Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Blogdan Para Kazanma Yolu Adsense mi?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Birçok blog yazarı ilk zamanlar olmasa bile ilerleyen tarihte sitesine veya bloğuna reklam almak zorunda kalır. Bu durumu en başında yapan yani amacı sadece para kazanmak olan bloglar da yok değil. Özellikle büyük yatırımlar ile yapılan ofpof.com veya onedio.com büyük yatırımlar diyebileceğimiz rakamlar ile işe başlayan sitelerdir. Mesela ofpof.com sitesine sahibi 100 bin dolar ve daha sonrasında da fazlasını yatırmıştı. Doğal olarak site sahipleri bu yatırımları karşılığında da para kazanmak istemekteler. Ancak her zaman başarılı olmaları mümkün olmuyor. Dediğim gibi ofpof.com yüklü yatırım yapmış olsa da şuan site kapanmış durumdadır. Elbette yeni başlayan bir blog yazarı olarak blogdan para kazanma yolu sadece Adsense mi? diye düşünebilirsiniz. Peki gerçekten sadece blogdan para kazanma konusunda Adsense kullanmak zorunda mıyız? Bu yazımda bu konu üzerine bilgi vereceğim. Hatta kullandığım birkaç yöntemi ve çalıştığım bazı firmaları da sizinle paylaşacağım.

Blogdan Para Kazanma İçin Adsense Yeterli mi?

Ülkemiz açısından bakacak olursa Türkçe içeriklerden Adsense kullanımı ile para kazanmak oldukça zor. Elbette aylık 10 bin TL ve üzeri kazanan blog veya siteler de mevcut. Ancak bu site veya blogların ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Yani günlük bin veya iki bin ziyaretçi ile Adsense üzerinden binler kazanmayı düşünmeyin. Eğer incelemeye vaktiniz olursa birçok sitenin kazancının sadece Adsense ile sınırlanmadığını görebilirsiniz. Yani Adsense site veya blog sahipleri için sadece bir yoldur. Bunun yanında daha fazla kazandıran birçok yöntem vardır. Özellikle niche yani odaklı bir site sahibi iseniz Adsense ve diğer anlatacağım yöntemlerden bin ziyaretçi ile binlerce lira kazanılabilir. Elbette tek kişi olarak bu işlere girmeyi düşünüyorsanız kendimden bildiğim kadarı ile asla kolay değil. Üstelik birine güvenerek iş yapmanın riskleri azımsanmayacak kadar yüksektir.

Bu bağlamda iş yapmayı düşündüğünüz kişiye gerçekten güvenmeniz ve hatta kardeşiniz olması iyi olacaktır. Elbette kardeşim diye de yapılması gerekenler boşlaması durumlarına göz yumulmamalıdır. Şimdi Adsense dışında neler yapabilirsiniz bir bakalım.

Adsense Dışında Blogdan Para Kazanma Yolları

Bloğunuzun belirli bir takipçi kitlesi mevcut ise işiniz biraz kolay diyebilirim. Neden derseniz bu durumda ziyaretçilerinizin ne istediğini önceden bildiğiniz için fazla uğraşmadan içerik sunumu yapabilirsiniz. Hemen uzatmadan seçeneklere göz atalım.

Satış Ortaklığı İle Para Kazanma

Özellikle belirli bir konu üzerine yazıyorsanız siteniz için için satış ortaklığı yani affiliate marketing yöntemini mutlaka denemelisiniz. Bu yöntem hakkında detaylı bilgiyi almak için “Affiliate Marketing Nedir?” başlıklı yazıya göz atmanızı öneririm. Satış ortaklığını önermemin sebebi ise tamamen resmi olması ve ödeme konusunda da asla sıkıntı yaşanmamasıdır. Sizin ne ürün ile ne de müşteri ile işiniz olur. Siz sadece satışa aracılık eder ve komisyonunuzu alırsınız. Aslında bu konu başlı başına bir eğitim işidir. Affiliate marketing konusu hakkında gerekli bilgiyi yukarıda verdiğim başlıkta bulabileceğiniz gibi bu işin eğitimini de düşünebilirsiniz. Bu konuda işinize yarayacak olan eğitim ise Affilli Online Kazanç Eğitimi diyebilirim.

Satış ortaklığı konusunda illaki site veya blog sahibi olmanız gerekmiyor. Bunun için bir sosyal medya hesabınız veya bir kanalınızın bile olmasına gerek yok. Ancak bunlar sizin kazancınızı arttırır. Bu nedenle bence olması gereklidir ki zira fazladan kazanç sağlamanın zararı olmaz. Benim çalıştığım birkaç firma ise Admitad, Odaklı Pazar, Reklam Action, Clickbank ve Gelir Ortakları diyebilirim. Clickbank dışındakiler Türkçe blog ve sitelerde oldukça karlı dönüşüm sağlamaktadır. Ancak bloğunuz İngilizce ise kesinlikle Clickbank sizin için tek kaynaktır.

İçerik Pazarlama İle Para Kazanma

Bazı bloglar üzerinde tavsiye yazıları görebilirsiniz. Önceden bunların reklam olduğunu anlamak ilk bakışta kolay değildi. Ancak Google artık sponsor içeriklerin belirtilmesini istediğinden artık kolayca görebiliriz. Mesela benim bloğumda Sponsor Yazılar kategorisinde bu tarz içerikleri görebilirsiniz. Bunlar ücret karşılığı yayınlanan içeriklerdir. Bu hizmet için alacağınız ücret ise sitenizin kalitesine, yazının ne kadar yayında kalacağına ve karşı tarafın istediklerine göre değişir. Ben çoğu içerikleri geçici olarak aldım. Şimdi ise kişisel bloğum olduğu için kalıcı olacak şekilde yayına almaktayım. Örnek olması açısından bir gazete sitesinde içerik şeklinde bir yazı için 1500 TL ile 3000 TL gibi bir rakam istenmektedir. Ancak bu içerikler kalıcı yani sitenize faydası neredeyse yok denecek kadar olup sadece ziyaretçi kitlesini kullanarak reklam yapmayı amaçlamaktadır.

Kişisel bloglar için bionluk, hizlibul, sadeceon ve backlink gibi pazarlarda içerik yayıncılık hizmeti ilanları girebilirsiniz. Bu pazarlarda ilgili kişiler sitenizi inceler ve duruma göre size sponsor içerik yayınlama isteği gönderirler. Yeri gelmişken eğer bloğum üzerinde sponsorlu içerik yayınlamak isterseniz hemen iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Ürün veya Hizmet Satışı İle Para Kazanma

İnsanlara uzman olduğunuz konuda veya araştırıp piyasada bulunmayan bilgileri bir paket halinde sunabilirsiniz. Bu ürünleri ise kendi bloğunuz üzerinden pazarlayarak sürekli kazanç haline haline getirebilirsiniz. Bu tarz para kazanma yöntemine pasif kazanç yöntemi diyebilirim. Yani bir defa çalışıp ürün oluşturup sürekli kazanç elde etme yöntemdir. Bu konu için en iyi örnek e-kitap ürünleri diyebilirim. İnsanların işlerini kolaylaştıran veya sorunlarına çözüm olan e-kitaplar oluşturup kendi siteniz üzerinden satabilirsiniz. Hatta işi biraz daha büyütüp bu kitapları Play Store gibi dünya pazarına sunabilirsiniz. Bu konu ilginizi çekiyorsa E-Kitap Kazançları Eğitim Seti sizin için en uygun ürün diyebilirim.

Bunlar dışında kişilere hizmet sunabilir veya kendi el yapımı ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu işlerde ise kargo ve maliyetleri hesaplamayı unutmamanızı öneririm.

Diğer Blogdan Para Kazanma Yöntemleri

Adsense alternatifi reklam firmaları oldukça fazladır. Bu firmaların arasında ise size kazanç sağlayacak firma sayısı oldukça azdır. Çoğu firma büyük siteler ile çalışmayı ister ancak asıl kazancı ise küçük blog sahipleri üzerinden kazanırlar. Bunun için mümkünse Adsense ile çalışın derim. Ancak Adsense onayı alamadınız veya siteniz Adsense politikalarına uymayan bir site ise işler biraz değişir.

Adsense alternatifi firmaları daha doğrusu benim çalıştığım firmaların bazıları Adnow, Bidvertiser ve Admatic şeklinde sıralayabilirim. Bunlar eskiden ve şuan çalıştığım bazı reklam firmalarıdır. Detaylı bilgi almak için firma isminin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Bunlar dışında dosya yükleme ve indirme ile kazanç yöntemi mevcut ancak ben bu yöntem üzerine fazla çalışmadım. Bunun yerine link kısaltma servisleri ile oldukça iyi kazanç elde ettiğimi söyleyebilirim. Çoğunlukla yabancı siteler için link kısaltma işi yapsam da yakın zamanda Türkçe sitelerim içinde denemeye başladım. Bu konu hakkında da hemen tr.link tıklayın ve detaylı bilgi alın derim. Son olarak bir grup sahibi iseniz ve sözünüz geçiyorsa Clixsense gibi bir siteden günlük en az 10 dolar kazanç sağlamanız mümkün. İlginizi çekerse hemen Clixsense.com adresine tıklayıp grubuma katılabilir ve destek isteyebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca en güncel içeriklerimden haberdar olmak için siteme abone olabilirsiniz. Bunlar dışında Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku