Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır ?

0 27
iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır ?
iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır ?

Malumunuz Kurban Bayramı yaklaşıyor. Hayan pazarları kuruldu ve müşterilerini bekliyor. Kimisi koyun kimisi büyük baş hayvan arayışında binlerce kişi pazarlara akın ediyor. Acaba bu kişilerden kaç tanesini belirli kriterlere uyarak kurbanlık bakıyor! İşte bunu düşünerek bu yazımda “iyi kurbanlık nasıl anlaşılır” konusunu ele almak istedim. Şimdi bakalım kurbanlık seçimi için nelere dikkat etmeliymişiz.

Kurbanlık Seçimi

Özellikle ortaklı kesim yapacaksanız kurbanlık seçimi oldukça önem kazanmaktadır. Bunun için iyi kurbanlık nasıl anlaşılır bilmeniz gereklidir. Büyükbaş kurbanlık seçiminde tüm ortakların gitmesine gerek yoktur. Bence uzman olanlara güvenip göndermek daha mantıklıdır. Uzmandan kastım ise hem hayvanın şişirilip şişirilmediğini anlayabilecek hemde yasal yollardan anlayacak biri olmalıdır. Evet kurbanlık pazarlarına sağlıksız hayvan girişi yapılmaz. Belirli noktalara uyulması gerekir. Aynı zamanda bunlar işin maddi kısmı. Birde dinimiz bakımından belirli kurallara uyması gerekir. Mesela dişlerinin durumu, hayvanın hamilelik durumu tüm bunlardan anlayan birininde olması gereklidir.İlk olarak fiziksel görünüşünde hayvanın bir sıkıntısı olmamalıdır. Açık bir yara veya zedelenme, topallama gibi durumlar olmamalıdır. Bu tür durumlara devlet kurumları tarafından açılan pazarlarda rastlamak mümkün değildir diye düşünüyorum. Bu nedenle özelden ziyade devlete kurumları tarafından açılan pazarlardan almakta fayda var. Tüm bu hususlar dışında şimdi genel olarak sorulan etli hayvan nasıl anlaşılır, iyi koyun nasıl anlaşılır, kurbanlık koç nasıl olmalı gibi soruların hepsine birden toplu cevap niteliğindeki başlığımıza.

iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır?

İyi kurbanlık seçim yollarından biri eliniz ile kontrol etme yöntemidir. Peki bu yolla hayvanın nerelerine bakmalısınız? Uzmanlara göre bel kısmını elleme yoluyla anlamak mümkün.Bel kısmını el sürdüğünüz zaman size kemik yapısını değil et yapısını hissettirmelidir. Yani ele gelir şekilde etli olması gerekir. Ancak kemik şeklinde yapı ile karşılaşıyorsanız o hayvanı almayı düşünmeyin derim. Ayrıca hayvanın besili olduğu şeklinden de anlaşılabilir. Hayvana üsten bakarsanız hafif dikdörtgen şeklinde göreceksiniz. Bu hayvanın iyi şekilde besili olduğunu göstermektedir. Bu hayvanı alabileceğinizi işaret eder.

Hayvanın hareketli olması önemli. Canlı bakışlar ve dimdik duruş hayvanın bakımlı ve sağlıklı olduğunun işaretleridir. Ayrıca tüy kısımlarının parlak olması da önemlidir. Deri kısmına bakarken derinin elastikliğine dikkat ediniz. Elastik olması tercih sebebidir. Bazı besiciler hayvanları özel yemler ile bayram içim özel şişirebilirler. Bu durumu anlamak için hayvanın but kısımlarına dikkat etmeniz gereklidir. Butları ele aldığınız zaman hafif dışa doğru bombe şeklinde olmalıdır. Yani et kısımlarını hissetmelisiniz. Bu tarz hayvanlar tercih edilmelidir. Özellikle doğu yöresinin hayvanları bu özelliklere sahip olması ile ünlüdür. Mesela bir her sene Erzurum veya Kars yöresinin hayvanını tercih ederiz. Mevsimsel ve bulundukları konum itibari ile etlerin lezzetleri ve dokuları farklı olmaktadır. Şimdi birde alacağımız canlı hayvandan kaç kilo et çıkabilir ona bakalım.


Canlı Hayvan Et Hesabı

Et ve süt kurumunun çizelgesine göre canlı aldığınız hayvandan ne kadar et çıkacağını hesaplamanız mümkün. Tabi bu rakamlar normal şekilde beslenmiş bir hayvan için geçerlidir. Yani rakamlar yaklaşık değerleri göstermektedir. Sanırım bu tablo sayesinde Google’da aradığınız canlı hayvan kaç kilo et verir, canlı hayvan kesilince kaç kilo gelir, canlı hayvan kesilince ne kadar fire verir vb. sorularınız için cevap bulabilirsiniz.

iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır : Canlı Et Hesabı Tablosu
iyi Kurbanlık Nasıl Anlaşılır : Canlı Et Hesabı Tablosu

Kurbanlık seçimi konusunda kesin bilgileri resmi kurumlardan da alabilirsiniz. Dini açıdan kurbanlık hakkında genel soru cevapları diyanetin resmi sitesi olan diyanet.gov.tr adresine tıklayıp öğrenebilirsiniz. Ayrıca diğer sağlık konuları, yaş tayini gibi konular içinde Et ve Süt kurumunun resmi sitesi olan esk.gov.tr adresine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Şimdiden herkese hayırlı bayramlar dilerim. Sizinde eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmında veya sitede içerik olarak paylaşmanızı tavsiye ederim. Yazımı beğendiyseniz veya faydalı bulduysanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederim.

[kirmizibuton]Sizde Yazar Kadromuza Katılın[/kirmizibuton]

Yorumlar
Yükleniyor...