Mobil Oyunlar ve Tehlikeleri

0

Bundan bir kaç yıl önce özellikle genlerin tercih ettiği mobil oyunlar… diye bu yazıma başlayabilirdim. Ancak günümüzde 7’den 70’e her insanın elinde bir telefon veya tablet bulunuyor. Durum böyle olunca mobil oyunların sayısı artıyor. Özellikle para kazanmak adına bir çok oyun uygulama mağazalarına yüklenmektedir. Elbette bir çok kriter içerse bile herkes dilediği uygulamayı veya oyunu cihazına indirebiliyor. Peki mobil oyunlar ve bilinç altımız nasıl etkileşime giriyor? Acaba mobil oyunlar gerçekten masum mu? Bunlar gibi akıllara gelebilecek soruların cevabını bu yazımda vereceğim. Yazıma başlamadan önce iyi bir oyuncu olmadığımı bilin. Benim için oyun oynamak zaman kaybı gibi geliyor. Elbette bu yazım için telefonuma yüklediğim oyun haricinden son yıllarda neredeyse hiç oyun oynamadım. Zaten oyun oynamak içinde zamanım ne yazık ki yok.

Başlıklara Hızlı Ulaşım Linkleri

Mobil Oyunlar ve Bilinç Altımız Nasıl Etkileşiyor?

Bu yazım Apple Store üzerinden ne geldiyse bir oyun indirdim. Oyunun adı Sniper 3D olarak girilmiş. Oyunu özellikle seçmedim. mağazası önerisi olarak indirdim. Yaş sınırı +17 olarak belirtilmiş ancak buna rağmen herkes rahatlıkla indirebilir. Yani demek istediğim bu yaş kriterleri sadece yasal bir prosedür. 10-13 yaşındaki çocuğumuzda bu oyunu rahatlıkla indirebiliyor. Elbette oyunun şiddet içermesi ayrı bir sorun fakat yazılımcı tarafından da yapılan bilinçli grafikler ile bilin altı mesajları yollandığı kesin. Bununla beraber oyun yazılımcısının Apple Store ve Play Store üzerinde bir çok oyunu bulunmakta. Bu durumdaki tehlikeyi siz düşünün.

Mobil Oyunlarda Kullanılan Aldatma Yöntemleri

Sniper 3D oyunu yine aynı diğer oyunlar gibi para kazanmak adına çeşitli kullanım hileleri barındırmaktadır. Bunlardan biri zaman hilesi. Yani kullanıcı belirli bir sayıda görevi tamamladığı zaman oyuna girmesi için ya ödeme yapmasını, ya reklam izlemesini veya belirlenen süre kadar beklemesini istemektedir. Bu bilinen genel zaman hilesidir. İnsan psikolojisine aykırı olan bu durumda reklam izlenir veya ödeme yapılır. Her iki durumda da yazılımcı parasını kazanmış olur. Oyuncu ise her iki durumda da kaybetmiş olur.

Bilinen en eski hilelerden biri ise ücretsiz oyun denilmesidir. Elbette başlangıçta oyuna giriş yapıyorsunuz ve ücretsiz şekilde oynuyorsunuz. Yukarıda da belirttiğim gibi görev sayısı aşılınca sizden bir şekilde ücret alıyor. Size reklam izletiyor veya direkt olarak sizden para talep ediyor. Her iki durumda da aslında bu oyunun ücretsiz olmadığını görmüş oluyorsunuz.

Sniper 3D Görselleri
Sniper 3D Görselleri

Sniper 3D Oyunundaki İlginç Görseller

Yazımın girişinde de belirttiğim gibi çok iyi bir oyuncu olmadığımı söyleyebilirim. Bununla beraber gözlem yeteneğim biraz iyidir. Bu oyunda en çok dikkat çeken ise arka planda kullandığı görseller. Bu görsellerin resimleri sizlerle bu yazımda paylaşıyorum. Görsellerde başı örtülü ancak alt kısımları askılı şekilde adeta dalga geçer gibi kadın figürleri kullanılmış. Buradaki amaç nedir kesin olarak söylemem mümkün değil. Ancak bir iş yapıyorsanız tam yapın derim. Yani orada bu görselleri kullanmak neden?

Mobil Oyunlar Sniper 3D
Mobil Oyunlar Sniper 3D

Buna benzer belkide binlerce oyunca bu tür bilin altı uygulamaları ile karşılaşmak mümkün. Aslında bu konu hakkında söylenmesi gereken o kadar çok söz var ki kitap olur. Siz zaten görselleri görünce ne demek istediğimi anladınız. Buna benzer PC oyunlarında da düşman olan tarafta sakallı hatta bazı oyunlarda sarıklı bile yapıldı. Bu nedenle bu oyunu oynayan çocuklar her sarıklıyı veya sakallıyı terörist olarak gördü. Bu teknolojik bir savaş denilebilir.

Sonuç Nereye Varıyor?

Bu yazımda asıl anlatmak istediğim masum gibi görüp çocuklarımızın eline verdiğimiz mobil oyunların aslında hiç masum olmadığıdır. Tamam bu denk gelen oyun incelememde +17 olarak belirtilmiş. Ancak bu yaş sınırına kaç kişi dikkat edip indiriyor tartışılır. Oyundaki görseller ise bir kesimi aşağılamak için yapılmış gibi. Yani nereye çekerseniz ucu açık bir şekilde gidebilir. Bu tür hassas konular üzerine dikkat edilmesi gerekirken bunun bilinçli yapılma olasılığı yüksek olsa gerek.

Benim bu konudaki fikrim ise mümkünse çocuklarınızı bu tür uygulamalardan uzak tutun. Size şunu belirteyim ki büyük firmaların sahipleri çocuklarını teknoloji kullanılmayan özel okullarda okutmaktadır. Yani çocukların bilgi, beceri ve gelişimini olumsuz yönde etkilediğini onlarda kabul etmiş ki kendi çocuklarına ürettikleri yazılımları bile sunmuyorlar. Bu durumda gerisini siz düşünün ve olayı kavrayın derim.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Google Plus hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sen Ne Diyorsun?

Merak Etme E-Posta Hesabın Bende Kalıyor, Paylaşmıyorum...

No Spam! Bunun Yerine Bloğuma Reklam Vermeye Ne Dersin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web sitemde, deneyimlerimi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi ziyaretinizde bu durumu kabul etmiş olmaktasınız. Kabul Et Daha Fazlası