Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Silinen Dosyaları Geri Getirme

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Başıma gelmez denmeyecek bir olay, sahip olduğumuz dosyaların silinmesidir. Mesela bilgisayarınızı birine ödünç verebilir veya ufak yeğeninize oyun açar eline verirsiniz ya işte bazen bunun geri dönüşü size pahalıya patlayabilir. Sonra bir bakmışsınız çalıştığınız projeniz veya yazdığınız bir kitabınız hakkında sahip olduğunuz tüm veriler gitmiş. Peki bu durum ile karşılaştığımız zaman silinen dosyaları geri getirme işlemi nasıl yapabiliriz? Diğer bir soru biz yapabilir miyiz? Elbette silinen dosyaları geri getirme adında birçok uzman firma hizmet veriyor. Yani bu konu tamamen bir sektör haline gelmiş. Bazen de bilgisayarınıza giren bir virüs bile dosyalarınızı silebiliyor. Tabi buna benzer bir durumla karşılaşmadım ama karşılaşırsam sanırım o bilgisyarı değiştiririm. Şimdi konumuza yani silinen dosyaları geri getirme işlemini nasıl yapabiliriz bakalım.

Silinen Dosyaları Geri Getirme Programı Kullanma Yöntemi

En bilinen ve en kolay yöntem bana göre bir program yardımı ile olandır. Tabi ki programı kullanmadan önce çöp kutunuza göz atmayı unutmayın. Bazen şanslı iseniz silinen dosya çöp kutunuzda kalabilir. Bu durumda ise hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Dosyaları masa üstüne alarak kaldığınız yerden işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Silinen bütün dosyaları geri getirme işlemi için kullanacağımız programın adı EaseUS Data Recovery Wizard’dır. Bu programı seçmemin nedeni tamamen tesadüf eseri diyebilirim. Biraz inceledim ve işe yaradığını görünce de sizinle paylaşmak istedim. Basit bir kullanıma sahip program sayesinde bilgisayar kurdu olmasanız bile silinen verilerinizi eski hali ile geri getirme şansınız var. Üstelik sadece bilgisayarda değil USB, tablet gibi ortamlar içinde geri getirme işlemi yapmanıza olanak sağlıyor.

Veri kurtarması seçeneklerinde ise ses doyaları, resimler, ofis dosyalarınız veya oyunlarınız vb. kısaca aklınıza gelebilen hemen hemen tüm silinmiş dosyaları geri getirmeye olanak sağlıyor diyebilirim. Ücretli ve ücretsiz versiyonu olan bu programı resmi sitesinden yani buradan indirebilirsiniz. Programın kullanım detaylarını YouTube üzerinde bulabilirsiniz. Sitenin aynı zamanda Türkçe dil desteği olduğu için kullanımı anlatma gereği duymadım.

Silinen Verileri Geri Getirme Noktasında Bilmeniz Gerekenler

Silinen dosyaları geri getirme işlemi oldukça sıkıntılı bir konudur. Özellikle silinme durumunu hemen anlamazsanız işiniz daha zor oluyor. Çünkü silinen verilerin üzerine ne kadar işlem yapılırsa geri getirme işi o kadar zorlaşıyor. Bu nedenle hemen farkına varır varmaz bir uzmana danışabilir veya yukarıda önerdiğim programı kullanabilirsiniz. Ben şahsen geri dönüşüm kutusundan silinmiş ve üstüne işlem yapılmamış olan dosyaları kurtarabildim. Açıkçası diğer şekli yani üzerine işlem yapılmış dosyaları kurma yöntemini denemedim. Ancak tahminime göre ücretsiz versiyonu ile kurtarması zor olabilir ve bu nedenle ücretli versiyon önerisi verir diye düşünüyorum.

Size son önerim ise eğer silinen veriler gerçekten maddi veya manevi olarak sizin için değerli ise kesinlikle bir veri kurtarma firmasına başvurun. Elbette veri kurtarma işinin biraz pahalı olduğunu da unutmayın. Bu nedenle gerçekten hayati öneme sahip ise firmalardan yardım alın diyorum. Aksi durumda oldukça fazla para cebinizden boşa çıkmış olur.

Bu yazım ile sizlere silinen dosyaları geri getirme yöntemi hakkında bilgi verdim. Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Hatta dilerseniz misafir yazarlık sayfasından içeriklerinizi bloğumda da paylaşabilirsiniz. Bunun dışında Instagram, Twitter veya Facebook sayfalarımdan beni takip edebilir ve siteme abone olabilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku