Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Corona Virüsü Nedir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru dünyanın gündemine oturan Corona virüsü yakın zamanda sınırlarımızda da görüldü. Malumunuz Çin her ne kadar ülkemize uzak bile olsa ne yazık ki virüsün buraya ulaşması mümkün. Her geçen gün Corona virüsünden ölenler artış gösterse bile hala bir tedavisi bulunamadı. Geçen haftalarda yanı başımızdaki İran’da görülen virüs ile doğal olarak biz de gerçekten tedirgin olduk diyebilirim. Elbette çok şükür şuana kadar ülkemiz içinde bir vaka görülmedi. Bu nedenle bilgilenmek adına Corona virüsü nedir, nasıl bulaşır ve nasıl önlemler alınabilir gibi temel konularla beraber bilmemiz gereken tüm bilgileri bu yazımda topladım.

Corona Virüsü Nedir?

Aslında bir düzeltme yaparak başlayalım. Corona tek bir virüs değil aksine birçok çeşidi olan virüs türüdür. İlk defa 1960 yıllarında insanlarda görülen bu virüs günümüzde ise 2019 nCoV versiyonu ile karşımıza çıkmıştır. Yani aslında ilk defa duyulan bir virüs değildir. Genel belirtileri ise üst solunum yolu hastalıkları, zatürre, karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi durumlar gözlenmekte. Daha önceden karşımıza çıkan SARS virüsü ve MERS virüsleri de aynıdır. Zamanda değişim geçirselerde sonuç ölüm olarak görülmektedir. Değişim sonucu oluştuğu için günümüzde görülen virüsün tedavisi hala yapım aşamasındadır. Çünkü en basit hali ile bir aşının üretimi bir yıla yakın sürmektedir. Bunun nedeni araştırmaların ve denemelerin zaman almasıdır. İnsan sağlığı konusunda risk alınamayacağı için ne yazık ki anında çözüm bulunamamaktadır.

Bu Yazım İlginizi Çekebilir: Uzun Yaşamanın Sırrı

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Öncelikle bu konu hakkında nedendir bilinmez Google üzerinde en çok aranan “Corona virüsü cinsel yolla bulaşır mı?” sorusudur. Mantık olarak bunu bilmek için doktor olmaya gerek yok. Bu virüs öksürme veya hapşurma ile havaya dağılan partiküller ile bulaştığına göre cinsel yolla dolaylı olarak bulaşacaktır. Bu nedenle boşuna bu konu hakkında arama yaparak zamanınızı harcamayın.

Bunun dışında Çin’de görünmesinin büyük nedeni sanırım yemek kültürlerinden kaynaklı. Çünkü virüsün köpek, yarasa, yılan, deve vb. hayvanlar aracılığı ile geçtiği düşünülüyor. Malumunuz Çin yemeklerinde de bizim yiyemeyeceğimiz her şey bulunuyor. Bu nedenle burada görülmesi pek sürpriz bir durum değildir. Ancak bizde de görülmesi durumunda unutmayın ki Corona virüsü İstanbul gibi büyük şehirlerde hızlıca yayılabilir.

Çin Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak üst solunum yollarında çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı gözlemlenmektedir. Özellikle boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş, kusma, mide bulantısı, ishal durumları, zatürre ve nefes darlığı sıklıkla görülen belirtilerdir. Belirtilerin gözlenmesi yani maruz kalındıktan sonra bilinen süreç iki ila on dört gün arasıdır. Bu kişinin bünyesine, yaşına vb. durumlara göre değişmektedir. Özellikle virüsün görüldüğü bölgelere giden ve geldikten sonra ise on dört gün içinde yukarıda saydığım belirtileri gösteren kişilerden şüphelenilmesi gereklidir. Elbette şüphe etmek tek başına yeterli olmuyor. Bu nedenle bu durumda yapılması gereken hemen bir uzmana görünmek ve hatta gerekiyorsa karantina altına alınma durumuna hazır olunması gereklidir.

Corona Virüsünün Tedavisi Var mı?

Genel itibari ile bilinen eski virüserin tedavisi için ilaç kullanılmıyordu. Çünkü etkileri hafif olmaktaydı. Ancak bazı durumlarda ateş düşürücü veya ağrı kesici gibi ilaçların da verildiği bilinmekte. Bol bol sıvı tüketimi, temizlik ve beslenmeye önem vererek kolayca atlatılabiliyordu. Elbette bu durum günümüz virüsü için geçerli değil.

Çin virüsü için hala aşı çalışmaları devam ediyor. Bu nedenle bilinen bir tedavisi yoktur. Yakalanan kişiler büyük ihtimalle vefat ediyorlar. Elbette yakın zamanda bulunması tahmin edilen aşı ile umarım bu durum değişecektir.

Çin Corona Virüsünden Korunma Yolları

Öncelikle tüm hastalıkların korunma yöntemi temizlik ve dengeli beslenme diyebilirim. Karşımıza çıkan bu ölümcül virüste de durum değişmiyor. Uzmanlara göre bu virüsten korunmak için şu önlemleri alabiliriz:

  • Düzenli olarak vücudumuzun en çok kullandığımız kısımları yani ellerimi sabun veya dezenfektan ile yıkamalıyız,
  • Her ihtimale karşı kamu alanlarında maske takmalıyız,
  • Hastalığın belirtisini taşıyan kişilerden uzak durmalıyız,
  • Aynı şekilde vakanın görülebileceği hayvanlardan uzak durmalıyız,
  • Çiğ et veya hayvansal ürünler yememeliyiz,
  • Özellikle hayvan barınaklarına giderken dikkatli olunmalı maske kullanılmalı ve sonrasında yıkanılmalıdır.

Kısaca yukarıda saydığım belirtilerin olabileceği tüm durumları düşünerek tedbirinizi almalısınız. Aksi durumda adeta virüse davetiye çıkarmış olursunuz.

Bu içeriğim ile sizlere Corona virüsü hakkında bilinmesi gereken bilgileri aktardım. İçeriğimi sosyal medya hesaplarınız üzerinden çevreniz ile paylaşırsanız onlarında bu bilgilerden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun dışında güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Kaynakça:

  • www.livescience.com/new-china-coronavirus-faq.html
  • www.who.int/health-topics/coronavirus
Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku