Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

En iyi Akıllı Telefon Hangisi

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızda pek çok şey değişti. Bu değişimden eski telefonlarımızda etkilendi ve akıllı telefon adıyla anılmaya başlandı. Akıllı telefonlar aslına kullanıcıları kadar akılı olmadığı da kesin.Bu yazımda en iyi akıllı telefon hangisi sorusunun cevabını vereceğim. Akıllı telefonlar ülkemizde çok eski bir tarihe sahip değiller. Ancak buna karşın oldukça hızlı şekilde bir akıllı telefon tüketimi olduğu kesin. Hatta durum o kadar vahim hale geldi ki büyük teknoloji marketleri ve bankalar anlaşıp kredi çekip telefon alma imkanı bile sağlamaya başladılar. Diğer taraftan ise cebinde 5 bin TL’lik telefonla gezen ancak aramaya kontörü olmayan insanlarda çoğalmadı değil. Yani benim çevremde de bazen denk geliyorum. Mesela soruyorum, kaç kere bu telefon ile e-mail gönderdin? E-mail kullanmıyorum WhatsApp kullanıyorum diyende oluyor, ya bunla e-mail gönderilir mi diyende… Kısaca durum baya vahim..

En İyi Akıllı Telefon Konusunda Benim Kullandıklarım

İlk telefonum Türkiye’de olmayan bir marka olan Technic diye bir telefondu. Sağ olsun bir akrabamın hediyesi olarak bize ulaşmıştı. O zamanlar ülkemizde cep telefonu pek yaygın değildi. Hatta öğretmenim o zaman ek iş emlakçılık yapıyordu ve lazım diye bin dolar gibi bir rakama Ericsson A1018 diye bir modeli getirtmiş ve bize hava atıyordu. Şimdi düşündüğüm zaman o telefon bildiğiniz takoz diyebilirim.

Sonraları yıllar geçti ve ilk akıllı telefon diyebileceğim Symbian işletim sistemine sahip Siemens SX1 modeline para verdim. Son olarak telefona para verdiğim bu zamandı. Sonrasında internet üzerinden telefonlar gelmeye başladı. Bir çoğu elbette yurt dışı sitelerinden bana geliyordu. Nasıl geldiğini tabi ki anlatmayacağım. Bilenler biliyordur.

Günümüzde iki iki adet telefon kullanıyorum. Biri iPhone SE diğeri ZTE Blade V7 yakın zamanda ise Android olan telefonumun yerini Xiaomi A1 alacak. Bu telefonları seçmemdeki sebep alsında boyut ve kullanım alanları diyebilirim. Android olarak yaptığım uygulamaları ZTE telefonumda deniyorum. Aynı zamanda iş içinde bu telefonu kullanıyorum. Diğer iPhone ise daha çok özel işlerimde kullanmaktayım.

En iyi Akıllı Telefon Nasıl Seçilmeli?

Akıllı telefon seçiminde benim önerim telefonun markasından önce size ne gerekli bunları düşünmeniz gereklidir. Mesela bolca vaktiniz var ve mobil oyunlara gömülürüm diyenlerdesiniz o zaman size şarjı çok giden ve hızlı bir Ram sahibi akıllı telefon gerekir. Buna benzer mantıkla kendi ihtiyacınız doğrultusunda bir liste yapabilirsiniz.

Diğer aşamada ise akıllı telefon nasıl olmalı? Yani fiziksel görüntüsü, boyutu vb. özellikleri nasıl olmalı? Sorusuna cevap verin. Bundan sonraki süreçte ise asıl can alıcı nokta fiyat meselesidir. Eğer maddi olarak önemli değil istediğim gibi olsun derseniz zaten bu yazıyı okumanıza gerek yok. Gidin bir teknoloji mağazasına orada size bir çok telefon sunacaklardır. Ancak para mevzusu önemli ise ki benim için öyle işe o zaman gereksinimler konuşur. Bana göre bir telefona para vereceksem en fazla 1500 TL veririm. Nitekim kullandığım telefonlara para verseydim şuan iPhone kullanıcısı olmazdım. Yazımın ilerleyen bölümünde ise sizlere şuan piyasada adı çok geçen telefonları karşılaştıracağım.

Sonuç olarak bir gerçek var ki Android yazılımına sahip telefon modelleri oldukça yaygındır. Bu nedenle normal bir kullanıcı iseniz kesinlikle Android telefon alın derim. Bunun yanında ise elbette İOS veya Windows Mobile düşünebilirsiniz. Ancak olaya şöyle bakarsanız Windows’un sahip olduğu Nokia bile artık telefonlarında Android yazılımını kullanıyor. Yani geriye İOS kalıyor. Elbette İphone telefonların tüm modelleri iyi denilebilir. Ancak bana göre Iphone 6, 6S ve hatta bunların plus modelleri aynı özelliklere sahip ki önceki telefonum 6S di. Ekran boyutu nedeni ile Iphone SE modeline imkanım olunca geçiş yaptım. Oldukça memnunun. Bu nedenle bana göre normal bir kullanıcı için en iyi akıllı telefon Android yazılımına sahip olan telefonlardır diye düşünüyorum.

General MobileGM 8
General MobileGM 8

En iyi Akıllı Telefon General Mobile GM8’mi?

Android.com sitesinde olmayan ancak oldukça reklamları dönen General Mobile GM8 modelini sizler için inceledim. Elbette uzun süre kullanım fırsatım olmadı ancak yaklaşık bir hafta kadar kullanım süresi sizlere bilgi verecek kadar tanımama yardımcı oldu diyebilirim. Genel olarak resim kalitesini ön plana çıkaran marka aslında bana göre o kadar çok iyi sayılmaz. Öncelikle gövdesi plastik ve cebinizde anahtar, bozuk para var ise rahatlıkla çiziliyor. Bununla beraber nedendir bilmem yerli malı diye piyasaya çıkan General Mobile modelleri hep düşük sisteme sahip oluyor. Teknik açıdan GM 8 modelinin özellikleri şu şekildedir.

General Mobile GM8 Teknik Özellikleri

 • Hafıza :  1.Seçenek  64 GB (4GB RAM)   ve 2. Seçenek 32 GB (3GB RAM)
 • Parma İzi Okuyucusu: Mevcut ancak arka kısımda önde değil.
 • Boyut ve Ağırlık: 154.2 x 72.7 x 7.96 mm ve 152 gr ağırlığında
 • Ekran Özelliği: LCD ekran, 18:9 boyutunda ve 5.7 inç, 720X1440 piksel çözünürlük
 • Çip Özelliği: 64 bit yeni nesil – Qualcomm® MSM8940 Snapdragon™ 435, Octa-core ARM Cortex A53 1.4 GHz İşlemci (bana göre oldukça kötü olmuş ki zaten ekran pikseli bu nedenle düşürülmüş gibi.)
 • Kamera Özelliği: Ön ve arka kameralar her biri 13 MP, orta sınıf fotoğraf çekimi için iş görür nitelikte.
 • Bağlantı Özelliği: 4.5 G destekliyor.
 • Sesli Komut: Aynen Iphone Siri gibi bunda da “OK Google” kelimesiyle size yardımcı olacak bir ara yüz var.
 • Pil Durumu: 3075 mAh Li-Po Pil kullanılmış. Bir günü rahat çıkarıyor.
 • İşletim Sistemi: Android 8.0 Oreo ve yeni güncellemeleri 2 yıl boyunca ilk alma garantisi mevcut.
 • Görüntülü Arama: Şebeke üzerinden görüntülü arama sadece anlaşırsa bazı markalar sunuyor. General Mobile eski modellerinde vardı. Bildiğiniz gibi şebeke üzerinden görüntülü arama patenti Samsung firmasında. Bu nedenle direkt olarak arama yapılmıyor. Ancak Facebook, Skype veya WhatsApp gibi uygulamalar ile görüntülü aramak mümkün. Bunlar için internetinizin olması şart. Diğer özelliklere buradan ulaşabilirsiniz.

Genel olarak son güllerde sıkça reklamı yapılan GM 8 modelinin seçtiğim özellikleri yukarıdaki gibi. Fiyatına göre iyi sayılabilir. Bu telefonu alacak olsam alma nedenim ise bana göre sadece teknik servis kalitesi olurdu. Bir sonraki model Xiaomi Mi A1 gerçekten oldukça iyi model. Sadece ülkemizde ithalatçı garantisi ile satılması sıkıntı olabilir.

GM 8 kullanım süresi boyunca şarjı gayet iyi gidiyordu. Ancak önceden dediğim gibi cebinizde başka bir cisim var ise bozuk para, anahtar gibi çok rahat şekilde çiziliyor. Biraz daha sağlam yapılabilirdi. Bunun yanında kutusundan çıkan kulaklık oldukça kaliteli. Sesi gayet iyi ve BAS bu özelliklere göre gayet kullanışlı diyebilirim. Ancak benim kullanacağım bir telefon olmadığı da bir gerçek. Şimdi diğer modelimize geçelim.

En iyi Akıllı Telefon Bana Göre Xiaomi Mi A1!

Peki neden? Öncelikle donanım olarak ve fiyat olarak gerçekten iyi. GM 8 modeli ile neredeyse aynı fiyat olmasına karşın donanım ve sağlamlık açısından oldukça iyi. Bu nedenle bana göre en iyi akıllı telefon diyebilirim. Tabi ki ülkemizde ithalatçı garantisi ile satılması sizi düşündürebilir. Ancak büyük teknoloji mağazası olan sitelerden alırsanız en azından 2 yıl boyunca teknik servis sorunu yaşamazsınız.

Xiaomi için bu sefer bir istisna yaparak Xiaomi Türkiye Resmi Fan Sitesi üzerinden aldım. Nedeni ise diğer sitelerde satılan Xiaomi Mi A1 genelde ithalatçı garantili ve garantilerine de genel olarak Delta isimli firma bakıyor. Bu firmanın ise teknik servis konusunda iyi olmadığını ve bir sürü sorun çıkardığını öğrendim Bu nedenle KVK garantili olarak kendi sitesinden aldım. Zaten sitede size gitti gidiyor güvencesi altında bu ürünü satıyor. Bu yüzden kafanız rahat olsun. Hatta dilerseniz eski telefonunuz ile takas imkanı bile sunuyor.

Xiaomi Mi A1 Teknik Özellikleri

 • Xiaomi Mi A1 modelinin değerlendirmesine gelirsek teknik özellikleri şu şekilde diyebilirim.
 • Hafıza :  32 GB ve 64 GB seçenekleri mevcut. Aralarında 200 TL gibi bir fark var.
 • Parma İzi Okuyucusu: Mevcut ancak GM 8 modelindeki gibi arka kısımda önde değil.
 • Boyut ve Ağırlık: 155.4 x 75.8 x 7.3 mm ve 165 gr ağırlığında (metal gövde olduğu için ağır)
 • Ekran Özelliği: Full HD ekran 5.5 inç, 1920×1080 piksel çözünürlük
 • Çip Özelliği: 2 GHz İşlemci ayrıca model olarak GM 8’den daha iyi.
 • Kamera Özelliği: 12 MP, orta sınıf fotoğraf çekimi için iş görür nitelikte.
 • Bağlantı Özelliği: 4.5 G destekliyor.
 • Sesli Komut: Aynen Iphone Siri gibi bunda da “OK Google” kelimesiyle size yardımcı olacak bir ara yüz var.
 • Pil Durumu: 3080 mAh Li-Po Pil kullanılmış. Bir günü rahat çıkarıyor.
 • İşletim Sistemi: Android 8.0 Oreo ve yeni güncellemeleri 2 yıl boyunca ilk alma garantisi mevcut.Görüntülü Arama: GM 8 modelinde de belirttiğim gibi direkt olarak görüntülü arama yok ancak uygulamalar yardımı ile görüntülü konuşmak mümkün.

Xiaomi Mi A1 modeli fiyat ve performans olarak gayet iyi bir telefon almasının yanından GM 8 modeline göre oldukça sağlam. Kötü yönleri yok mu derseniz elbette var. Mesela SAR değeri yani özgül emilim oranı GM 8 modeline göre yüksek. Eğer uzun süre kulaklık kullanmadan konuşma yaparsanız baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Bunun için önerim bütün modellerde kulaklık kullanmanızdır. Bunun yanında kutusundan kulaklık çıkmamakta. Yani müzik dinlemek için ek olarak kulaklık almanız gerekecek. Bunları bilmenizde fayda var.

En iyi Akıll Telefon Seçiminde Sonuç

Sonuç olarak yukarı genel kullanıcı deneyimlerine dayanarak seçimim Xiaomi Mi A1 modelinden yana olacaktır. Elbette eksiklikleri var ancak iki sene çok rahat sorunsuz götüreceği belli. GM 8 modeli hem dayanıksız hemde bir süre sonra donma kasma yapma ihtimali yüksek. Bu nedenle işi şansa bırakmamak gerekli.

Yukarıdaki değerlendirmeleri kendim yaptım. Ayrıca videolarda da izlediğiniz gibi büyük teknoloji siteleri de benimle aynı görüşteler. Buna göre elbette seçim size kalmış olsa da usta bir kullanıcı olarak GM 8 modelinden uzak durun derim. Birde unutmadan hatırlatmak isterim ki bu iki modelde Android One programı ürünleridir. Yani saf Android olarak sizlere gelecek. Peki bu ne demek? Yani telefonunuzda müzik çalar bile olmayacak. Siz kendiniz mağaza üzerinden indirebileceksiniz. Bu derece saf dememin sebebi bu. Bunu bilerek bu modelleri almayı düşünün. Eğer sadece akıllı telefonum olsun diye alacaksınız Android One dışındaki modelleri dikkate alın derim.

Son olarak size göre en iyi akıllı telefon seçimini yaptıysanız kesinlikle bilindik sitelerden alın. Özellikle ithalatçı garantili ürünlerde servis sorunu yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte eğer vaktim var teslimat süresi uzun olsun derseniz akıllı telefon kılıfı, ekran jelatini vb. aksesuarları aliexpress.com sitesinden ucuza ve kaliteli şekilde temin edebilirsiniz. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku