Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

iPhone Sim Geçerli Değil Hatası Nedir?

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

iPhone sim geçerli değil hatası birçok kullanıcının başına gelebilecek bir yazılım sorunudur. Teknoloji işi bana göre biraz şans işi sanırım. Bazen ismine güvenip aldığınız marka eve geldiğinde kullanım dışı olurken dandik diye çok önemsemediğiniz markalar ise yıllarca sorunsuz kullanılabiliyor. Bu durum başıma çok geldi aslında. Bu hatanın nedeni şudur demek doğru olmaz en azından resmi olarak bir nedeni yok. Mesela yeni aldığım Iphone SE modeli daha bir haftalıkken sabah kalktığımda kapalı modunda olduğunu gördüm. Hiçbir şekilde açamadım ve servise gönderdim. Sonuç olarak sistemi çökmüş ve yeni bir cihaz verdiler. Aynen buna benzer şekilde sorunsuz şekilde kullandığınız Iphone cihazınızda iPhone sim geçerli değil hatası almanız mümkün. 

iPhone Sim Geçerli Değil Hatası Tüm Modellerde Olabilir!

Bu sorunun sadece Iphone şu modelinde oluyor demek doğru olmaz. Sonuçta eski veya yeni hepsi aynı işletim sistemi IOS’u kullanmaktadır. Bilinen ve bu konuda şikayet edilen modeller Iphone 7, Iphone 6, Iphone 5, Iphone 4 ve belki sim kart takılan tabletlerde de bu sorun gözlemlenmiş olabilir. Aslında en doğru sonuç bu sorunun sadece Iphone cihazlarında değil tüm sim kart kullanan cihazlarda olabileceğidir. Ancak Iphone modellerinde sık olması sanırım bu markanın gündeme gelmesine neden oldu. Peki bu hata neden kaynaklı olmakta ve neler yapabiliriz, servise vermek zorunluluk mu? gibi soruların cevaplarına birlikte bakalım.

iPhone Neden Hata Veriyor?

Temel olarak bu hatanın görüme nedeni yazılımsal veya fiziksel nedenlere dayanıyor. Yani yazılımsal en ufak bir hata veya kod çakışması durumunda iPhone sim geçerli değil hatası alabilirsiniz. Bununla beraber sim kart üzerinde toz bulunması ve çiziklerin olması da bu hatayı almanıza sebep olabilir. Bunların dışında en zor ihtimal ise sim kartınızın hatalı üretilmesi olabilir. Bu durumu anlamak için cihazınızın ekranında bu hatayı gördüğünüz zaman başka bir sim kart takıp denemek olmalıdır. Eğer sorun devam ediyorsa demek ki cihazda bir problem vardır. Bunların dışında bazı sorunu belirlemek adına bizim de yapabileceğimiz bazı uygulamalar var. Bunları servise göndermeden ücretsiz şekilde kendiniz yapabilirsiniz. Aşağıda anlatacağım adımları uygulamadan önce mümkünse cihaz üzerindeki bilgilerinizi ve görselleri yedekleyin. Elbette bir şey olacak değil. Sadece küçük bir önlem olsun diye bunu yapın ki aksi bir durum olursa üzülmezsiniz. Şimdi sorun belirleme ve çözüm için neler yapabiliriz bir bakalım.

Sim Yüklenmedi Hatası Nasıl Çözülür?

Sim yüklenmedi veya iPhone sim geçerli değil hatası gibi sorunlarda yukarıda da söz ettiğim gibi önceliğiniz bilgilerinizin yedeklenmesi olmalıdır. Daha sonrasında ise adım adım şunları uygulayın:

  • Öncelikle cihazı üst kısımdaki düğmeye uzunca basarak kapatın. Cihazı kapalı konumda 5-10 saniye bekletin ve tekrar açın. Sorun düzelmiş olabilir. O esnada bir çakışması olmuş ve bu hatayı almış olabilirsiniz. Bunun için bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin derim.
  • Bir başka çözüm ise yazılım güncelleme ile giderme yöntemidir. Cihazınızın yazılım sürümünü kontrol edin. Eğer güncelleme var ise hemen güncelleyin. Bildiğiniz gibi Apple eski cihazlarını güncelleme ile yavaşlattığını açıkladı. Yani bu hatayı almanız bilinçli şekilde de yapılmış olabilir. Bu nedenle eski sürümünüzü güncelleyin. Sorun yazılımsal ise bu güncelleme ile cihazınız eskisi gibi sorunsuz şekilde kullanılabilir olacaktır.
  • Bir başka nokta ise cihazına sim kartı yaktığınız alanın tam ve sıfır şekilde yerleştiğinden emin olun. Bazen bir sıkışma ve küçük bir sim kart takma çabası sonucunda sim kart o küçük çekmeceye tam oturmayabilir. Hatta çıkarma işlemi için kutudan çıkan aparat dışında bir malzeme kullanmanız bile sorun oluşmasına neden olabilir. Bunun için cihazı kapatın ve sim kartı çıkarıp kontrol edin. Sorunsuz olduğundan emin olarak tekrar yerleştirin ve cihazı açın. Sorun gitmemiş ise sıkıntı sizi aşabilir.
  • Uçak moduna alıp tekrar normale döndürmekte bazen işe yarayabiliyor. Eğer bunu uygulayıp sonuç alamazsanız aşağıdaki format atma yöntemini deneyin.
  • En ihtimal format atma olabilir ki bu durumda bilgileriniz silinir. Bu durumda mümkünse bilgilerinizi yedekleyin. Bu çözüm yöntemi için cihazınızın kapatma düğmesine ve ana ekran düğmesine cihaz kapalı durumda iken basılı tutun. Sorun düzeldiyse şanslısınız.
  • Bu noktaya kadar bir çözüm bulamadıysanız : Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu takip ederek ağ ayarlarınızı sıfırlayın. Bu durumda çözüm olmuyor ise ve sim kartınızın çalıştığını kontrol edip onayladıysanız sorun sizi aşıyor. Bu durumda yapmanız gereken bir Apple servisine gitmeniz olacaktır.

Garantisi var ise şanslısınız diyebilirim. Servise gitmeden önce randevu almanız gerektiğini üzülerek belirteyim. Randevu almak için www.apple.com/tr/retail/geniusbar adresini kullanabilirsiniz. Garantiniz yoksa bile bir uzmana gittiğinizden emin olun. Sonuçta bu cihazlar ucuz değil ve biz de parayı sokakta toplamıyoruz.

iPhone Sim Geçerli Değil Hatası İçin Apple Önerileri

iPhone sim geçerli değil hatası almanız durumunda Apple’ın size bir kaç önerisi var. Servise gitmeden önce yapmanız size zaman kazandıracaktır. Apple bu gibi durumlar için aşağıdakileri yapmanızı önerir:

  • Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Yazılım kontrolünü Ayarlar > Genel > Hakkında yolunu takip ederek yapabilirsiniz.
  • Cihazınızı bilgisayara bağlayarak itunes ile senkonize ederek geri yükleme yapabilirsiniz.
  • Sim kartınızın cihaza uygun şekilde kesildiğinden veya tasarlandığından emin olun,

Bu maddeler dışında Apple uzaktan desteği deneyebilirsiniz. Mesela bir sorun yaşadığınız zaman cihazınız yanındayken çağrı merkezini arayın. Karşınıza çıkan kişi size yönergeler verir ve uzaktan cihazınıza bağlanır. Eğer sorunu çözebilirse çözer. Sorun çözülmez gibi ise cihazı servise getirmenizi söyler. Sanırım en sağlıklı çözümü de böylece yetkili ağızdan öğrenmiş olursunuz. Kişisel tavsiyem ise direkt servise götürmenizdir. Sonuçta o kadar para verip bu cihazı aldıysanız parasal sıkıntınız yok demek. Son önerim cihazlarınızı Media Markt gibi mağazalardan almanızdır. Buralardan alacağınız ürünlerin servis işleri ile kendileri ilgileniyor ve size kullanmanız için yedek cihaz temin ediyorlar. Özellikle mediamarkt.com adresine tıklayıp bir cihaz alırsanız internete özel fiyatlardan da yararlanmış olursunuz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya üzerinden çevreniz ile paylaşabilirsiniz. Bunun dışında güncel içerik ve kampanyalardan haberdar olmak adına Twitter, Facebook ve Instagram adreslerinden beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku