Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

E-Fatura ve E-Arşiv Nedir?

0

Birtakım ticari faaliyetlerde bulunulması doğrultusunda firmaların bir şekilde müşterilerine, alınan hizmet karşılığında bir fatura kesmeleri gereklidir. Normal şartlarda bu işlem doğrudan fiziki faturalar aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu noktada e-fatura ve e-arşiv önemini belli ediyor.

Ancak işlemlerin çok daha pratik ve hızlı bir şekilde yerine getirilebilmesi adına günümüzde artık e-fatura sistemleri yoğunluklu olarak kullanılıyor. Bu yöntem aracılığıyla firmalar her bir müşterisine hızlıca faturalarını kesip gönderebiliyorlar.

E-faturaların en önemli özelliği, yeterince kısa süreler içerisinde oluşturularak karşı tarafa kolayca iletilebilmesidir. E-fatura, kesilmesinden hemen sonra sisteme anında düşer. E-arşiv olarak faturaya mail üzerinden müşteriler sorunsuz olarak ulaşırlar.

E-Fatura Yanlış Kesilirse Ne Olur?

Her ne kadar çok sık olmasa da bazen e-faturaların yanlış kesilmesi gibi bir durumla karşılaşılabiliyor. Bu hiç istenmeyen bir şekilde birtakım mağduriyetler yaratabiliyor.  Eğer oluşan soruna gerekli şekilde bir müdahalede bulunursa en kısa sürelerde bir düzeltme sağlanabiliyor.

Kurum veya firmalar bu faturaları iptal edemiyorlar. Bu açıdan karşı tarafın bu faturaları kabul etmeyip düzeltme işlemini talep etmeleri gerekiyor. Bu sayede sorun ilgili şekilde giderilebilir bir hale geliyor.

Ülkemizin en önde gelen e-fatura entegratörü EDM Bilişimin Teknik Operasyon Müdürü Yakup Haşlak söz konusu düzeltmenin en doğru şekilde nasıl yapılacağını anlattı.

E-Fatura İptali Nasıl Yapılır?

Sisteme düşen e-faturaların eğer bir iptalinin yapılması gerekiyorsa bu yönde gerekli adımlar kolaylıkla atılabilir.

  • Gelir İdaresi Başkanlığı sitesine girilmesi,
  • E-Fatura iptal portali sistemine geçilmesi,
  • İlgili faturanın bulunması ve iptalinin yapılması,
  • Bu işlemlerden sonra Faturanın EDM Bilişim sistemlerinde iptal klasörüne taşınması

Genel olarak firma veya kurumlar, Gelir İdaresi başkanlığı sistemi üzerinden bu adımlar yoluyla sisteme işlenen faturaları bu şekilde iptal edebilirler.

Kim Kime E-Arşiv Fatura veya E-Fatura Düzenler?

E-arşiv faturaların e-fatura sistemine düşüp düşmediği de oldukça merak edilenler arasındadır. Bilinmelidir ki e-fatura mükellefleri, e-fatura sisteminden yararlanan müşterilerine sadece e-fatura gönderebilirler. Diğer müşterilerine e-arşiv fatura gönderebilirler. E-Fatura sistemine henüz geçmeyen her mükellef ise 1.1.2022 de yürürlüğe girecek taslak tebliğ kapsamında 1.500 TL üzeri faturalarını e-arşiv olarak düzenlemek zorundadır.

E-Arşiv Fatura E-Fatura Sistemine Düşüyor mu?

Türkiye’deki genel uygulama E-Arşiv faturaların maille müşteriye bildirilmesi üzerine kurulmuştur ve e-fatura sistemine düşmez. Ancak EDM Bilişim yeni lanse ettiği bir özellikle EDM Bilişim ya da GİB’den düzenlenen e-arşiv faturaları alıcı EDM Bilişim e-Fatura müşterisiyse alıcının e-fatura sistemine düşürmektedir.

Önerilen İçerik

Silinen Dosyalar Geri Getirme

E-Fatura Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

İnsanlara kendi ilgili alanları dahilinde hizmetler sunan her bir firmanın iyi bir altyapıyla fatura kesme işlemlerine yön vermeleri gerekir. E-fatura ve E-Arşiv fatura hizmetlerinin de ERP ve Muhasebe programlarının buna uygun şekilde entegrasyonu sağlanmalıdır. EDM Bilişim şirketi, 450 üzeri ERP ve Muhasebe Programı entegrasyonu sayesinde ilgili entegrasyon işlemleri için tüm müşterilerine gerekli destekleri güvenle temin edebiliyor.

EDM Bilişim Teknik Müdürü Yakup Haşlak, “EDM Bilişim firmasının profesyonel hizmetleri neticesinde e fatura sistemlerinin kullanımına yönelik tüm sistemsel düzenlemeler gerekli şekilde yapıldığını, portallerinin her bir ticari faaliyette bulunan firmaya özgü şekilde en kısa sürelerde kullanıma açıldığını ve sonrasında ilgili işlemler doğrultusunda bu sistemden gerekli faydaların en üst düzeyde sağlanmaya başlandığını” belirtiyor.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerimden ve paylaşımlarımdan haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku