Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Değişen Beynim Kitap İncelemesi

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Bana göre biyoloji, sinir bilimi vb. konulara merakı olan çoğu kimsenin tanıdığı Prof. Dr. Sinan Canan hocanın kitaplarından birini daha okuma fırsatım oldu. Değişen Beynim aslında benim açımdan daha önceden de okuduğum bir kitap olan “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler” tadında olmuş. Yani merak uyandıran ve aynı zamanda bu merakları bir nebze olsun gidermeye çalışan bir eser olmuş diyebilirim. Genel olarak ne yazık ki kitap okuma konusunda pek başarılı değiliyiz. Ancak Corona virüsü dönemi bu davranışı bir nebze geride bıraktırdı diye düşünüyorum. Gerçekte pek sanmasam bile umarım bu alışkanlık böyle devam eder diyelim.

Değişen Beynim kitabı günlük hayatımızda karşılaştığımız çoğu olayın nedeni hakkında bize ip uçları sunan bir kitap. Bilindiği gibi beynimiz insanoğlu tarafından en çok merak edilen ve bir o kadarda bilinmeyen bir organımızdır. Üzerine yapılan sayısız araştırmaya rağmen nasıl çalıştığını tam olarak bilmiyoruz. Bana göre öğrenmemiz de aslında imkansız. Elbette okuduğum kadarıyla Sinan hoca ile aynı fikirdeyim.

Değişen Beynim Kitabı Neden Okunmalı?

Yazıma devam etmeden önce Sinan Canan’ın kendi anlatımı ile bu kitabında da yer alan bir kısmı anlattığı videoyu izlemenizi öneririm.

Aslında kitap okumanın nedeni olmaz. Burada belirtmek istediğim hani bir kitabı elinize alıp, sayfalarını karıştırırsınız ya sonra “ben bunu okuyayım.” dersiniz işte bu hissi vermesini istedim. Sinan Canan ismi zaten okunalısı olmasını sağlıyor. Elbette alana ilginiz de varsa size katacak birçok bilgiyi barındırdığını söyleyebilirim. Hatta ilginiz yoksa bile genel kültür olarak kafanızın içinde taşıdığınız ve basit bir et parçası sandığınız beyninizi tanımanızı sağlayabilir. Belki şaşırır belki de günlük yaşamda yaptıklarınızın nedenini öğrenmiş olursunuz. Sonuçta ne olursa olsun bu kitabı severek okuyacağınızı düşünüyorum.

Bu Kitabı Nereden Temin Edebilirim?

İnternet sayesinde birçok kitabı elbette kolayca temin edebilirsiniz. Hatta hemen tıklayıp dr.com.tr veya idefix.com üzerinden ücretli ve ekonomik şekilde temin edebilirsiniz. Bu yöntemi elbette herkes biliyor.

Kitaplarla aranız iyi ise ücretsiz şekilde temin etmek için size önerim belirli sosyal gruplara katılmanızdır. Bu tarz gruplar ile paranız olmasa bile birçok kitabı takas yöntemi ile okumanız mümkün. Son günlerde kullandığım kitap dostum diye bir uygulama var. Bir nevi sosyal medya uygulaması ancak ek olarak kitap takası ve yorumları yapılabiliyor. Klasik mesajlaşma zaten mevcut. Bu noktada önemli olan kısmı kitap takasını dilerseniz kişiler ile dilerseniz de site ile yapabiliyorsunuz. Hatta uygulamayı kullanmaya başlarsanız beni de “gundembizim” adı ile arkadaş listenize ekleyebilirsiniz.

Takas uygulamaları dışında da elbette bir kitabı almadan önce değişik yorumlara göz atmak isteyebilirsiniz. Bunun içinde hem yerli hem yabancı birer site önerisinde bulunabilirim. Yerli olarak 1000kitap.com/gundembizim sitesini önerebilirim. Verdiğim link benim profilime aittir. Listenize ekleyebilirsiniz. Bu site Facebook benzeri kitap severlerin paylaşım platformu diyebilirim. Oldukça kullanışlıdır. Ancak reklamlara aldanıp o sitelerden kitap satın almanızı önermiyorum. Neden derseniz oldukça pahalıya gelmektedir.

Yabancı kitap yorumları sitesi ise goodreads.com/gundembizim sitesini önerebilirim. Verdiğim link yine benim profilime ait olup dilerseniz listenize ekleyebilirsiniz. Yerli ve yabancı birçok yazara ulaşma imkanı da bu uygulama ile mümkündür. Hatta onları arkadaş listenize bile ekleyebilirisiniz. Kendinize ait okuduklarım veya okuyacaklarım şeklinde liste yapmanıza da yardımcı olacaktır.

Son olarak kitap okumak bana ne kazandırır diyenlere ise “Neden Kitap Okumalıyız” başlıklı yazıma göz atmalarını önerebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte en güncel içeriklerimden haberdar olmak veya zaman zaman paylaştığım duyurularımdan ilk görenlerden olmak için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku