Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Neden Blog Açmak İstenir ?

0 28
Neden Blog Açmak İstenir?
Neden Blog Açmak İstenir?

Teknolojinin gelişmesi hayatımıza kolaylıklar getirdi denilir. Evet kolaylık getirdiği kesin ama biz bu kolayları yeteri kadar kullanıyor muyuz bu konu biraz tartışılır. Özellikle artık istediğimiz her bilgiye hemen mobilden, tabletten veya evdeki diz üstü bilgisayarımızdan ulaşabiliyoruz. İşte tam bu noktada da büyük bir pazara destek veriyoruz. Bu pazardaki en büyük oyunculardan biri ise bloggerlar yani blog yazarlarıdır. İşte bu yazımdaki konuda bunun hakkında olacak. Yani neden blog açmak istenir ki, blog açınca ne olacak veya ne kazanılacak bu yazımda sizlere açıklayacağım. Öncelikle Blog Nedir? sorusu üzerinde duralım.

Blog Nedir?

Genel olarak blog kişilerin veya firmaların faydalı bilgiler veya ürün, hizmet gibi tanıtımlarını duyurduğu ücretli veya ücretsiz bilgi paylaşımı platformlarıdır. İnternet ortamında blog açmak hakkında bir çok bilgi bulunabilir. Genel olarak sayılarının fazla olması blog kurmanın kolay olması ve ücretsiz olarak da açılmasına dayanmaktadır.


Size bu konuda genel olarak iki seçenek olduğunu söyleyebilirim. Ya ücretli yada ücretsiz olarak blog açmak mümkün. Ücretsiz hizmet verenlerden ise size tavsiye edeceğim sadece iki tanesi var. Bunlar Blogger.com ve WordPress.com platformlarıdır. Tabi ki ücretsiz blog açmak için önceliğim Google hizmeti olan blogger.com sitesidir. Google ürünü olduğu için bazı öncelikle ve kolaylıklar sağladığını düşünüyorum. Ayrıca WordPress.com sistemine göre daha özgür bir platform olduğunu bilin. WordPress.com sisteminde blog açarsanız reklam ekleme olanağınız olmayacaktır. Ayrıca sizin onayınız olmadan reklamlar görülecektir. Buna karşın Blogger.com sisteminde bu tarz bir durum yoktur. Ücretsiz temalardan yükleyebilir, dilediğiniz reklam firmasının reklamını ekleyebilirsiniz. Blogger hakkında detaylı bilgi almak ve ücretsiz kurulum e-kitabını hemen indirmek isterseniz size aliarior.com sitesini tavsiye edebilirim. Bu sitede özellikle WordPress ve genel site konuları hakkında yararlı bilgiler bulabilirsiniz.

Diğer yöntem ise ücretli blog açmak seçeneğidir. Bu yöntemi gerçek anlamda kararlı ve kalıcı iş yapmak isteyen kişiler seçer. Çünkü emek harcayacaktır ve kontrolün elinde olmasını isteyecektir. Ne gibi dersek örneğin yıllar önce Blogger.com engelleme adı ve bir süre kapandı. Bu gibi bir durumda siz hiç bir şey yapamazsınız. Ancak ücretli blog açma işlemi yaparsanız kontrol sizde olduğu için emekleriniz boşa gitmeyecektir. Ücretli blog açma hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bir önceki paragrafta önerdiğim aliarior.com sitesinden faydalanabilirsiniz. Blog desem de aslında site olduğunu bilin. Kullanım amacına göre sadece ismi değişmektedir. Hatta dilerseniz aliarior.com ücretli şekilde size profesyonel site kurulumu bile yapmakta. Bir ziyaret etmeniz sizin yararınıza diyebilirim.

Neden Blog Açmak İsteyebilirsiniz?

Blog açmak için aslında bir nedene gerek var mı diyebilirsiniz. Bu sizin tatmin duygunuz ile alakalı sanırım. Mesela blog açmak yerine benim gibi bir siteye yazıda yazabilirsiniz. Bu sizin beklentiniz ve tatmin duygunuz ile alakalı. Genel olarak blog açmak, tamamen duygusal yani para kazanma amaçlıdır. Tabi ki hemen aç bloğunu kazan parayı diye düşünmeyin. Öncelikle ücretsiz blog açtıysanız para kazanmanız hem zor hemde riskli olacaktır. Neden? Çünkü para kazanmak için kaliteli içerikler üretmek zorundasınız. Kaliteli içerik için bir çok bilgiye yani içerik hazırlama kurallarına sahip olmalısınız. Bununla birlikte bu kaliteli içerikleri kontrolün sizde olmayan ücretsiz bir servise yüklemek ise risktir. Kazanılmaz mı kazanılır tabi ancak çok cuzi miktarda…


Ücretsiz blog açmak demişken en çok WordPress.com ve WordPress.org hizmetlerini karıştırmaktalar. Bu konuyu daha iyi anlaşılır yapmak adına AliaRior.com tarafından hazırlanan videoyu paylaşmak istedim. Alttaki videoda bu iki sitenin farkı güzelce anlatılmış.

Blog açarak para kazanmak konusunda aklınızda nasıl olacağına dair sorular dolanabilir. Bu konu hakkında biraz bilgi vereyim. Türkiye’de genel olarak olarak bloglar Google Adsense üzerinden para kazanır. Bir nevi reklam yayınlama hizmeti. Sitenizin ziyaretçi sayısına göre kazanç sağlarsınız. Başka bir yöntem ise bloğunuzda ücretli tanıtım yazıları yayımlayabilirsiniz. Başka bir model ise satış ortaklığı sistemidir. İşte tüm bu yöntemleri kullanarak para kazanmanız mümkün. Yurt dışında binlerce dolar kazananlar var. Ülkemizde de yok değil. Ancak bu iş modeli pek bilinmez. Sır gibi olsa da aliarior.com gibi bazı siteler her konuyu açıkça paylaşıyor. Bir kaç siteyi takibe alarak muhteşem bilgiler eşliğinde kazanç elde etmeniz mümkündür.

Size temel olarak blog açmak hakkında bilinmesi gereken bilgileri aktardım. Önerilerime kulak asın derim. Bir uzmanı takip etmek size oldukça fayda sağlayacaktır. Bununla beraber yazımı faydalı bulduysanız paylaşmaktan çekinmeyin ki tanıdıklarınız da faydalansın. Ayrıca eklemek istedikleriniz varsa çekinmeden yorum yapabilir veya bu sitede yazabilirsiniz. Şimdiden bol kazançlar dilerim.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve yorumlarınız ile destek verebilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yazar Kadromuza Katılın

Yorumlar
Yükleniyor...