Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Uzun Süreli İlişkinin Sırları

0 84
Uzun Süreli ilişkinin Sırları Nedir?
Uzun Süreli ilişkinin Sırları Nedir?

Uzun Süreli ilişkinin Sırları Nelerdir?

Bir ilişki içinde olmak harika bir şeydir. Ancak uzun süreli ilişki içinde olamak daha başka bir şeydir. Emin olun ki uzun süreli ilişkinin sırları aslında pek de sır değildir. Yalnızlık çoğu zaman çekilmezdir. Çünkü konuşacağın, duygularını aktaracağım, zamanını eğlenceli olarak geçirebileceğin insanlara ihtiyaç duyarsın. Bu insanla yeni şeyler tecrübe edebilir, konsere gidebilir, seyahat edebilir ve alış-veriş mağazalarını keşfedebilirsin. Aynı zamanda karşındaki insanın senden farklı olmasından dolayı yaşadığınız her problemi farklı şekilde çözmeyi deneyimlersiniz. Tabi bir de aşk var… Birine aşık olmak kulağa gelen en güzel şeylerden bir tanesi.  Bu yazımda bu konuyu inceleyeceğiz.

Aşk ilişkisi kulağa müthiş gelse de gerçekte milyonlarca hayal kırıklığı ve aynı zamanda zorlayıcı deneyimler demektir. İlişkiler karmaşık stresler ve hayal kırıklığı ile dolu olabilir. Şimdi sağlıklı bir ilişkide bilinmesi gereken en önemli nokta bütün güzel şeyler başlar ve bir gün bitebilir. Bunu kabullenmek ilişkinize daha sağlıklı başlamanızı sağlayacaktır. İlişkiler problemlerle başa çıkabilmek için özellikle uzun süreli ilişkide aşağıda sıralayacağım sekiz adımı bilmek size oldukça yararı olacaktır.Tabi şunu da bilmelisiniz ki ben bir psikolog değilim. Bu konunun profesyoneli de değilim. Ancak sahip olduğum deneyimler yaşadığım uzun süreli ilişkiler beni bu sekiz adımı takip etmeye öğretti. Umarım vereceğim uzun süreli ilişkinin sırları yaşamanızda size de yardımcı olacaktır.


Birinci Adım : Doğruları Kabul Et

Aldatma, iletişim zayıflığı hatta sadece sıkıcılık sizin yanlış noktada olduğunuzu göstermez. Sadece kendinizi yönetmeyi ve hatalarınızı kabul etmeyi bilin. Hatanızı kabul etmek her ne kadar zor olsa da ilişkinin nefesi gibidir. Bu çoğu insan için en zor adımdır. Ama bu adımı aşanlar karşılarındaki kişiye güven verirler ve ilişkinin uzun soluklu güven içinde kalmasını sağlarlar.

Uzun Süreli ilişkinin Sırları
Uzun Süreli ilişkinin Sırları

İkinci Adım : Arkadaş Ol

Yabancı filmlerde görmüşsünüzdür. Özelikle romantik komedilerde… Filmin başrol oyuncusu yatağa uzanmıştır ve kalbi kırık görünür. Arkadaşı odaya gelir ve onun depresif havasını dağıtır.Yani o karanlık odayı depresif havadan uzaklaştırır. Aslında orada başrol oyuncusu beni yalnız bırak der durur. Eğer bir arkadaşı varsa şanslıdır. Çünkü kendini kötü hisseden birinin “beni yalnız bırakın” demesi her zaman gerçekçi değildir. Hatta çoğunlukla “benimle olun yalnız bırakmayın, öfkemi alın” demektir. Eğer kız arkadaşınız veya erkek arkadaşınız ile bu tip duygularınızı paylaşabiliyorsanız evde oyun oynayıp, film izleyebiliyorsanız yada stand up gösterilerine katılıp, onun omzuna yaslanıp ağlayabiliyorsanız şanslısınız. Çünkü sevgiliniz aynı zamanda sizin arkadaşınız demektir. Arkadaşlık romantik ilişkilerde duyguları kuvvetlendiren önemli bir araçtır.

Üçüncü Adım: Harekete Geçin

Aslında bu adım ikinci adımı da kapsıyor. Bir şeyler yaptığınızdan emin olun. Biraz daha açıklamak gerekirse zamanınızın çoğunu yalnız başınıza film izleyerek yada müzik dinleyerek geçirmek yerine zamanınızı periyotlara bölerek ilişkinize harcayın. Herhangi bir şey olabilir. Aklınıza ne geliyorsa birlikte yapacağınız bir şey sizi birbirine yaklaştıracaktır. Bunu düşünmeye vakit harcayın ve gündeminizi bunu muhakkak alın.

Dördüncü Adım : Bir Şeyler Öğren

Sevgiliniz ile geçirdiğiniz vakitlere ek olarak başka insanlarla tanışmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi ihmal etmeyin. Yalnız başına veya tek bir insanla vakit geçirmek sizin üretkenliğinizi zayıflatır. Üretken olmak bir şeyler yazmak, bir alet çalmak, yeni bir dil öğrenmek veya basit bir hobi edinmek ikili ilişkilerinizi ve sizi güçlendirir.

Beşinci Adım:  Egzersiz

Egzersiz yapmak yalnızca bedeniniz için değil aynı zamanda beyninizin daha sağlıklı olması için şarttır. Egzersiz konsantre olmanızı dikkatinizi toplamanızı ve daha enerjik kalmanız sağlar. Dikkatinizi toplamanız ve enerjinizin yerinde olması işlerinizde ve ilişkilerinizde daha motivasyonlu olmanızı sağlayacaktır. Hem fiziksel olarak kendinizi daha çekici hissedecek hemde ruhen daha zinde olacaksınız. Uzun süreli ilişkide ihtiyacınız olan enerji ve motivasyon bu adımla sağlanacaktır.

Altıncı Adım: Tatile Çıkın

Bu adım bazılarınız için mümkün olmayabilir. Eğer paranız yoksa yada bunu yapabilmek için çok gençseniz yada bir işiniz yoksa bu adım sizin için pekte kullanışlı olmaya bilir. Ancak kısa bir gezinti de iyi gelebilir. İtalya’ya, Fransa’ya veya başka bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Sadece her gün rutin olarak gördüğünüz yerlerden biraz olsun uzaklaşmanız sevgiliniz ile küçük deneyimler yaşamanız ilişkinize iyi gelecektir.


Yedinci Adım: Ara Verin

Bu adımı tatile çıkmak gibi algılamayın. İnsanların genel yaptığı hata sevgililerinden ayrıldıkları ilk anda bir başka kişi ile duygusal bir yakınlık kurması. Bunu asla yapmayın. Eğer bir ilişkiden ayrıldıysanız ara verin kendinize bakın ve iç sesinizi dinleyin. Ayrıca günlük rutin işleriniz uğraşın ancak duygusal bir ilişkiden uzak durun. Bir başka ilişki için bir yıl beklemek zorunda değilsiniz. Ancak zihniniz ve kalbiniz ne zaman hazır olursa yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz.

Sekizinci Adım: Hayatınızı Değiştirin

Bu madde en sonda kendine yer buldu. Neden derseniz, insanların duymak isteyeceği en son şey hayatlarını değiştirmesi gerektiği gerçeğidir. Bence en önemli adım budur. Eğer uzun süreli bir ilişki olmasını istiyorsanız sevgilinizin sahip olduğu özellikler ve sizin sahip olduğunuz özellikler bir parça değişmelidir. Eğer hiç bir şey hayatımda değişmesin derseniz hiç bir zaman sağlıklı bir ilişki yürütemezsiniz.

Önceki sevgilinizden uzak durmanız, ona dair resim, video, not, mektup bırakmamanız hatta facebook, twitter vb. sosyal medyalarda takibi bırakmanız oldukça önemlidir. Gerçek şu ki biz hala arkadaşız sözü çokta mümkün değildir. Bunu asla yapmayın. Eski sevgiliniz şuan ki arkadaşınız olamaz. Yürüttüğünüz ilişkiye zarar verme olasılığı çok yüksektir. Önce kendinizi eski duygularınızdan arındırın ve kendinizi koruyun. Sonra da eski sevgiliniz hakkında endişelenmeyi bırakın. Eğer kendinize yeni bir gelecek kurmak istiyorsanız ilişkinize eskiyi dahil etmeyin. Zihinsel ve duygusal olarak tek bir kişi olduğunu kabullenin. Bunun için işinizi değiştirmeniz gerekiyorsa işinizi, yaşadığınız yeri değiştirmeniz gerekiyorsa evinizi değiştirmelisiniz. Belki tüm bunlar abartılı ve kulağa zor gelebilir. Ancak bu söylediklerim uzun süreli ilişkinin omurgası niteliğindedir.

SONUÇ

Uzun süreli ilişki yürütmenin bazı ip uçlarını sizlerle paylaştım. Özetle söylemek gerekirse bütün saydığım sekiz adım, herkes için geçerli olmayabilir. Bir adım birisi için çok daha öncelikli ve yapılması gerekirken diğer adım bir başkası için en önemli sırada olabilir. Belki yeni bir hayat kurmak istemiyorsunuz. Sorun değil. Sadece ilişkinizi sürdürürken ayağınıza takılan şeyler ne ? Bunu  duymak için ilişkinizin ihtiyaçlarına kulak verin. İlişkiniz size neyin yanlış gittiğini ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyecektir. Uzun soluklu bir ilişkinin yolların da bir sürü engel vardır. Bu engeller aşıldıkça ilişkiniz daha yaşanır hale gelecek ve uzun süreli bir ilişki olacaktır.

Bu yazımda sizlere uzun süreli ilişkinin sırları hakkında bilgiler aktardım. Umarım hayatınız boyunca her ilişkide aradığınızı bulabilir ve mutlu olursunuz…

[kirmizibuton]Yazar Kadromuza Katılın Sizde Kazanç Sağlayın[/kirmizibuton]

Yorumlar
Yükleniyor...