Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Duygusal Aşırı Yemek Yeme Sorunu

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

İçinden çıkılmayan olumsuzluklar karşısında görülen duygusal aşırı yemek yeme sorunu nasıl çözülebilir? Kadınların bu konudan muzdarip olduğu aşikardır. Sanırım erkekler biraz daha başka yönlere yenilim ile sorunu dışa vurabiliyor. Bu sürecin sonunda işler yoluna girince tek çözüm diyet yapma fikri oluyor. Peki en başında duygusal aşırı yemek yeme sorunu çözülemez mi? Yazımızda konu hakkında neler yapabiliriz birlikte inceleyeceğiz.

Bazen bazı basit adımların ve tedavi programlarının net bir şekilde ortaya konması iyi olur. Böylece ileride karşılaşılabilecek sorunlar engellenecektir.
Yazımın devamında duygusal aşırı yemek yeme bozukluğu konusunda uygulanan yaygın tedavileri göreceksiniz. Ek olarak bazı ipuçları ve ne yapmamanız gerektiği konusunda bazı uyarılara da yer verdim.

Sorunu Paylaşmaktan Çekinmeyin

Her konu için bu kuralı uygulamanızı öneririm. İçinizde kalmasın çevrenizle veya bir uzmanla sorunu paylaşın. İlk olarak, gerçek manada sorunun ne olduğunu kavrayın. Yalnız olmadığınızı ve sizin gibi birçok kişinin olduğunu unutmayın. Peki paylaşmak için hangi yollar denenebilir bir bakalım.

Duygusal Aşırı Yemek Yeme Sorunu İçin Danışmanlık Alın

Bireysel ve grup halinde danışmanlık hizmeti veren uzmanlar var. Devlet hastanelerine veya özel hizmet veren yerlere danışabilirsiniz. Ülkemizde psikologları fazla önemsemeyiz. Bunda onların payları da yok değil. Ancak psikiyatri doktorlarına danışabilirsiniz. Klinik bir sorun yoksa sizi zaten ilgili bölüme yönlendirirler.
Ek olarak bir diyetisyen veya uzman bir kuruma danışman iyi olacaktır.

Fırsat Önerisi: ÜCRETSİZ Kilo Kontrol Danışmanlığı

Cerrahi Uygulamalar

Bu yöntem oldukça tartışmalıdır. Uzmanların bir kısmı gerek görmez. Diğer kısmı ise gerekli görür. Sonuç olarak kesin kararı kişiye göre vermek sanırım en doğrusu olacaktır.
Bu aşama ile birlikte duygusal terapi ve kapsamlı tıbbi danışmanlık alınması daha net sonuç alınmasına yardımcı olur. Genellikle cerrahi uygulamalar mide boşluğun azaltılması ile yapılır.

İlaç Tedavisi

Uzman diyetisyen ve psikiyatri doktorlarının verdiği ilaç programı ile uygulamaktadır. Bu aşamanın bir uzman kontrolünde olması oldukça önemlidir. Kafanıza göre ilaç almamalısınız. Sonuç olarak ilaç ve türevleri insan sağlığına direkt etki eder. Olumsuzluğu engellemek adına bu noktaya dikkat edilmelidir.

Kişisel Olarak Duygusal Aşırı Yemek Yeme Sorunu İçin Neler Yapabilirsiniz?

Bazı konularda uzman yardımı almak tek başına sonuç alma süresini uzatabilir. Süreyi kısaltmak ve kalıcı sonuç almak adına sizin de bireysel katkılarınız olabilir. Peki konumuz hakkında birey olarak neler yapabilirsiniz bir bakalım.

Düzenli Spor Yapın

Sağlıklı bir yaşam için yemek yeme ve spor olmazsa olmaz şartlardan biridir. Kesinlikle spor salonuna gidin demiyorum. Hareketli olun ve mümkünse spor salonuna gidin. Evde de spor yapmak isterseniz buradaki önerime göz atın. Spor yapmak sadece bedeninizi değil zamanla ruhunuzu da dinç hale getirir. En kötü şartlarda haftada yirmişer dakikalık üç veya beş seans yapsanız faydasını görürsünüz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Genellikle evinizde yaptığınız yiyecekleri tüketmenizi öneririm. yemek yapma konusunda iyi olmayabilirsiniz. İnternet sayesinde bu konuyu aşabilirsiniz. İnternette tarifalpisir.com veya benzeri şekilde birçok yemek tarifi sitesi mevcut. Bunlar için vaktim yok diyorsanız Trendyol Yemek gibi uygulamaları kullanarak ev yemeği siparişi verin. Elbette güvenilir ve ne malzeme kullandığını bildiğiniz yerleri tercih etmeniz daha sağlıklı olur.
Atıştırmalıklardan ve özellikle yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durun diyemem. En azından kontrol altında tutmanız sağlıklı yaşam için önemlidir. Mümkünse atıştırmalıklarınızı bile kendiniz yapın.

Aralıklı Oruç veya Şok Diyet Yapmak

Uzun süre vücudu aç bırakarak sağlıklı kalınmaz. Bunun yerine aralıklı oruç veya çok önerilmese de şok diyet yapabilirsiniz.
Unutulmamalıdır ki bunları uzun süre denememelisiniz. Hatta denemek isterseniz uzman rehberliğinde yapmalısınız. Kafanıza göre yaparsanız olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Sağlıklı olabilmek adına mevcut sağlığınızdan olmak istemezsiniz.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. En güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Kaynak:

  • https://health.clevelandclinic.org/emotional-eating/
  • https://www.medicalnewstoday.com/articles/320935
  • https://www.helpguide.org/articles/diets/emotional-eating.htm
  • https://www.medikalakademi.com.tr/duygusal-bosluk-asiri-yemek-yemeye-neden-oluyor/
Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku