Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark Nedir?

0

Malum senenin son günündeyiz. Güne özel olarak sizlere yılbaşı ve Noel arasındaki fark hakkında bilgi vermek istedim. Ülkemizde nedense yılbaşı ve Noel denildiğinde her yere çam ağaçları ile süsler yapılır. Tabi ki bunun en büyük etkisi bence pazarlama aracı olarak kullanılması. “Yılbaşı geliyor hediye almak zorundasın” mesajı vermek için diyebilirim. Oysa zaten hediyeleşmek İslam dininde mevcut ve hatta sünnet olduğu bilinmektedir. Baştan bunun düşünürsek hediyeleşmek için aslında ne yılbaşını nede doğum gününü beklemeye gerek var diye düşünüyorum. Tabi ki bu ayrı bir yazı konusu. Bu nedenle konuyu dağıtmadan ben devam edeyim.

Yılbaşı ve Noel Arasındaki Fark Nedir?

Bizde dediğim gibi pazarlama amacı ile yılbaşı ve Noel karıştırılıyor. Tabi ki bu durum en çok firmaların işine yarıyor. Bu ayrı konuydu tabi ki. Yılbaşı nedir dersek adından da anlaşılacağı gibi yeni bir yılı kutlama eylemidir. Bir çeşit parti için bahane diyebiliriz. Yani hiç bir din ile alakası yoktur. Tabi ki bu gerçekte olan. Ancak bizde yediden yetmişe herkese göre İslam dışı bir etkinlik olarak kabul edilmektedir. Bu yanlış mı evet yanlış diyebiliriz. İnsanlar yeni yılı helal daire içerisinde istedikleri gibi kutlarsa İslam dini açısından da bir sıkıntı olmaz sanırım.

♦Önerdiğim İçerik  Yılbaşı İçin Popüler Hediyeler Seçme Önerileri

Konu Noel olunca işin içine din kavramı girmekte. İngilizce olarak Christmas olarak ifade edilen Noel aslında Hz. İsa’nın doğumunu kutlamaktır. Yani bir Hristiyanlık inancına ait bir inanıştır. Elbette Hz. İsa İslam dini açısından kabul edilen bir peygamberdir. Ancak bu Hristiyanlık dinindeki kutlama biçimi ve kabul edilen günler İslam dini açısından kabul edilmiyor. Zaten Hristiyan mezhepler arasında da bu konu üzerine bir çok ayrışma görebilirsiniz. Mesela miladi takvimde 25 aralık Noel olarak kabul edilir ve kutlanır. Ancak Ermeni Kilisesi Noel olarak 6 ocak gününü kabul etmektedir. Buna benzer birçok konuda ayrımcılık yaşandığını da görmek mümkündür. Bizim mezheplerde ise bu türlü kesin bir ayrımcılık bulunmadığını söyleyebiliriz. Elbette bazı kesimlere göre keskin ayrımlar olabilir. Bu noktalar ise zihniyet meselesi diye bilirim. Çünkü bizde taklidi inanç yaşamı vardır. Yani bir araştırma yapma gibi alışkanlık yoktur. Bir önceki ne diyorsa doğrudur denir ve takip edilir. Bu konu hakkında fazla durmak istemiyorum. Çünkü uzunca bir yazı konusu olacak nitelikte.

Yılbaşı ve Noel Kutlanmamalı mı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ben ne bir din adamıyım ne de bir alim. Sizin gibi biriyim yani. Sadece belki sizden farkın merak ettiğim konular üzerine araştırma yapmaktır. Ben hiç bir kaynakta kesinlikle kutlanmamalı, haramdır veya büyük günahtır diye bir şey görmedim. Elbette İslam dini açısından kutlama yöntemi başta olmak üzere kabul edilmiyor. Ancak siz helal daire çerçevesinde kutlarsanız sakıncada yoktur diye düşünüyorum. Sonuç olarak bu tür özel günler aileniz ile güzel vakit geçirmeniz için iyi bir fırsat. İslam dininde de aile kavramının önemi oldukça iyi biliniyor. Bu mantıkla aileyi bir araya toplayan bir etkinlik gibi düşünerek kutlama yapmanın ne zararı olabilir ki? Elbette alkol alımı İslam dininde kabul edilmiyor. Bırakın dini sağlık açısından bile içilmesi doğru değil.

Sonuç olarak bizler araştırma yapmayarak 1500 yıla yakın bir süreçte sadece dua ederek, oruç tutarak ve ibadet ederek işlerin yolunda gideceğine inandırıldık. Elbette inancımızın gereğini yerine getirmeliyiz. Ancak körü körüne önümüze sunulanlara inanıp bağlanarak olmamalı diye düşünüyorum. Yaratan bir irade vermiş ise biz bunu en iyi şekilde doğruyu bulmak adına kullanmalıyız diye düşünüyorum. Elbette bunlar benim kişisel düşüncemdir. Umarım yılbaşı ve Noel hakkında anlatmak istediğimi doğru şekilde sizlere aktarmışımdır. Şimdiden yeni yılınızı kutlar sizlere ve sevdiklerinize sağlıklı, huzurlu nice güzel yıllar dilerim. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir. Ayrıca InstagramFacebook ve  Google Plus hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Sen Ne Diyorsun?

Merak Etme E-Posta Hesabın Bende Kalıyor, Paylaşmıyorum...

No Spam! Bunun Yerine Bloğuma Reklam Vermeye Ne Dersin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Web sitemde, deneyimlerimi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi ziyaretinizde bu durumu kabul etmiş olmaktasınız. Kabul Et Daha Fazlası