Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Blog Sahipleri Nasıl Para Kazanır?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Blog sahipleri nasıl para kazanır? sorusu blog kazançlarını araştıranların ilk merak ettiği konudur. Birçok blog yazarı başlangıç olarak para kazanma amacı taşımaz. Bu ihtiyaç zamanlar çıkar. Öncelikli amacı para kazanmak olan bloglar zaten uzun ömürlü yayın yapamıyorlar. Blog sahibi sitesinin masrafsız olmasını ister. Teknoloji sektöründe de her sektörde olduğu gibi ucuz etin yahnisi iyi olmaz. Bedava şekilde bir yere kadar gidilebilir. Kalitenizi ortaya koydunuz zaman yani markalaşmayı başardığınız zaman ihtiyaçlar ortaya çıkar. Örnek olarak Blogger gibi bir sistem kullanıyorsanız alan adı almanız gerekir. Devam eden süreçte ise WordPress gibi ücretli yazılımlara geçme durumunuz olur. Tüm bunlar ihtiyaca göre değişecektir. Aşamaları için de para ihtiyacı doğacaktır. Blogger olarak tüm bu gelişmeler için bir yerden kazanç elde edilmesi gerekir. Tüm süreçlerin sonunda siteniz tutarsa para kazanmak için para harcamak normalleşecektir. Adım adım blog sahipleri nasıl para kazanır inceleyelim.

Sponsor İçerik Paylaşarak Para Kazanmak

Blog sahibi olmanın faydaları arasında bilinirliğinizin artması vardır. Bu bilinirliği sizinle paylaşmak isteyen kişi veya kurumlar olur. Bu paylaşım için de para ödemeye razıdırlar. Buna ek olarak içeriklerden alınan linkler SEO açısından kendi sitelerine katkı sağlar.

Bloğunuzda içerik yayınladığınızı ilgili kitlelere duyurmanız gereklidir. Bunun için En İyi Türk Freelance Siteleri başlıklı yazımda belirttiğim pazar yerlerinde ilan açın. Bu yerlerden kazancınız TL şeklinde olacaktır.

Size pek bilinmeyen bir tiyo vermenin tam yeri sanırım. Komsiyonsuz şekilde bloğunuzu dünyaya açmanın başka bir yöntemi daha var. Prnews platformu kullanabilirsiniz. Platform İngilizce dilindedir. Sitenizi platforma eklerseniz döviz cinsinden içerik paylaşabilirsiniz. Basitçe örneklendirmek gerekirse siz paylaşım başına 10 dolar derseniz 15 dolardan pazarlayıp size 10 dolar veriyorlar. Sizin kazancınızdan kesmiyorlar. Şuana kadar (2 aylık süreçte) 110 Dolar kazandığımı söyleyebilirim. Platform hakkında sorunuz olursa verdiğim linkten (Prnews) hesap açmanız karşılığında yardımcı olurum.

Satış Ortaklığı İle Bloğunuzdan Para Kazanın

Satış ortaklığı yani affiliate marketing sanal komisyonculuktur. Bir ürün veya hizmetin satışına aracılık etmeniz karşılığında komisyon alırsınız. Komisyon oranları çalıştığınız platforma göre %50 ile %75 arasında değişmektedir. Trendyol gibi bazı platformlar ise %3 veya %5 gibi komisyon vermektedir.

Temel işleyiş bir ürün veya hizmet hakkında içerikler hazırlayıp, yönlendirme yapmaktır. Sizin yönlendirmeniz ile müşteri adayı o ürüne veya hizmete sahip olursa para kazanırsınız. Ürün veya hizmet satmak dışında başka bir sorumluluğunuz yoktur. Özellikle Clickbank, Odaklı Pazar, Clickbetter, Admitad ve Reklam Action firmaları ile çalışabilirsiniz.

E-Kitap Satışı Yaparak Kazanç Sağlama

Blog yazarı olarak ziyaretçi kitlenizi tanıyor olmanız gerekir. Tanıtığınız kitleye ürün veya hizmet önermek kolay olur. Örnek olarak bloğumda yazdığım Freelance Yaşam Tarzı e-kitabımın reklamını gösterebilirim. Kitabın bilinen patformlar üzerinde de satılması ayrı bir güven veriyor. Ziyaretçi, kitabımı almadan önce merak ettiklerini soruyor. Sonuç ise başarılı satış oluyor. Buna benzer siz de kendi bloğunuz üzerinde faydalı e-kitaplar sunabilirsiniz.

Blog Sahipleri Nasıl Para Kazanır? Danışmanlık Yapabilir!

Kitabımı çıkarmadan önce “Blog sahipleri nasıl para kazanır?” diye sorular alıyorum. Herkese tek tek cevap vermek oldukça zaman alıyordu. Ücretsiz olarak bir yere kadar destek olabildim. Baktım ki olacak gibi değil tüm sorulara cevap olarak Freelance Yaşam Tarzı kitabını yayınladım. Bir çeşit danışmanlık hizmeti gibi.

İkinci danışmanlık hizmet örneğim ise blog kurmak isteyenlere yöneliktir. Profesyonel blog sahibi olmak istiyorsanız size WordPress tabanlı site kuruyorum. Buna benzer siz de kendi danışmanlık konularınızı oluşturabilirsiniz.

Bloğunuzda Reklam Yayınlayabilirsiniz

Blog sahipleri nasıl para kazanır? denildiğinde çoğu kitle “Google Adsense ile…” diye cevap verir. İşin diğer rengi ise her bloğu Google kabul etmiyor. Bu durumda Adsense alternatifi siteler ilgi alanınıza giriyor. Aramızda kalsın sitenizin durumu iyi değilse Adsense çok kazandırmıyor. Alabilirseniz özel reklamlar almanızı tavsiye ederim.

Sitesini Satarak Blog Sahipleri Nasıl Para Kazanır?

Nirvana dediğimiz zaman bu olsa gerek. Bloğunuzu beslediniz, büyüttünüz ve sıra geldi meyve vermesine. Kökten bloğu satarak yüksek ancak bir defalık kazanç sağlayabilirsiniz. Kazancınız sürekli olmasını istiyorsanız başka bir kaliteli blog alabilirsiniz.

Zaman konusunda sıkıntınız yoksa SEO uyumlu sürekli güncel içerikler paylaşarak kaliteli bir blog oluşturabilirsiniz. Yılda üç veya dört adet bu şekilde yüksek kazançlı bloglar yaparak satabilirsiniz. Bu yöntem oldukça zaman istediği için ben yapmıyorum. Açıkçası size de pek önermem. Alternatif olarak satış ortaklığı en mantıklısı olacaktır.

Blog Sahipleri Nasıl Para Kazanır? Konusunda Sonuç

Blog sahipleri kısaca istediği zaman her yönden kazanç sağlayabilir. Tek şart kaliteli içerik sunmak ve sitenin SEO uyumlu olmasıdır. Amaç para kazanmaksa reklam vermeniz de iyi olacaktır. Bütçeniz az ise misafir yazarlık yaparak bloğunuzun duyulmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıda söz ettiğim e-kitap hazırlama konusu için E-Kitap Kazançları Eğitim Seti ilginizi çekebilir. Eminim bütçenize uygun olan bir kaynak bulursunuz. Site kurma veya SEO konularında da AliaRior.com sitesini incelemenizi öneririm. Ücretli veya ücretsiz şekilde gerekli yardımı alabilirsiniz.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Güncel içerikler için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku