Kaliteli Uyku Nedir?

0

Uyku, insan hayatının en önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. İyi bir uyku yeni bir güne din başlamak için oldukça önemlidir. Eğer ihtiyacımız olan uykuyu alamazsak bu durumda uyandığımız günden hiçbir verim alamayız. Ancak ne yazık ki gerek iş hayatı gerekse özel hayatımız nedeni tam olarak sağlıklı kaliteli uyku alamıyoruz. Normal şartlar altında kişinin yaş durumlarına göre uyuma sürelerine bakacak olursak şu şekilde sıralayabilirim:

 • Yeni doğan bebekler bakımından kaliteli uyku 19 saatten fazla uyumak olarak kabul edilir,
 • Yürümeye başlayan çocuklarda ise kabul edilen saat 9-16 saat,
 • Okul dönemindeki çocuklarda en az 7 saat olmak üzere,
 • Gençlerde ve yetişkinlerde ise yani 18-25 yaş aralığında en az 6 saat ama 11 saatten de çok olmamalı,
 • Daha ilerleyen yaşlarda ise 5 saatten az 9 saatten çok olmayacak şekilde,

Kaliteli uyku kavramını ölçü olarak yukarıdaki gibi çeşitlendirerek tanımlayabiliriz. Kaliteli uyku nedir sorusunun cevabını verdiğime göre şimdide kaliteli uykuyu nasıl elde ederiz sorusunun cevabına bakalım.

Kaliteli Uyku İçin İp uçları

Öncelikle kaliteli uyku için biraz disiplin şart. Yani demek istediğim tatillerde dahil belirli bir kalkış saatinizin olması gereklidir. Evet belki iş hayatımız nedeni ile dilediğimiz saatte yatıp kalkma şansımız olmayabilir. Ancak en azından elimizden geldiği kadar bunu bir yaşam tarzı olarak kabul etmeliyiz. Bunun dışında ise gün içerisinde tükettiğimiz içeceklere ki özellikle kafein içerenlere dikkat etmeliyiz. Bunların başında ise kahve gelmektedir. kahve ortalama olarak vücudumuzdan çıkması 6 saat kadar sürmektedir. Bu nedenle öğleden sonra mümkünse tüketmeyin derim. Tabi ki sabah içilmesi verimlilik açısından iyi olabilir. Yinede abartmamak iyi olur sanırım. Bununla beraber alkolden zaten uza durmamız gerektiğini sanırım söylememe gerek yoktur.

Kaliteli uyku için bir başka yapabileceğimiz aksiyon ise düzenli spor. İşlerim yoğun ne sporu diyebilirsiniz. Elbette mazeret isterseniz çok şey bulabilirsiniz. Ancak düzenli şekilde spor yapmak için ek zaman ayırmak yerine bunu hayatınıza adapte edebilirsiniz. Mesela yürüyen merdiven yerine normal merdiven tercih edebilir, kısa mesafelere yürüyebilirsiniz. Bunlar küçük birer örnek tabi ki. Çeşitlilik size kalmış.

Kaliteli Uyku İçin Öneriler

Bu başlık altında sizlere maddeler halinde kaliteli uyku çekmemiz için yapabileceklerimizi sıralamak isterim.

 • Öncelikle yazımın başında disiplinden söz etmiştim. Buna göre kendinize bir yatış ve kalkış saati belirleyin,
 • Ne olursa olsun hatta tatiller bile olsa bu saatlere uyum sağlayın,
 • Uyku öncesinde kesinlikle yemek yemeyin,
 • Sporu kesinlikle hayatınızın her alanına uygulamaya çalışın,
 • Uyduğunuz ortamın sıcaklığı iyi ayarlayın. Aşırısı sıcak veya soğuk olmaması önemlidir,
 • Alkol, kafein ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durun,
 • Mümkünse sizi rahatsız edecek etkenlere kendinizden uzaklaştırın,
 • Yattığınız ortamda kesinlikle telefon, modem vb. elektronik cihaz bulunmasın,

Bunların dışında son olarak gece hayatı alışkanlığınız varsa biran önce bu yaşam tarzından vazgeçin. Elbette işiniz gereği bu şekilde bir yaşamınız varsa yine de elinizden geldiği ölçekte kendinize bakmanız gerekli. Ancak bu şekilde kaliteli uyku ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz. Nede olsa sağlık yaşam dikkat etmemiz gereken en önemli konulardandır. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir. Ayrıca InstagramFacebook ve  Google Plus hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sen Ne Diyorsun?

Merak Etme E-Posta Hesabın Bende Kalıyor, Paylaşmıyorum...

No Spam! Bunun Yerine Bloğuma Reklam Vermeye Ne Dersin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web sitemde, deneyimlerimi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi ziyaretinizde bu durumu kabul etmiş olmaktasınız. Kabul Et Daha Fazlası