Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Egzama Nedir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Günümüzde besinler yüzünden veya çok eskiden bize taşınan genetik faktörler nedeni ile hasta olmamız ihtimaldir. Bu hastalıklardan biri de egzama hastalığıdır. Son zamanlarda gündeme gelmesi nedeni ile bu yazımda sizlere egzama nedir, egzama belirtileri nelerdir, atopik dermatite kesin çözüm nedir vb. soruların cevaplarını vereceğim. Yazıma geçmeden önce bu yazının bir araştırma ve inceleme yazısı olduğunu ve benim uzman bir sağlıkçı olmadığımı belirteyim. Buradaki bilimsel içerikler uzmanların makalelerinden elde edilmiştir. Şimdi kısa başlıklar ile egzamanın ne olduğunu ve tedavisi hakkında bilgi edinelim.

Egzama Nedir? ( Atopik Dermatit Nedir?)

Halk arasında egzama olarak bilinen bilimsel adıyla atopik dermatit bir çeşit cilt hastalığıdır. Tam olarak neden oluyor dersek aslında kesinlikle şundan demek için bir dizi analize maruz kalınması gerekiyor. Çünkü egzama belirtileri çevre şartları ve genetik faktörler gibi geniş bir nedene dayanmaktadır. Egzama yani atopik dermatit genel olarak kendini çocukluk dönemlerinde belli eder. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde anne ve babaların en ufak şüphelendiği durumda doktora gitmesi önemlidir.

Fiziksel açıdan baktığımız zaman ilk gözümüze çarpan durum egzama olan cilt suyu tutamaz. Bu durumda ise cilt kurumaya başlar ve kurulukta aynı zamanda kaşıntıya neden olur. En çok egzama kendini bu şekilde belli eder. Elbette her kaşıntıyı da egzama diye düşünmemeliyiz. Bunun yanında cildin kuru olması ve minik bir alanda değil zamanla geniş bir alana yayıldığı gözlemlenmesi gerekir. Elbette her hastalık için erken tedavi oldukça önemlidir. Bu nedenle en ufak belirtisini bile görseniz size önerim bir uzmana danışmanız olacaktır.

Egzama Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Egzama, genel olarak aynı belirtileri gösterse bile çeşitleri mevcuttur. Bulunduğu yere veya belirtilerine göre bilimsel olarak isimlendirilmiştir. Bilinen egzama çeşitleri şu şekildedir:

  • Seboreik egzama: Genel olarak kafa derisi, yüz bölgesi ve ellerde görülen egzama çeşidi diyebiliriz. Belirtileri genel olarak yukarıda anlattığım şekildedir.
  • Atopik egzama: Özellikle bebeklik çağında karşımıza çıkan egzama çeşididir. Bebeğimizin yüzünde, biraz daha büyük çocuklarımızda ise bazı kıvrım bölgelerinde görülmektedir. Yetişkinlerde ise vücudun her yerinde görülebilen bir egzama çeşididir.
  • Alerjik kontakt egzama: Adından da anlaşıldığı gibi genel olarak en çok açık olan vücudumuzun bölgelerinde gözlemlenir. Buralar nereler dersek el, ayak ve yüz bölgesi şeklinde genel olarak sıralayabiliriz.
  • Dishidrotik egzama: Bu egzama türü ise genel olarak parmak bölgelerinde karşımıza çıkar. Özellikle ellerin yaptığı işe göre ve temizliğine göre belirti şiddeti değişiklik göstermektedir.
  • İrritan kontakt egzama: Bu egzama türü genel olarak temas nedeni ile ortaya çıkar. Genel olarak kimyasal madde teması sonucu karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle temasa açık olan el ve yüz bölgesinde görüldüğünü söyleyebilirim.

Atopik Dermatit Nedeni Nedir?

Yetişkinler için düşünürsek genel itibari ile ciltteki mikroplar bu hastalığı tetikler. Bu nedenle ne iş yapılıyorsa yapılsın temizliğe her zaman önem verilmelidir. Elbette sadece bu değil tabi ki yukarıda da belirttiğim gibi bazı genetik nedenler de atopik dermatit oluşumuna neden olmaktadır.

Çocuklar açısından olaya bakacak olursak genel olarak yedikleri besinler nedeni ile egzama hastalığı ile tanışırlar. Bu nedenle egzama şüphesi görüldüğünde ilk yapılması gereken çocuğun bir besine karşı alerjisi olup olmadığının belirlenmesidir. Zaten bir uzmana gittiğiniz zaman yapacağı ilk gözlem bu olacaktır.

Genel olarak egzama nedir sorusuna cevabımızı verdik. Peki egzamaya neden olan besinler nelerdir dersek şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Özellikle fıstık, fındık, ceviz vb. çok bilinen ve tüketilen kuru yemişler,
  • Balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi bazı deniz ürünleri,
  • Sabahları olmazsa olmaz dediğimiz yumurta,
  • Buğday ve buğday içeren besinler,
  • Özellikle inek sütü,

şeklinde sıralayabiliriz.

Egzama Tedavisi Kesin Çözüm Yöntemleri

Yazımın bu kısmına kadar sizlere egzama nedir ve egzama çeşitleri nelerdir sorularının cevaplarını verdim. Şimdi ise egzama tedavisi kesin çözüm yöntemleri hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Egzama belirtileri görüldüğü zaman ilk yapılması gereken uzman bir doktora gitmektir. Genel olarak krem benzeri ilaçlar ile tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ancak görünen o ki verilen kremler bir nedenden dolayı zamanla artık çözüm sunamıyor. Bu durumda ise insanlar doğal tedavi yöntemlerine yönelim gösteriyorlar. Elbette bu çözümü düşünseniz bile ilk yapmanız gereken doktora başvurmak olmalıdır. En azından bir uzman görüşü ile denemeniz daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bununla birlikte sizlere bu konuda doğal çözüm sunabilen ürünler de internet ortamında mevcuttur. Uygulama yöntemi bakımından oldukça kolay ve daha önceden denenerek onaylanmış yöntemleri deneyebilirsiniz. Tüm bu yöntemleri ise internet üzerinden tek tek arayarak belki bulabilirsiniz. Ancak genel olarak ücretli şekilde sunulmaktadır. Bu nedenle sizlere zaman kazandırmak adına doğal ve kalıcı şekilde egzama doğal tedavi yöntemleri sunan e-kitabı öneriyorum. Üstelik sadece 2 hafta içinde egzamadan kurtulacağınızı belirtmektedir. Neden öneriyorum dersek yöntemlerin kanıtlanmış olması, kısa sürede sonuç vermesi ve istediğiniz sonucu alamamanız durumunda şartsız şekilde paranızın iade edilmesidir. Kısaca kaybedecek hiç bir şeyiniz olmadığı gibi aksine egzamadan kurtulmanız mümkün. Dilerseniz hemen buradan inceleyebilir veya güvenli şekilde sahip olabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere egzama nedir, egzama çeşitleri nelerdir ve egzama doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdim. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber siteme abone olarak en güncel içeriklerimden ilk siz haberdar olabilirsiniz. Ayrıca aktif şekilde Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan da takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku