Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Makyaj Çıkarmadan Uyumak Zararlı mı?

0 32
Makyaj Çıkarmadan Uyumak Zararlı mı?
Makyaj Çıkarmadan Uyumak Zararlı mı?

Özellikle yaz aylarında gece geç saatlere kadar süren düğünlere veya eğlence programlarına katılırız. Tabi programa gitmeden önce iki dirhem bir çekirdek misali makyajımızı yaparız. Ancak geç saatte eve geldiğimiz zaman makyaj temizlemesi bize ölüm gelir. Zar zor belki çıkarırız veya çıkarmayız. İşte bu yazımın konusu ikinci noktadır. Yani makyaj çıkarmadan uyumak zararlımı hakkında olacaktır. Öncelikle makyajın yapılma yöntemine bakalım.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Yapılır?

Eminim YouTube gibi video sitelerinden birinde rast gelmişsiniz. Ruj nasıl yapılır, Makyaj malzemeleri nasıl yapılır vb. gibi. Kabaca söylemek gerekirse kullandığımız tüm malzemelerin hepsi kimyasal içeriklerdir. Markasına göre kullanılan malzeme kalitesi değişmektedir. Örneğin dükkanların önünde satılan 5-10 TL lik rujlar ile 50-60 TL’ye satılan rujlar arasından malzeme kalitesi ve eklentilerin farklılığı vardır. Mesela rujun içerisine yağ katılır. Markalı ürünler büyük baş hayvan yağı katabilirken o dükkanın önünde satılan rujun içindeki ne yağıdır artık siz tahmin edin.Aslında eski antik zamanlarda kullanılan bitkiler ile makyaj yapmak daha sağlıklı. Tabi ki büyük şehirlerde bulamam deme hakkınız yok. Çünkü artık internet ile hiç bir yer uzak olmuyor. Anlatmak istediğim kullandığımız malzemelerin kimyasal ve doğal olmadığı. Ayrıca nasıl yapılırsa yapılsın fazlasının zararlı olmasıdır. Uzun süre cildimize teması halinde tahriş eder ve çeşitli tepkiler verebilir. Bu nedenle markalı bile olsa kullanımına dikkat edilmelidir.

Makyaj Çıkarmadan Uyumak Zararlı mı?

Bir nedenden dolayı makyajının gece boyunca yüzünüzde kaldığı zaman ertesi gün yüzünüzde farklılıklar hissedersiniz. Hatta cildiniz kaşınmaya başlar. Bunun nedeni cildinize uyguladığınız fondöten gibi makyaj malzemelerinin cilt gözeneklerini doldurması ve cildinizin nefes almasını engellemesidir. Makyaj çıkarmadan uyumak size sabah bu durumu yaşatabilir. Aynı durumu göz makyajı içinde düşünebiliriz. Göze yapılan makyaj çıkarmadan uyumak zamanla size kirpiklerinizi kaybetmek olarak dönecektir. Aynı mantıkla kimyasallardan etkilenen kirpikleriniz zamanla dökülecektir. Özellikle sabah kalktığınız zaman yastığınızda bu duruma kanıt olarak kopan kirpiklerinizi görebilirsiniz.

Her şeyin bir bedeli vardır değil mi? Özellikle hassas bir cilt yapısına sahip iseniz kesinlikle makyaj çıkarmadan uyumak gibi bir hata yapmayın. Tüm malzemelerin sağlık için uygun olduğundan emin olun. Ayrıca cilt için kullandığınız malzemelerinizi sizden başkasının kullanmasına izin vermeyin. Buda bir çeşit önlem diyebiliriz. Eğer birden fazla kişi aynı ürünü kullanırsa ve bu ürün cilt üzerine ise çeşitli hastalıkların türemesine sebep olabilir. Tüm makyaj malzemelerinizin size özel olduğundan emin olmanız önemlidir.

Sonuç olarak ise makyaj çıkarmadan uyumak oldukça zararlıdır. Hem sağlığımız açısından hemde güzelliğimiz açısından makyaj çıkarmayı huy edinmeliyiz. Makyaj çıkarmadan yatağa girmemeyi öğrenmeliyiz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve yorumlarınız ile destek verebilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yazar Kadromuza Katılın

Yorumlar
Yükleniyor...