Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Amazon Türkiye İle İlk Sipariş Maceram

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Amazon Türkiye denildiğinde aklınıza Amerika’da hizmet veren Amazon sitesi gelebilir. Evet marka adı olarak doğru ancak hizmet olarak oldukça farklılar. Değişik bir çalışma sisteminin olması bana göre markaya oldukça zarar veriyor. Özellikle şikeyetleri araştırmaya başlayınca tek mağdurun ben olmadığını gördüm. Elbette markaya güvenip gözü kapalı sipariş veren kesin vardır. Ancak sonuç itibari ile yaşadıklarımı araştırmalar ve incelemeler bölümünde bu yazım ile sizlere kısaca aktarmak istedim. Böylece en azından siz de sipariş vermeyi düşünüyorsanız olası senaryoları kafanızda canlandırabilirsiniz.

Amazon Türkiye İçin İlk Sipariş Denemem!

Elbette marka önemli ancak ben işimi sağlama almak adına yaklaşık yüz liralık minik bir sipariş ile deneme yapmak istedim. Bakalım ilandaki yazılanlar gibi mi yoksa farklı olaylar mı var görmek istedim. İlk olarak üç adet kitap siparişi verdim. Sonuç olarak belirtildiği gibi üç günde elime ulaştı. Elbette bu kadar sürenin olması normal geldi. Ancak gelen kargonun adını daha önce hiç duymadım. Aslına bakarsanız getiren umrumda da değil. Ancak gelen kargo sanki üstünde tepinilmiş izlenimi veriyordu. Açtığım zaman içine kağıt parçaları ile destek yapılmış. Kağıt yerine şişme yastıklar koyulabilirdi aslında. Bunu da geçtim aldığım kitap üstten basık şekilde gelmişti. “Olur böyle şeyler normaldir…” dedim ve üzerinde çok durmadım. Üstüne ürüne ait aşağıdaki yorumu yaptım.

Amazon Türkiye Ürün Yorumum
Amazon Türkiye Ürün Yorumum

Pek onaylanacak sanmıyordum ama onayladılar. Diğer kitaplarım için de benzer yorum yaptım ama biri onaylanmadı. Diğerleri ise hala onay aşamasında. Sanırım bu durum yorumları kontrol edenlerin farklı kişiler olmasından kaynaklanıyor. Olsun ama sonuçta iyi kötü yorum önemli ki zaten yorumlarım hep kargo ve teslimatla alakalı oldu. İlk sipariş faslını böylece tamamlamış oldum.

İkinci Amazon Türkiye Siparişim Tam Bir Fiyasko

İyi kötü bir şekilde ürünler elimize ulaştı yani en azından sorunsuzca teslim edildiğini gördüm. Ramazan Bayramı başlamadan önce dambıl setimi yeğenime verdiğim için yenisini almak istedim. Bu durumda yine Amazonu Türkiye’yi tercih ettim. Aynı zamanda ürün satıcısı Amazon diye ondan aldım. Çünkü bildiğiniz gibi Amazon.com.tr üzerinde birçok satıcı mevcut. Aynen diğer pazarlar gibi Amazon bunların satışlarından komisyon alıyor. Bununla beraber kendi markası ile satış yapıyor.

18 Mayıs günü dambıl setini sipariş ettim. Ayın 20. gününde kargodan gelen mesaja göre dağıtıma çıktı. Ancak nedendir bilmem kargo iki gün boyunca dağıtımda oldu. Yani belirlenen süresinde elime ulaşmadı. Hemen bir e-mail gönderdim. Sonuç ise aşağıdaki gibi e-mail ile geri dönüş yapıldı.

Merhaba Ömer Bey, Amazon’a olan ilginiz ve Amazon.com.tr Müşteri Hizmetleri ile irtibat kurduğunuz için teşekkür ederim. Yaşanan bu durum ve verdiği rahatsızlık için içtenlikle özür dilerim. Teslimatınız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sizin adınıza kargo firması ile iletişime geçtim.Bugün en geç saat 23.30’a kadar teslimat yapılacaktır.

Amazon.com.tr cevabı.

Elbette bu cevaba güvenip başladım beklemeye. Peki geldi mi? İşte bunun cevabı yazımın devamında.

Amazon Türkiye Siparişim Ne Zaman Ulaştı?

Ürün elbette o gün gece yarısına kadar elime ulaşmadı. Üstüne Amazon uygulamasında baktığımda ne göreyim. Çıkan ibare aynen şu şekilde “Ürününüz kargoda kaybolmuş olabilir. Birkaç gün daha beklemenizi rica ederiz.” Tabi bunu görünce iyice zıvanadan çıktım. Hemen bir e-mail daha yazdım. Ertesi gün kargo teslim edildi. Elbette kitaplar gibi üzerinde biraz tepinilmiş gibi. Ya dedim 20 kiloluk kargo nasıl kaybolur? Hadi kitap olur bir şekilde kaybolur. (Gerçi bu bile saçma ama..) Kargom sonunda geldi ve uzun yasaklı tatile istediğim gibi girebildim.

Bu tecrübe sonunda Amazon Türkiye özür amaçlı 25 TL’lik bir kredi tanımladı. Elbette bu durumu bile satışa çevirmek onların işi. Kuponu panelimde görmedim daha ve incelemek içinde uğraşmadım açıkcası. Çünkü biliyorum şartlı şekilde bu kredi tanımlandı. Yani “şu kadar ürün al ama Amazon satısından al sana 25 TL indirim yapalım.” şeklindedir. Aksi durumda çünkü sikayetvar.com/amazon adresindeki şikayetlere bakılırsa çoktan batması lazımdı.

Peki Tekrar Sipariş Verir miyim?

Açık konuşmak gerekirse daha yolun başında oldukları için bu kadar çok sorun olması normal. Ancak bu kadar çok şikayteti de dikkate almaları oldukça önemli. Mesela kargo firmasından çoğu kimse memnun değil. Ancak buna rağmen hala aynı firma ile çalışıyorlar. Belki firma onların belki de uzunca bir sözleşmeleri var. Nedeni ne olursa olsun bir şekilde devam ediyorlar. Öncelikle kargo firmasına el atmaları lazım. Peki ya sonra?

Şikayetlere baktığım zaman olmayan ürün satılmasından tutun iade edilmeme gibi birçok şikayet var. Elbette bunların hepsi Amazon ürünü olmayabilir ama müşteri Amazon ismine güvenip alıyor. Bu durumda ben müşteri olarak A firmasını değil Amazon.com.tr’yi tanırım. Yani dolayısı ile platform olarak satıcılarını ince eleyip sık dokuyarak seçmeliler. Önüne geleni satıcı yaparsanız sonuç ne yazık ki mutsuz müşteri ve başlamadan bitişe gider. Bu durumda değil 25 TL kupon kodu 100 TL bile verseniz müşteri sizden ürün almaya çekinir.

Amazon ve başarıları elbette tartışılmaz. Ancak ülke bazlı çalışmalarda faliyette bulunulan ülkenin kafası ile iş yapılırsa pek iyi bir başlangıç yapılamaz. Zaten diğer platformlar aynı sorunu yaşatıyor. Siz farkınızı ortaya koyup onlardan önde olmak istiyorsanız müşteriyi daima memnun etmek zorundasınız. Ben bir daha sipariş verirmiyim elbette yakın süreç için düşünmüyorum. Bununla beraber ilerleyen zamanlarda kargo firması değişir veya kaliteli satıcıları bünyesinde barındırırsa belki verebilirim. Siz de sipariş verecekseniz isme güvenip vermeyin. Sonuçta az şikayet yok. Bu senaryoları siz de yaşabilirsiniz. Bunları kabul ederek siparişinizi verebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla beraber en güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku