Gündem Bizim
Guncel bilgi paylasim platformu. Hemen aramiza katilin fikirlerinizi ozgurce paylasin.

Yandex Navigasyon Reklamları Yenilendi

0 54

İşiniz gereği veya hobi amaçlı çok geziyorsanız illaki Yandex Navigasyon kullanmışsınızdır. Genel olarak Google Navigasyon yani maps uygulamasına göre daha iyi sonuç verdiği doğru. Bazende yolunuzu kısaltmak uğruna girilmeyecek yerlere soktuğunu saymazsak tabi ki… Yandex, reklam konusunda Google’dan biraz farklı. Arama motoru sayfasında bile reklam görebilirsiniz. Bu noktada Google sadelik bakımından bir tık önde diyebilirim. İşin ilginç olan kısmı ise Yandex, Google’dan önce kurulmuştur. Ancak Google yaptığı algoritma ile dünyanın arama motoru olmayı başardı. Bu yazım aslında daha çok dijital reklamcılık işi ile uğraşanlar için işe yarayacak. Yandex Navigasyon yaptığı sunum ile yeni eklediği reklam seçeneklerini duyurdu. Yeni reklam modellerine geçmeden ilginizi çekebilecek diğer yazı linklerini aşağıda paylaşıyorum. Sonrasında ise yeniliklere göz atmaya devam edelim.


♣İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar♣

İçerik Pazarlaması Nedir?                       Girişimcilik İçin Altın Öneriler!

Yandex Navigasyon Reklamları

Gerek uygulamaları gerekse arama motoru olsun Yandex her alanda reklam kullanmaya bayılıyor. Elbette Google kadar kaynağa sahip olmaması bunun en başlıca nedeni diyebiliriz. Bakalım yeni reklam modelleri nelermiş.

  • Branded Pop Up Pins Modeli : Bu reklam modelinde diyelim ki yolunuzun üzerinde bir reklam veren var. Siz yolculuk ederken yaklaşık olarak 1 veya 2 km yaklaştığınız zaman Yandex Navigasyon ekranında otomatik olarak reklamı göreceksiniz. Rahatsız edici şekilde olmaması tabi kullanım açısından verimliliği arttıracaktır. Birde bu reklam türünün ikinci bir seçeneği bulunmakta. Bu yöntemle reklam sahibi dilerse banner kullanarak Yandex Navigasyon kullanıcısına daha detaylı bilgi verebiliyor.
Yandex Navigasyon Reklamları Modelleri
Yandex Navigasyon Reklamları Modelleri
  • Navi Cursor Reklam Modeli : Bu reklam modeli biraz görsellik ile alakalı ki dijital reklamcılık alanında en çok önem verilen konulardan biride budur. Bu reklam modelinde imleç reklam sahibi tarafından belirlenen görsel ile değiştirilebilir. Mesela bir lokanta ise üç boyutlu halde dumanı tüten bir kase çorba gibi. Bu reklam modelini tercih eden olur yada olmaz bilmem ancak tercih edenler olacaktır diye düşünüyorum.
  • Custom Category Modeli : Bu reklam türü ise Yandex Navigasyon kategorileri bölümünde uygulanabiliyor. Reklam veren logosunu bu alanlara yerleştirmesi mümkün. Böylece her uygulama açılışında reklam verenin logosu çıkacak. Eğer kullanıcı dilerse bu logoya tıklayın rota bilgilerini alabilecektir. Oldukça kullanışlı bir model olduğunu söyleyebilirim.
  • Branded Voice Navigation : Bu reklam modelinde ise bir rota oluşturduğunuz zaman size gelen sesli bildirimde markanın adının geçmesidir. Genelde büyük kurumsal firmalar tarafından belki ilgi çekici olabilir. Ancak benim fikrim bu reklam modeli yerine diğerlerinden yöne olurdu.

E-Kitap Kazançları SponsorSonuç

Yazımda da belirttiğim gibi Yandex genelde her alanı reklam ile değerlendiriyor. Yandex Navigasyon elbette %100 verimli olmasa da iş görüyor. Umarım oluşturulan bu yeni reklam modelleri uygulama kullanıcılarını fazla etkilemez. Sonuç olarak reklamla boğulmuş bir uygulamayı Yandex Navigasyon uygulaması olsa bile kimse kullanmak istemez.

Diğer taraftan Google reklamları için bir alternatif olabilir. Tabi fiyat bakımından bilgimiz yok. Eğer ekonomik olursa reklam veren açısından daha iyi olacaktır. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram, Facebook ve  Google Plus hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Yazar Kadromuza Katılın

Yorumlar
Yükleniyor...