatte sipariş verebiliyorsunuz. Bununla beraber birçok satıcıyı aynı anda karşılaştırabiliyorsunuz. Bunlar en basit avantajları diyebilirim.

Satıcı gözüyle olaya bakarsak, dünyanın neresine isterseniz satış yapabiliyorsunuz. Elbette sektöre göre değişir ancak genel olarak internet ticareti olan tüm ülkelere ürün veya hizmet satabilirsiniz. En basit örnek bir tanıdığım Amazon üzerinden yurt dışına traş makinesi satmaktadır. Evet tek ürün ama satışları dolar veya euro üzerinden yaptığı için ülke içindeki kazancından daha fazla para kazanmakta. Yani sırf dolar nedeni ile bu işi yaparım diyebilirsiniz.

E-ticaret Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

E-ticaretin güzel tarafı olduğu gibi dezavantajları da vardır. Müşteri açısından düşünürsek özellikle giyim alanında birçok sorun vardır. Örnek olsun derseniz ayakkabı satıcıları oldukça isyalarda diyebilirim. Müşteri siparişi veriyor ve ayakkabıyı kullanıp geri iade ediyor. Platform üzerinden satan satıcı ise zorunlu olarak geri alıyor. Elbette kendi sitesi üzerinden satarsa pek sorun olmaz desek bile yine de müşteri olumsuz yorum yaparak yıpratıyor.

İşin en zor kısmı ise rekabetin zor olmasıdır. Özellikle büyük markalar ile yarışmak imkansıza yakındır. Elbette onlar kadar yatırım yapabilirseniz yani işin aslı paranı varsa zirveye çıkmamanız için bir engel yok diyebilirim. Para ve alt yapınız olmadan e-ticaret işinden büyük kazançlar beklemek saçma olacaktır. Bu sektörde para parayı çekiyor dersem sanırım yanlış bir söylem olmaz. Bu nedenle bunun farkında olarak e-ticaret işinden beklentilerinizi gözden geçirmelisiniz.

E-Ticaret Nasıl Yapılır Konusunda Tavsiyelerim

E-ticarete başlamak istiyorum diyorsanız öncelikle asla çevrenize kulak asmamalısınız. Çünkü size bu işin olmayacağını, rakibin çok olduğunu veya türlü bahaneler sunacaklardır. Bunlar ister isteme sizin motivasyonunuzu düşürür. Bunun için bir işe girişmeye niyetiniz varsa çok çevrenize duyurmayın. İlerleyen günlerde işleri yoluna koydunuz zaman söylersiniz.

“Sermaye olmayan e-ticaret nasıl yapılır?” diye aklınızadna geçirebilirsiniz. Sermayesiz ne yazık ki e-ticaret neredeyse imkansız. Çünkü siteyi kur veya pazar yerlerine ürün yükle satış yap şeklinde olmuyor. Her durumda size bir masraf çıkacaktır. Elbette doğru şekilde adım atarsanız harcamalarınızın daha fazlasını kazanmanız mümkündür. Bu konuda benim size önerim MiniHomy sistemi ile e-ticaret sektörüne giriş yapabilirsiniz. Bu sistem gerek pazar yeri açısından gerekse dolar kazandırması bakımından oldukça ekonomiktir. En azından sisteme girip e-ticaret konusunda denemeler yapabilirsiniz. Sistem hakkında detaylı bilgi için isinburada.com sitesinde sunulan “Minihomy Partners İle Stoksuz E-Ticaret Yapma Yöntemi” başlıklı içeriği incelyebilirsiniz.Hatta aklınıza takılan noktalarda sorularınızı e-mail üzerinden sorunuz.

Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Hatta yazı yazmayı seviyorsanız ilgili konularla alakalı içeriklerinizi bloğumda yayınlayabilirim. Bununla beraber en güncel içeriklerim için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku