Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

En İyi Türk Freelancer Siteleri

2

Freelance yani serbest çalışma hayatı ülkemizde bana göre daha gelişme aşamasında. Özellikle ABD’de bu şekilde geçinen birçok çalışan bulunuyor. Ülkemizin şartları elbette ABD’de gibi olmasa bile bizim ülkemizde de freelance olarak çalışmak mümkün. Özellikle internet sayesinde ülkenin her yerine hizmet vermek oldukça kolay. Hatta birçok girişimcilik temelini bu şekilde atıyor diyebilirim. Tabi bu şekilde çalışma hem hizmet verene hem de hizmet alana daha karlı gelmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik durumu göz önüne alırsak sanırım freelance çalışma modeli herkesin ilgisini çekecektir. Bu nedenle mevcut işiniz bile olsa ek olarak serbest çalışma modeli ile çalışabilirsiniz. Bu yazımda da sizlere en iyi Türk freelancer siteleri hakkında bilgi vermek istedim. Öncelikle bu verdiğim sitelerin hepsinde hesabım vardır. Bazılarında müşteri bazılarında hizmet veren olarak yer alıyorum. Buna rağmen yazımda ise daha çok hizmet veren yönü ile ele alacağım.

En İyi Türk Freelancer Siteleri: Hızlı Bul

Benim için en iyi Türk freelancer siteleri arasında birinci sırayı alması normal. Neden derseniz diğer sistemlere nazaran komisyon oranı %10 oranında sabit. Dolayısı ise hizmet veren açısından en önemli konulardan birinde başarılı diyebilirim. Ayrıca bu site de ödeme konusunda şu ana kadar hiç sorun yaşamadım. Diğer güzel yanı ise ödeme limiti yok. Yani hesabınız 1 TL veya 20 TL ne olursa olsun talep edebiliyorsunuz. Haftalık ödeme yapan bu site eminim sizin içinde birinci sırada yerini alacaktır. İncelemek veya çalışmak isterseniz hizlibul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Freelance İş Sitesi Bionluk

Bu siteyi duymayan yoktur sanırım. İlk çıktığı zamanlar en beğendiğim sitelerden biri diyebilirdim. Ancak son güncellemeler ile ne yazık ki artık üzerine fazla düşmediğim sitelerden biri. Elbette zaman zaman hizmet vermekteyim. Bununla beraber komisyon oranı bu site için %20 olarak belirlenmiş. Özellikle mobil uygulaması olması hoşunuza gidebilir. Ben de ilk uygulama yayınlandığı zaman aslında biraz sevindim. Fakat zamanla uygulamadan istediğim verimi alamadım. Mesela müşteri size yazdığında bildirim gelmiyor veya mesaj yazmanıza izin vermiyordu. Bu durum hem İOS için hem de Android için aynıydı. Eminim yeni güncellemeler ile bu tarz sorunlar ortadan kalkacaktır. Ödeme konusunda sıkıntı yaşamadım ve sizinde yaşayacağınızı sanmıyorum. Dilerseniz hemen bionluk.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Freelance Online İş Platformu Backlink.com.tr

En iyi Türk freelancer siteleri listem için üçüncü sırayı 2011 yılında kurulan ama aksiyonları oldukça yeni olan backlink.com.tr sitesi aldı. Bu site zaman zaman yazılım hataları veriyor. Özellikle durup dururken size boş mesajlar gelebilir. Başta siteye ziyaretçi çekmek için yapılan bir hile olduğunu düşündüm. Yönetime yazdığım zaman bana yazılımlarını revize ettiklerini ve rahatsızlık için özür dilediklerini belirtti. Elbette profesyonel bir tavır değildi. Bunun yerine tüm üyelerine doğabilecek sorunları bildiren bir e-mail atmaları daha faydalı olabilirdi.

Konumuza dönersek bu site komisyon oranı olarak % 20 talep ediyor. Ödeme konusunda da sıkıntı çıkardığını söyleyemem. Bununla beraber verdikleri reklamlar ile ilerleyen günlerde belki daha göze çarpar duruma gelebilirler.

Komisyonu Değişken Olan SadeceOn

Konumuz en iyi Türk freelancer siteleri olunca bana göre en az üzerine düşülecek platform sadeceon platformudur. Bu sitede hizmet verenler için komisyon oranları oldukça değişkendir. %5 ile %50 arasından komisyon almaktadır. Özellikle online pazarlama, programlama ve teknoloji, grafik tasarımı, yazı veya çeviri işleri ve genel iş hizmetleri için en az komisyon oranı % 30’dur. Bununla beraber zaman zaman değişiklikler yapmaktalar. Ayrıca bu yapılan değişiklikleri sizi arayıp haber veriyorlar. Mesela son olarak aynı hizmeti ikinci defa alan müşteri için komisyon oranı%5 olarak belirlendi şeklinde bilgilendirmede bulunmuşlardı.

Elbette ödeme konusunda sıkıntı çıkaran bir firma değil. Bununla beraber komisyon oranlarının yüksek olması biraz freelance çalışanlara itici gelmektedir. Ödemeleri ise genel olarak bir hafta içinde yapmaktalar.

Freelancer Hizmet Platformu Armut.com

Hizmet verenler için tavsiye edebileceğim bir platform olan armut.com’da çok aktif değilim. Çalışma mantığı olarak biraz bana göre saçma. Neden derseniz bir hizmet veren profili oluşturduğunuz zaman size ilginiz ile alakalı ilan mesajı geliyor. Buna rağmen teklif vermeniz için sizden para isteniyor. Bu noktadan bakarsak daha çok müşteri için karlı diyebileceğim bir site. Aslında bunun yerine işe herkes teklifi ücretsiz verse ve iş onaylanınca komisyon alınsa daha iyi olur.

Sonuç olarak armut platformu en iyi Türk freelancer siteler listemde her ne kadar az kullansam bile yerini aldı. Ödeme konusunda sıkıntı yaşamayacağınız armut.com ile birçok kategoride iş bulabilirsiniz.

Diğer En İyi Türk Freelancer Siteleri

Genel olarak yukarı verdiğim siteler ile çalışmaktayım. Bununla birlikte sizlere önerebileceğim platformlar aşağıdaki gibidir. Bu başlık altında verme nedenim ise dediğim gibi çok aktif olmadığım veya teklif gönderme, üye olma gibi seçeneklerin paralı olmasıdır. Şimdi diğer sitelere bakalım.

 • Proje Kurdu Platformu,
 • Uzman Kirala Platformu,
 • Sanal İşçi Platformu,
 • Eksperin Platformu,
 • Letgo Platformu,
 • Sahibinden Sitesi,

Yukarıda saydıklarım arasında özellikle Letgo hizmet ilanları yayınlama imkanı vermesi ile popülerliğini arttırdı diyebilirim. Ancak yukarıda en iyi Türk freelancer siteleri başlığı altında sizlere açıklamalarını yaptığım platformlar başlangıç için işinizi görecektir.

Bunların dışından yabancı diliniz varsa ve diğer ülkelere de hizmet vermek isterim dersiniz aşağıdaki platformlar ilginizi çekebilir.

 • Upwork
 • Toptal
 • Simply Hired
 • PeoplePerHour
 • Aquent
 • Crowded
 • The Creative Group
 • Fiverr
 • 99Designs
 • Nexxt

Yabancı diliniz var ise yukarıda verdiğim platformlara girerek gerekli tüm detayları sitesinden öğrenebilirsiniz. Benim yabancı favori önerim ise peopleperhour.com sitesidir.

Bu yazımda sizlere en iyi Türk freelancer siteleri hakkında bilgi verdim. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerden veya duyurulardan haberdar olmak adına siteme abone olabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından takip etmeniz de mümkündür.

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku