Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Yavru köpek eğitimi konusu nereden çıktı diyebilirsiniz. Üniversite yıllarında arkadaşlarımın genellikle evde bir hayvan besleme hobisi olduğu dikkatimi çekmişti. Genel olarak kedi veya köpek tercih etseler bile aralarından ilginç hayvanları sahiplenenler de yok değildi. Ancak genelinde gözlemlediğim sorun eğitim konusuydu. Özellikle kedi veya köpek sahibi olanlar bazen “pişman oldum…” diyebiliyordu. Bu duruma gelene kadar oldukça hevesliydiler aslında ancak eğitim konusu biraz zor geldi sanırım. Bu yazımı da sizlere aklıma gelen yavru köpek eğitimi nasıl olmalı? sorusunu cevaplamak için hazırladım. Elbette bir eğitim merkezi veya programı kullanılması ilk tercih olması gereklidir. Ancak zamanım var ve ben kendim eğitmek isterim derseniz başlangıç olarak bu içeriğim sanırım ilginizi çekecektir.

Öncelikle belirtmeliyim ki pet shop dükkanlarından hayvan almak yerine barınaklardan sahiplenilmesini tercih etmek daha iyi olacak. Çünkü barınaktan alınan hayvanların hayatı gerçek manada değişmekte ve paranız size kalmaktadır. Vereceğiniz para ile mama alıp barınağa bağışlayabilir veya sahipleneceğiniz hayvanın bakımlarına harcayabilirsiniz. Burada belirtmek istediğim asıl mesele bir paradan çok hayvan sahiplenmenin önemidir.

Size önerim yavru köpek sahiplenmesi ile başlamanızdır. Özellikle yavru köpek eğitimi başlangıçta oldukça kolaydır. Tabi ki uzman bir eğitimci kadar olmasa bile nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımda sizlerle paylaşacağım. Ayrıca yazımın sonunda da uzman tavsiyesi arayanlara bir önerim olacak.

Yavru Köpek Eğitimi İçin Bazı Püf Noktalar

Hepimizin bildiği gibi erken yaşlarda küçük dostlarımızın eğitimi hem kolay hem de eğlencelidir. Özellikle büyüdüğü zaman sorunsuz bir dost canlısı arkadaş istiyorsanız eğitim aşamasında bazı önemli konuları bilmeniz önemlidir. Bu konuların başında farkındalık ve yönelimler oldukça önemlidir. Sonuçta o bir canlıdır ve hisleri vardır. Bu bilinçle davranmalı ve ona göre eğitime başlamalısınız.

Sizi Her Zaman Dinlemesi Önemli

Her şeyden önce minik dostunuza saygı duymayı bilmelisiniz. Elbette otorite sizin olacak ancak bunu kaba tabiri ile zorbalıkla elde etmemelisiniz. Birçok haber bülteninde yapılan eziyetleri görüyoruz. Buna benzer durumlar eğitim adı altında da bazı kişiler tarafında yapıldığı ne yazık ki bir gerçektir. Siz öncelikle yavru köpek eğitimi için O’nu iyi analiz ettiğinizden emin olun. Örneğin yemek zamanı, gezme zamanı sizin belirlediğiniz anlarda olmayabilir. Köpeğinizin bir derdi veya ağrısı olabilir. Bu gibi noktaları aklınıza getirmeniz önemlidir. Zaten belirli bir zaman dilimini birlikte geçirdikten sonra hem o hem siz neleri sevip sevmediğinizi daha iyi anlayacaksınız.

Hayır Demenin Önemini Kavrayın

Bazı köpekler sahipleriyle eğlenceli vakit geçirmek veya sevgisini göstermek adına evin her yerine çıkabilir. Elbette bu durum genel olarak istemediğimiz bir harekettir. Bunun için küçük yaşlarda sert tonda yapılmaması gerekenler için “hayır” diye bağırarak ona o hareketi yapmaması gerektiğini öğretebiliriz. Örneğin koltuğun üzerine çıkması veya siz uyurken yatağınıza gelmesi gibi durumlara asla izin vermemeli ve şiddetli “hayır” diye diye yerine göndermelisiniz. Bununla beraber asla şiddete başvurmamalısınız. Sadece bolca sabırlı olun ve O’nu anlamaya çalışarak komutlarınızı öğretin.

Isırmayı Önlemek İçin Homurdanmasını Engelleyin

Köpeğinizin size bile homurdanmasına izin vermeyin. Çünkü bu tarz ifadelerin sonucu genellikle ısırma ile sonuçlanır ki bu istemediğimiz bir durumdur. Bunun önüne geçmek için homurdanma durumlarını engellemeniz gereklidir. Bu noktada yine “hayır” kelimesi devreye girmelidir. Elbette kesinlikle şiddet olmamalı ve hayvanı anlamaya çalışmalısınız.

Özellikle yemek konusunda siz yemeğinizi yerken O’da yanınıza gelip homurdana bilir. Bu durumda kesinlikle yemek vermeyin. Öncelikle siz yemeğinizi yiyin ve daha sonra ona verin. Bunun bir kural olduğunu zamanla anlayacak ve size homurdanmak yerine yemeğinizi bitirmenizi bekleyecektir. Basit gibi görünen bu tarz püf noktalar ile eğitime başlamak gelecekte size oldukça kolaylıklar sağlayacaktır.

Görevlerini Öğrenmeli ve Yalnızlığı Bilmelidir

Yavru köpek eğitimi nasıl olmalı? diye düşünürsek bol sabırlı olmalı diyebiliriz. Çünkü canlı eğitimi oldukça sabır isteyen bir iştir. Bunun için nasıl ki siz otoritenin siz de olduğunu öğrenmesini istiyorsanız aynı zamanda O’da istediklerinin olmasını ister. Bunun için O’na sorumluluklarını ve görevlerini öğretmeniz gereklidir. Örneğin yemek saatinde kabını size getirmeli veya tuvalet zamanı kapıda sizi hazır şekilde beklemedir. Bu gibi basit sorumluluklar O’na değer verdiğinizi hissettirdiğiniz zaman daha oturaklı şekilde olacaktır.

Hayvan sahiplerinin en çok şikayet ettiği durum ise köpeğin evde tek başına bırakamama durumudur. Bu duruma daha en başından alıştırmazsanız sizin içinde ilerleyen zamanlarda sorun olacaktır. Köpeğiniz için evinizin bir yerinde alan belirlemeniz önemlidir. Siz evde yokken o alanın O’na ait olduğunu bilmeli. Elbette uzun süre tek başına hayvanı evde bırakmak eziyet olacaktır. Bununda farkına da varmanız önemlidir.

Yavru Köpek Eğitimi İçinde Oyun ve Tasma Mutlaka Olmalı

Tasma kullanımına küçük yaşta başlamanız oldukça önemlidir. İlerleyen yaşlarda size tasma takmanız için izin vermeyebilir. Tasma konusu özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için oldukça önemlidir. Malum büyük şehirler kalabalık ve herkes sizin gibi bu minik dostlardan hoşlanmayabilir. Diğer tabir ile korkabilir. Bunun için hem köpeğin güvenliği hem de karşı tarafa saygı için tasma mutlaka kullanmalısınız. Köpeğinize küçük yaşta bunu öğretmelisiniz. Bunun için evde bile tasma ile dolaştırmanız başlangıç için iyi olacaktır.

Diğer önemli nokta nasıl ki çocuk için oyun her şey demekse yavru köpeğiniz için durum aynıdır. Tek fark ise büyüdüğünde de oyun oynama isteği devam eder. Oyunlar hem onlara eğlence hem de egzersiz gibi düşünülebilir. Basit gibi görünen birçok oyun köpeklerin kas yapısını destekler ve onların sağlıklı kalmasına katkı sağlar. Bu nedenle mutlaka belirli zamanları oyun için ayırmalısınız. Oyunların diğer önemi ise köpeğinizin sizi tanıma fırsatını arttırmasıdır. Bu durum elbette sizin için de geçerlidir. Kısaca basit bir oyun ile iki tür birbirini çok iyi tanıyabilir.

Bony Yavru Köpek Eğitimi
Bony Yavru Köpek Eğitimi

Yavru Köpek Eğitimi İçin Kaynak Önerisi

Sahiplendiğiniz minik dostunuzun bir uzman tarafından eğitilmesi elbette iyi olacaktır. Ancak bunun için zaman ve para harcanması gereklidir. Bununla beraber aklınız minik dostunuzda kalabilir. Bunu önlemek adına online eğitimleri tercih ederek eğitimi siz verebilirsiniz.

İnternet üzerinde minik bir araştırma ile birçok online köpek eğitimi programları bulabilirsiniz. Bu programların size vereceği değer ve eğitimin fiyatı oldukça önemlidir.

Yavru köpek eğitimi için size tavsiyem Bony’nin Yolu kitabıdır. Oldukça ekonomik olan bu eğitim programı ile sorumluluklarının önemini, davranışlarındaki bozuklukları anlama ve giderilmesini, tuvalet eğitimini ve otoritenin siz de olduğunu anlaması gibi birçok hayati konuyu öğrenebilirsiniz. En çok satılan eğitim programı olması nedeni ile size Bony’nin Yolu kitabını öneriyorum. Dilerseniz hemen buraya tıklayarak resmi sitesine göz atabilir, yorumları okuyabilir ve varsa sorularınızı sorabilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku