Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Uzun Yaşamanın Sırrı

0

İnsanoğlu bazen içten içe bazen alenen uzun yaşamanın sırrını araştırmıyor değil. Nice filmlere konu olduğu da bir gerçek tabi ki. Peki acaba gerçekte uzun yaşamanın sırrı ne olabilir? Bunun eminim sizde zaman zaman düşünmüşünüzdür. Bilim adamları da bu konu üzerine bir çok araştırma yapmaktadır. Bu yazımda ise sizlere uzun yaşamanın sırrı olan ve yakın zamanda da araştırma konusu olan aç kalma hakkında olacak. Bildiğiniz gibi teknolojik gelişmelerin yardımı ile artık insanlar içtiği sudan attığı adıma kadar bütün fonksiyonları kayıt altına alıp analiz edebiliyor. Özellikle akıllı saatler ve mobil uygulamalar bu konuda oldukça işlevlidir. Hatta bazı uygulamalar yemeyi düşündüğünüz gıdaların bile kalori değerini size önceden söyleyebiliyor. Peki gerçekten aç kalma veya yediklerimizi azaltma yöntemi ile uzun ve sağlıklı yaşamak mümkün mü? İşte bu soruya cevap niteliğinde bir yazıyı sizlere sunuyorum.

Uzun Yaşamanın Sırrı Aç Kalmak mı?

Bildiğiniz gibi vücut ihtiyaçlarımızın karşılanması için besin ürünlerine
ihtiyacımız var. Yediğimiz zaman aldığımız besin ürünleri sindirim vasıtası ile küçültülüyor ve gerekli tüm dokulara iletiliyor. Düz mantık ile olaya
baktığımız zaman iyi besinlerden veya tüm besinlerden bolca yersek daha
sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz gibi görülmekte. Elbette sağlıklı bir
vücut olabilir ama peki ya uzun yaşamayı sağlar mı? Mesela et ve et ürünleri yaklaşık 32-33 yaşına kadar büyüme olayına katkı sağlarken 32-33 yaşından sonra ise yaşlanmaya katkı sağladığı biliniyor. Bu durumda sürekli et yiyen biri ömrünü azaltıyor.

Peki aç kalmak gerçekten uzun yaşamanın sırrı mı? Bu konu
bilim adamlarında ilgisini çekmiş olacak ki araştırma yapmaya karar vermişler. Wisconsin Üniversitesi-Madison and the National Institute on Aging’den bilim adamları yaptıkları araştırmada yuvarlak solucan ve fare canlıları üzerinde kalori alımını azaltmışlar. Sonuçta ise yaşlanma belirtilerinin geciktiği gözlemlenmiş. Bu durumda ise “acaba bu olay insanlar içinde aynı sonucu verir mi?” düşüncesini doğurmuş. Sonuç olarak ise insana en yakın olan hayvanlardan biri Hint şebeği üzerinde deneme yapmaya karar vermişler. Bunun için yaklaşık 16 yaşında olan maymuna diyet uygulamaya karar verilmiş. Normal zamanda aldığı kalori miktarı %30 oranında azaltılmış. Sonuç ise oldukça ilginç olmuş. Deneyde kullanılan maymun şuan 43 yaşında ve bu yaş kendi türü açısından rekor denilecek seviyede. İnsan açısından olaya bakılırsa bu yaş insan ömrü ile 130 gibi bir rakama denk gelmektedir.

Önerilen İçerik: Soğan Kürü İle Zayıflama Yöntemi

Diyet Yerine Tıbbi Müdahale Olur mu?

Tartışılan bir diğer önemli nokta ise diyet mi sağlıklı yoksa tıbbi müdahale mi konusudur. University of Southern California’da yaşlılık uzmanı olan  Valter Longo‘ya göre ömür boyu aç kalmaya gerek yokmuş. Bunun yerine belirli periyotlar ile aç kalmak daha iyi olacakmış. Aslındaki bizdeki bir nevi oruç gibi diyebiliriz. Peygamber efendimiz zaman zaman oruç tutmaktaydı. Elbette günümüz açısından bakıldığında aslında bu ibadet modelinin sağlık açısından oldukça faydalı olduğu görülmekte. Araştırmacıya göre 3 ayda bir 5 gün aç kalmanın yeterli olacakmış. Buna göre uzun yaşamanın sırrı 3 ayda bir  gün oruç tutmak diyebiliriz. Elbette bu oruç modelinde ramazan ayında olduğu gibi tüm gün aç kalıp akşam olunca da çatlayana kadar yemek değildir. Bu beş gün içinde sebze ürünlerini tercih edebilir ve porsiyon küçültebilirsiniz. Hatta kabak ağırlıklı bir menü tercih ederseniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü bildiğiniz kabağın vücuttaki toksinleri attığı bilinmektedir. Sonuç itibari ile yukarıda belirttiklerimizi elbette kendi başınıza yapmanız doğru değildir. Bunun için bir uzman diyetisyen yardımı almanız sizin açınızdan daha sağlıklı olacaktır.

Son yıllarda moda olan mide ameliyatlarından ise uzak durmak sanırım daha iyi olacaktır. Sonuçta ne olursa olsun bıçak altına yatma durumunuz olacak ve benim önerim eğer zorunlu değil ise denemeyin derim. Sağlıklı beslenmek için organik ürünleri ve hatta kendi yetiştirebileceğiniz ürünleri tercih etmeye çalışın. Hazır gıdalardan uzak durup dengeli beslenmek en iyi yol olsa gerek. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku