Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Siberkondria Tedavisi ve Bilinmeyenler

0 43

Teknoloji çağının gelişmesi ile artık her türlü yararlı veya yararsız bilgiye kolayca ulaşır olduk. Özellikle ülkemiz açısından baktığımız zaman haber siteleri nedeni çöplük denilebilecek gereksiz bilgi kaynağına sahibiz. Tüm bunlar bir yana artık internet bilgilerine güvenir olduk. Bunun sonucunda ise karşımıza yeni bir hastalık çıktı. Bu hastalığın adı ise Siberkondria olarak biliniyor. Bu yazımda sizlere Siberkondria nedir?Siberkondria tedavisi nasıl olur? vb. bilgileri aktaracağım. Öncesinde Siberkondria hakkında bilgilendirme ile başlayalım.


Siberkondria nedir?

Yazımın başında da belirttiğim gibi her türlü bilgiyi internetten araştırıp öğrendiğimizi zannediyoruz. Siberkondria ise psikolojik bir rahatsız diyebiliriz. Şöyle ki kişi rahatsızlığı ile ilgili doktora gitmek yerine internetten kendi çapında araştırma yapar. Bulduğu bu bilgilere yalan yanlış şekilde güvenir. Sonuçta ise bu nedenden dolayı psikolojik olarak rahatsızlanır. Mesela klasik bir soğuk algınlığını nedeni ile öksürse bile internet bilgileri ışığında bunun nedenini akciğer kanserine kadar taşıyabilir.

Siberkondria hastalığına yakalanan kişileri profil olarak ifade etmek gerekirse genelde gerçek hayatta pasif kişilerdir. Yani özgüvenleri eksiktir. Ayrıca insanlarla gerçek anlamda iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bunun yanında ise internet ortamında oldukça sosyaldirler. Tüm sosyal medya araçlarını aktif şekilde kullanırlar. Genel olarak aynanın karşısına geçip kendisinde anormal bir durum aramaya meyinlidir. Sonuç olarak ise buldukları bu durumların doğrulamasını internetten yaparlar. En temel inanışları ise ne oursa olsun internetteki bilgi her zaman doğru bilgidir inanışına sahiptirler.


Siberkondria Tedavisi Nedir?

Siberkondria tedavisi için süreç kişinin isteği ile başlamalıdır. Sonuç olarak psikolojik bir durumdur. Kendinizde veya çevrenizdeki kişiler bu tarz bir durum sezdiğiniz zaman bence işi sağlama almak için uzman yardımına müracaat edin. İnternet evet güzel bir bilgi kaynağı olabilir ancak bunun yanında da bilgi çöplüğü olduğunu da uutmamak gerekli.

Siberkondria’dan korunmak ise aslında oldukça basit denilebilir. Her ne yaşta olursa olsun internetin kullanımı yönünde bilinçlenmek en iyi yöntemdir. Özellikle sağlık gibi bir konuda asla uzman dışında kimseye güvenmeyin derim. Bırakın interneti ve bir hastaneye gidin…

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve yorumlarınız ile destek verebilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yazar Kadromuza Katılın

Yorumlar
Yükleniyor...