Uzman Psikolog Nasıl Seçilmeli

0

Sizin de yolda, izde gözünüze çarpmıştır kocaman yazılı “Yaşam Koçu veya Danışmanı” ve benzeri tabelalar. Bir çok insan tarafından bunlar psikologlar ile karıştırılıyor. Bir kaç özel kurs alıp kendinize ait bir danışmanlık merkezi açabilir ve hizmet vermeye çalışabilirsiniz. Ancak buna karşın Psikolog Kliniği açmak ve uzman psikolog olmak için uzun bir eğitim sürecine ihtiyacınız vardır. Bununla birlikte uzmanlık uygulamaları ve projeler içeren bir dizi zor bir süreç…
Aslında işte en belirgin problem şu ki ülkemizde bu karmaşa yasalarda da aynı gibi. Mesela bir psikolog A.B.D. ülkesinde ilaç yazabilir ancak ülkemizde buna izin yoktur.

En önemli can alıcı soru şu ki ;
Soru    : Size hangisi yardım edebilir ?
Cevap : Konusunda uzun süre eğitim alan ve uygulamalara katılan bir uzman mı yoksa sertifika alıp danışmanlık yapan koçlar mı?
Bu sorunun cevabı oldukça açık aslında her ne kadar alanlarımız farklı deseler de ofislere gelen danışanlara bu farkı yeterince anlatmıyorlar veya anlatamıyorlar. İçlerinde tabi işlerini yapanlar vardır onlara sözümüz yok ancak bu sektör ülkemizde oldukça başını aldı gitti ve özellikle de bilinçsiz danışanlar için adeta para tuzağı durumuna geldi.

Peki Uzman Psikolog Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Bir psikolog seçmek üzereyseniz internet ortamında küçük çaplı bir araştırma ile başlayabilirsiniz. Öncelikle konusunda uzman olmasına, mezun olduğu üniversitenin durumuna ve hatta yurt dışı  tecrübelerine bakmalıyız. Yurt dışı tecrübeli bir uzman başlangıç olarak iyi bir noktadır. Çünkü Yurt dışında özelikle İngiltere ve A.B.D. gibi ülkelerde olması önemlidir. Bunlar gibi gelişmiş ülkelerde psikoloji kavramı oldukça önemlidir ve danışanlar da bu durumun farkında olduğundan bu ülkelerde çalışma yapmış uzmanlar bir danışan için oldukça yararlı olacaktır.
Uzman bir psikoloğun en önemli özelliği sizi dinlemesi ve size uygun özüm yolları bulmasıdır. Bu oldukça önemlidir. Bunun için çoğu uzman ofisinde sizi dinlemek ister.
Size önerebileceğimiz Uzman Psikolog Reyhan Ünver Fidan, yukarıda belirttiğimiz bir çok özelliği içermektedir. Çorum Hitit Üniversitesi öğretim görevlisi olan Reyhan Hanım, online destekleri ile aktiftir. Gerek bilgi ve becerisi gerekse farklı perspektiflerle sizin sorunlarınıza ışık tutması ile sektörde elle gösterilecek uzmanlardan biri olma yolunda ilerlemektedir.
Uzman klinik psikolog Reyhan Hanım’a ulaşmak için psikologhanem.com adresini inceleyebilirsiniz. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve yorumlarınız ile destek verebilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Sen Ne Diyorsun?

Merak Etme E-Posta Hesabın Bende Kalıyor, Paylaşmıyorum...

No Spam! Bunun Yerine Bloğuma Reklam Vermeye Ne Dersin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web sitemde, deneyimlerimi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi ziyaretinizde bu durumu kabul etmiş olmaktasınız. Kabul Et Daha Fazlası