Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

En İyi Türk Freelancer Siteleri

4

En iyi Türk freelancer siteleri son günlerde yaşanan ekonomik zorluklar nedeni daha çok aranır hale geldi. Freelance yani serbest çalışma hayatı ülkemizde bana göre daha gelişme aşamasında. Özellikle ABD’de bu şekilde geçinen birçok çalışan bulunuyor. Ülkemizin şartları elbette ABD’de gibi olmasa bile bizim ülkemizde de freelance olarak çalışmak mümkün. Özellikle internet sayesinde ülkenin her yerine hizmet vermek oldukça kolay. Hatta birçok girişimcilik temelini bu şekilde atıyor diyebilirim. Tabi bu şekilde çalışma hem hizmet verene hem de hizmet alana daha karlı gelmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik durumu göz önüne alırsak sanırım freelance çalışma modeli herkesin ilgisini çekecektir. Bu nedenle mevcut işiniz bile olsa ek olarak serbest çalışma modeli ile çalışabilirsiniz. Bu yazımda da sizlere en iyi Türk freelancer siteleri hakkında bilgi vermek istedim. Öncelikle bu verdiğim sitelerin hepsinde hesabım vardır. Bazılarında müşteri bazılarında hizmet veren olarak yer alıyorum. Buna rağmen yazımda ise daha çok hizmet veren yönü ile ele alacağım.

En İyi Türk Freelancer Siteleri: Hızlı Bul

Benim için en iyi Türk freelancer siteleri arasında birinci sırayı alması normal. Neden derseniz diğer sistemlere nazaran komisyon oranı %10 oranında sabit. Dolayısı ise hizmet veren açısından en önemli konulardan birinde başarılı diyebilirim. Ayrıca bu site de ödeme konusunda şu ana kadar hiç sorun yaşamadım. Diğer güzel yanı ise ödeme limiti yok. Yani hesabınız 1 TL veya 20 TL ne olursa olsun talep edebiliyorsunuz. Üstelik dilerseniz size özel ücretsiz müşteri destek nurmarası veriliyor. Yani sipariş vermeden önce müşteri size özel verilen numarayı arayıp numaranız veya karşı tarafın numarası görünmeden destek alabiliyor. Bazı sitelerde bu tür satıcı destek numarası almak ücretlidir. Haftalık ödeme yapan bu site eminim sizin içinde birinci sırada yerini alacaktır. İncelemek veya çalışmak isterseniz hizlibul.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Freelance İş Sitesi Bionluk

Bu siteyi duymayan yoktur sanırım. İlk çıktığı zamanlar en beğendiğim sitelerden biri diyebilirdim. Ancak son güncellemeler ile ne yazık ki artık üzerine fazla düşmediğim sitelerden biri olacaktı ki kendini toparladı. Elbette zaman zaman hizmet vermeye devam ediyorum. Bionluk üzerinde freelance olmak için ilk zamanlar ücret alınmıyordu. Şuan için sizden iş yapmak için hesap açma ücreti tek seferlik 19.90 TL alınıyor. Bununla beraber komisyon oranı bu site için %20 olarak belirlenmiş. Ayrıca ilk üyelik için ücretli olan müşteri destek hattı özelliğini size bir aylık ücretsiz veriyorlar. Bir de bu sistemde bicoin kavramı var. Yani bir nevi kredi ismini bicoin demişler. Bunları kullanarak reklam verebiliyorsunuz veya ücretli şekilde bicoin alabiliyorsunuz. Özellikle mobil uygulaması olması hoşunuza gidebilir. Ben de ilk uygulama yayınlandığı zaman aslında biraz sevindim. Fakat zamanla uygulamadan istediğim verimi alamadım. Mesela müşteri size yazdığında bildirim gelmiyor veya mesaj yazmanıza izin vermiyordu. Zaman zaman benzer sorun hala yaşansa bile son güncellemeler ile azaldığını söyleyebilirim. Bu durum hem İOS için hem de Android için aynı. Eminim yeni güncellemeler ile bu tarz sorunlar ortadan kalkacaktır. Ödeme konusunda sıkıntı yaşamadım ve sizinde yaşayacağınızı sanmıyorum. Dilerseniz hemen bionluk.com adresinden inceleyebilirsiniz.

Freelance Online İş Platformu Backlink.com.tr

En iyi Türk freelancer siteleri listem için üçüncü sırayı 2011 yılında kurulan ama aksiyonları oldukça yeni olan backlink.com.tr sitesi aldı. Bu site zaman zaman yazılım hataları veriyor. Özellikle durup dururken size boş mesajlar gelebilir. Başta siteye ziyaretçi çekmek için yapılan bir hile olduğunu düşündüm. Yönetime yazdığım zaman bana yazılımlarını revize ettiklerini ve rahatsızlık için özür dilediklerini belirtti. Elbette profesyonel bir tavır değildi. Bunun yerine tüm üyelerine doğabilecek sorunları bildiren bir e-mail atmaları daha faydalı olabilirdi. Komisyon olarak her üründen %20 almaktalar. Sonuç olarak çok üzerinde durmanızı önermediğim bir platform diyebilirim. Hesabım olsun derseniz ücretsiz şekilde backlink.com.tr adresinden hesap açabilirsiniz. Ödeme konusunda da sıkıntı çıkardığını söyleyemem. Bununla beraber verdikleri reklamlar ile ilerleyen günlerde belki daha göze çarpar duruma gelebilirler.

Komisyonu Değişken Olan SadeceOn

Konumuz en iyi Türk freelancer siteleri olunca bana göre en az üzerine düşülecek platform sadeceon platformudur. Yani sadece adınız duyulsun diye hesap açabileceğiniz bir platform diyebilirim. Bu sitede hizmet verenler için komisyon oranları oldukça değişkendir. %5 ile %50 arasından komisyon almaktadır. Özellikle online pazarlama, programlama ve teknoloji, grafik tasarımı, yazı veya çeviri işleri ve genel iş hizmetleri için en az komisyon oranı % 30’dur. Mesela bloğuna tanıtım yazısı için 50 TL isteyen birinin hesabına 25 TL yatıyor. Yani %50 içerik yayınlama komisyonu alınıyor. Bu durumda fiyat yükseltilirse de alıcı yanaşmıyor. Bununla beraber zaman zaman değişiklikler yapmaktalar. Ayrıca bu yapılan değişiklikleri sizi arayıp haber veriyorlar. Mesela son olarak aynı hizmeti ikinci defa alan müşteri için komisyon oranı%5 olarak belirlendi şeklinde bilgilendirmede bulunmuşlardı. Zaman zaman açılan kategorilerde de ilan vermenizi isteyebilirler. Göz atmak isterseniz sadeceon.com üzerinden inceleyebilirsiniz.

Elbette ödeme konusunda sıkıntı çıkaran bir firma değil. Bununla beraber komisyon oranlarının yüksek olması biraz freelance çalışanlara itici gelmektedir. Ödemeleri ise genel olarak bir hafta içinde yapmaktalar.

Freelancer Hizmet Platformu Armut.com

Hizmet verenler için tavsiye edebileceğim bir platform olan armut.com’da çok aktif değilim. Çalışma mantığı olarak biraz bana göre saçma. Neden derseniz bir hizmet veren profili oluşturduğunuz zaman size ilginiz ile alakalı ilan mesajı geliyor. Buna rağmen teklif vermeniz ve karşı tarafında teklifi kabul etmesi sonucunda sizden komisyon alıyor. Komisyon oranı ise işlem hacmine göre %0,25 ile %25 arası alıyorlar. Bence bu site daha çok müşteri için karlı diyebileceğim bir site. Hesabım bulunsun derseniz armut.com adresinden üyelik açabilirsiniz.

Sonuç olarak armut platformu en iyi Türk freelancer siteler listemde her ne kadar az kullansam bile yerini aldı. Ödeme konusunda sıkıntı yaşamayacağınız armut.com ile birçok kategoride iş bulabilirsiniz.

Diğer En İyi Türk Freelancer Siteleri

Genel olarak yukarı verdiğim siteler ile çalışmaktayım. Bununla birlikte sizlere önerebileceğim platformlar aşağıdaki gibidir. Bu başlık altında verme nedenim ise dediğim gibi çok aktif olmadığım veya teklif gönderme, üye olma gibi seçeneklerin paralı olmasıdır. Ancak buna rağmen hesap açmanız sizin bilinirliğinizi arttıracaktır. Hesap açabileceğiniz diğer siteleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Proje Kurdu Platformu,
 • Uzman Kirala Platformu,
 • Sanal İşçi Platformu,
 • Eksperin Platformu,
 • Letgo Platformu,
 • Sahibinden Sitesi,
 • Sanal İşçi,

Yukarıda saydıklarım arasında özellikle Letgo hizmet ilanları yayınlama imkanı vermesi ile popülerliğini arttırdı diyebilirim. Ancak yukarıda en iyi Türk freelancer siteleri başlığı altında sizlere açıklamalarını yaptığım platformlar başlangıç için işinizi görecektir.

Bunların dışından yabancı diliniz varsa ve diğer ülkelere de hizmet vermek isterim dersiniz aşağıdaki platformlar ilginizi çekebilir.

 • Upwork
 • Toptal
 • Simply Hired
 • PeoplePerHour
 • Aquent
 • Crowded
 • The Creative Group
 • Fiverr
 • 99Designs
 • Nexxt

Yabancı diliniz var ise yukarıda verdiğim platformlara girerek gerekli tüm detayları sitesinden öğrenebilirsiniz. Benim yabancı favori önerim ise fiverr.com sitesidir.

En iyi Türk Freelancer Siteleri Bonusu Forum Siteleri

Freelance sistemlerin dışında iş alabileceğimiz forum sitelerini de yazmadan geçmeyelim. Özellikle r10.net, webmasterforum.com.tr, iyinet.com ve wmaraci.com oldukça iyi işler alabileceğiniz sitelerdir. Özellikle r10 platformu çok değerli diyebilirim. Üyelik için bu platform referans istemektedir. Elbette önermesem bile ve hatta satışı yasak olsa da parasıyla illegal referans alabilirsiniz.

Forum sitelerinde hizmetlerinizi verebileceğiniz ilanları açarak ilgili kitlelere ulaşmanız mümkün. Ödeme için genel olarak havale, Shopier veya PaPara gibi sistemler kullanılabilir. Ancak burada bir alım veya satış işlemi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Ben şahsen iş yapmadan önce parayı almak isterim. Özellikle forum profili tatmin edici değilse kesinlikle ödeme almadan iş yapmanızı önermiyorum. Yukarıda verdiğim platformlara üye olup en azından isminizin duyulmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere en iyi Türk freelancer siteleri hakkında bilgi verdim. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerden veya duyurulardan haberdar olmak adına siteme abone olabilirsiniz. Ayrıca Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarından takip etmeniz de mümkündür.

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku