Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Evde Yoga Başlangıç Rehberi

0 37

Rahatlamak için hem ruh hemde fizik egzersizlerini barındıran yoga ile tanıştınız mı? Ülkemizde ilgi çok aslında. Ancak yoga merkezleri fiyatları biraz uçuk gibi. Bununla beraber zaman bulamayan veya az önce söz ettiğim gibi yüksek rakam vermek istemeyenler için alternatif evde yoga başlangıç hareketleri ile start verebilirsiniz. Bu yazımda sizlere evde yoga başlangıç rehberi niteliğinde tavsiyeler vereceğim. Öncelikle yoga nedir sorusunun cevabını verelim.


Evde Yoga Başlangıç Rehberi : Yoga Nedir?

Bir çeşit vücudunu ve ruhu dinginliğe kavuşturma girişimi diyebilirim. Bilinen en eski kalıntılara Pakistan’da rastlanmış. Oldukça tartışmalı bir konu aslına. Kesin nereden çıktığı bilinmese de o bölgelerden çıktığı kesin. Belirli geleneklere göre meditasyon yapmaktalar. Bunların en iyisi shramana gelenekleri ve upanishad gelenekleri diye bilinmektedir. Bir nevi aslında insanın tüm maddi manevi duygulardan arınarak kendini şarj etme süreci demek doğru olur. Evde yoga başlangıç için öncelikle kendimize hakim olmayı öğrenmeliyiz. Ülkemizde ön plana çıktığı onu hamile bayanların nefes alma ve dik durma öğrenmesi açısından kullanılmaktadır.

Evde yoga başlangıç hareketlerine geçmeden önce hazırlık yapmanız gerekecek. Bunun için belki özel alış-veriş listesi bile hazırlayabilirsiniz. Öncelikle yumuşak bir zemin için yoga matı almanız iyi olur. Bununla beraber tütsüler ve mumlarda gereklidir. Bununla beraber internet erişime sahip olan bir bilgisayar işinizi görecektir. YouTube üzerinde aşağıdaki gibi bir çok video bulabilirsiniz. Sizlere evde yoga başlangıcı yapmanız için gerekli hareketleri göstereceklerdir.

Evde Yoga Yapmak İçin Bazı Öneriler

Öncelikle yoga yapmak için ortam ayarlamanız gereklidir. Sessiz ve sadece kendinizi duyabileceğiniz bir ortam. Zaten yukarıdaki tütsü ve mumları böyle bir ortam hissi versin diye kullanacağız. Yoga yapmanın amacı maddi,manevi insanı dinginliğe kavuşturmaktır. Kesinlikle kendinizi zorlamak değildir. Fitness ile sakın karıştırmayın. Amacı ve uygulaması tamamen rahatlama adına olduğunu bilin.İlk olarak bir yoga merkezi seçimi yapmanız iyi olur. Hareketleri öğrendikçe evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Ancak yinede evde başlayacaksanız en azından bir video veya kitap eşliğinde başlamanız yeterli olabilir. Belirli demirbaş terimler ve hareketleri vardır. Asana duruşu veya özel nefes teknikleri gibi. Bunları ezbere bilin ve uygulayın.

Evde Yoga Hareketleri
Evde Yoga Hareketleri

Yoga öğrenmek oldukça kolay ama bir o kadar zordur. İnsanın kendini tanıması oldukça kolay görülebilir. Ancak ne yazık ki her insan bunu başaramaz. Bunun için yoga yapmaya başlamak ilk adım olacaktır. Hızlı davranmayın, sakin olun ve anlamaya keşfetmeye çalışın. Yavaş yavaş sindire sindire hareketleri uygulayın. Evde yoga çalışması için özel bir yer ayarlayın. Her seferinde farklı yerde yapmak adaptasyon açısından sıkıntı olabilir.

Evde yoga yapmak sizin için bir günlük iş olmalı. Yani sürekliliği sağlamalısınız. Aksi durumda bir verim almanız zor olabilir. Her zaman olumlu olmayı öğrenin. Düşünceleriniz, hareketleriniz hatta sosyal medyada arkadaşlarınızın paylaştıklarının bile olumlu görmeniz önemli. Bunun için size olumsuzluk yansıtacak kişileri listenizden çıkarabilirsiniz.

Son olarak beslenme şekline dikkat etmelisiniz. Sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Öğünlerinizi kendinize göre ayarlayın. Zararlı içeceklerden ve bol yağlı yemeklerden uzak durmanızda yarar var. Sizinde uyguladığınız veya aklınıza gelen öneriler varsa yorum kısmında veya sitede yazı olarak paylaşabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve yorumlarınız ile destek verebilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yazar Kadromuza Katılın

Yorumlar
Yükleniyor...