Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar Nasıl Seçilmeli?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

En iyi kamerası olan telefonlar hangisi gibi bir arama yapılsa binlerce sayfaya ulaşılır. Bu konu üzerine aslında birçok yanılgı var. Genel kanı “fiyatı yüksek olan telefonlar iyi özelliklere sahiptir…” şeklindedir. Diğer bir yanılgı ise “megapiksel ne kadar yüksek ise iyidir…” yanılgısıdır. Bilinçli bir tüketici için olması gereken cihazı nasıl kullanacağını bilerek almasıdır. Binlerce lira verip cihazın özelliklerinden habersiz birçok kişi eminim çevrenizde vardır. Pazarlama stratejileri ile en iyisi en çok reklam yapan kafasından sıyrılmak lazım. Peki en iyi cihazı nasıl seçebiliriz bu yazımda inceleyelim.

Bu Yazımda Şu Başlıkları Bulabilirsiniz:

Servis Ağı Ne Kadar Yaygın?

Fotoğraf çekme tutkunuz varsa ve “makineye ek ücret vermeyelim…” diyorsanız bu kafadan kurtulun. Telefonun yeri ayrı fotoğraf makinesinin yeri ayrıdır. Elbette hobi niyetine fotoğraf kalitesi iyi olan cihaz seçmek hobinize yarar sağlar.
Bir cihazın özelliklerinden önce servis yaygınlığına dikkat edin. Nerede olursanız olun bir yetkili servise ulaşabilir olduğunuzdan emin olun. Büyük şehirde yaşıyorsanız önemi yok demeyin. Yetkili servis her elektronik cihaz için önemlidir.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar Nasıl Seçilmeli?

En iyi kamerası olan telefonlar hangisi gibi bir arama yapılsa binlerce sayfaya ulaşılır. Bu konu üzerine aslında birçok yanılgı var. Genel kanı “fiyatı yüksek olan telefonlar iyi özelliklere sahiptir…” şeklindedir. Diğer bir yanılgı ise “megapiksel ne kadar yüksek ise iyidir…” yanılgısıdır. Bilinçli bir tüketici için olması gereken cihazı nasıl kullanacağını bilerek almasıdır. Binlerce lira verip cihazın özelliklerinden habersiz birçok kişi eminim çevrenizde vardır. Pazarlama stratejileri ile en iyisi en çok reklam yapan kafasından sıyrılmak lazım. Peki en iyi cihazı nasıl seçebiliriz bu yazımda inceleyelim.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar Nasıl Seçilmeli?

Kamera konusunda iyi bir performans almak istiyorsanız belirli noktalara dikkat etmelisiniz. Bilinenin aksine belki sayacağımız bu özellikleri daha önce önemsememiş olabilirsiniz. Şimdi kısa başlıklar halinde inceleyelim.

En İyi Fotoğraf Çeken Telefon İçin Megapikselin Önemi Nedir?

Yazımın başında da belirttiğim gibi en iyi kamerası olan telefonlar en yüksek megapiksele sahip değildir. Megapiksel değeri önemli ancak tek başına bir önemi yoktur. Bir kere bu terimin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Megapiksel, çekilen fotoğrafın ne kadar büyük olabileceğini ifade eder. Matematiksel ifade ile bir fotoğraf içinde bulunan toplam pikselin sayısının milyona bölünmesidir. Sembolü “µm” şeklindedir. Günümüzde üretilen cihazların büyük çoğunluğunda megapiksel aralığı 1 veya 2 µm aralığındadır.
Kısa bilgiden sonra önemli noktanın megapikselin büyüklüğünün olmadığının anlaşılmasıdır.

Kamerası En İyi Telefonlar İçin Çoklu Kameranın Önemi

Bir cihaz üzerinde tek bir kamera olması kısıtlayıcı şekilde faydalanmanıza neden olur. Günümüz teknolojisinde tek bir kameraya birçok özellik eklemek için yer gereklidir. Bu durumda da tek kamera için büyük bir alan kaplamak gerekir. Bu durumu aşmanın en iyi yolu ise birden çok kamera eklemektir. Her kamera farklı özelliklere sahiptir. Biri zoom için diğeri geniş açı için oluyor. Kamera sayısına göre özellikleri de farklılık gösteriyor. Bu mantıkla bakarsak özellikleri tek kamera toplayan cihazları tercih etmemek gerekir.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar İçin Odaklanma Hızı İncelemesi

Odaklanma hızının düşük olması kalite fotoğrafların ortaya çıkması demektir. Bir kamera ne kadar az sürede odaklanıyorsa fotoğraf kalitesi o derece iyi olur. Bu nedenle odaklanma hızı düşük olan cihazları seçmeliyiz. En iyi kameraya sahip olan telefonlar için bu süre bir saniyenin altındadır.

Optik Görüntü Sabitleyici (OIS) Neden Önemlidir?

Bu özellikle titreşimleri azaltma konusunda önemlidir. Birçok kişi fotoğraf çekerken istemsiz şekilde elini oynatır. Milimlik bu oynamalar fotoğrafın kalitesini olumsuz şekilde etkiler. İşte tam bu noktada devreye OIS özelliği girer ve titreşimi yok etmeye çalışır. Tripod yani üç ayak kullanmadan da kaliteli fotoğraf çekmek için bu özelliği dikkate almalısınız.

Diyafram Genişliği Nedir? Neden Önemlidir?

Profesyonel fotoğrafçılar için önemli konulardan biri olan diyafram günümüzde mobil cihazlar için de önem kazandı. Yeni cihazların bazılarında sabit ve değişken diyaframlar bile sunuluyor.
Peki bu diyafram nedir? Diyafram, lensin geçireceği ışık geçireceğini ayarlamayı sağlayan kısımdır. Peki ışık geçince ne olacak? Fotoğrafın derinliği istenildiği gibi olacak ve kaliteli bir iş ortaya çıkacak. En iyi kamera özelliğine sahip telefonlar bu özelliği ön plana çıkarıp bizlere sunmaktadır.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar İçin Çekim Modları Ne olmalı?

Çekim modları aslında herkes için önemli bir konu değildir. Adından anlaşılacağı gibi yavaş, hızlı, portre, hareketli çekim vb. özellikleri vardır. “Ben uçarken, kaçarken çekim yapmam…” derseniz pek önemli bir özellik sayılmaz. Genel olarak çoğu cihazda belirli özellikle zaten sunulmaktadır.

Yüksek Dinamik Aralık (HDR) Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse görüntü içinde parlak veya karanlık alanlar olur. İşte o kısımların daha parlak veya daha karanlık olmasını sağlayan sistemdir. Bu özellik bir fotoğrafı üç farklı pozlama ile çeker ve parlak alanların yeniden kullanılmasını sağlar. Yani fotoğraf ve videolar için daha doğal görünümler elde etmek için önemli bir özelliktir.

4K Ultra HD Olması İyi mi?

En iyi kamerası olan telefonlar bu özelliğe zaten sahiptir. 4K Ultra HD daha net görüntü elde edilmesi için önemli bir özelliktir. Yani daha fazla piksel sunulur ve keskin görüntüler oluşturulur. En iyi kamerası olan telefonlar ortalama olarak saniyede altmış kare ile 4K çekim yapar.

En İyi Kamerası Olan Telefonlar Hangileri

Günümüzde ekonomi şartları ve vergiler göz önüne alınınca ucuz telefon yoktur. Üç bin liraya bulabilirsiniz ancak sizi tatmin edeceğini söylemek zordur.
“En güzel fotoğraf çeken telefon hangisi?” dediğimiz zaman on bin lira üstü cihazları görüyoruz. Bu kategoride de biraz daha ekonomik diyebileceğimiz marka Xiaomi oluyor. Bir üste bakınca da Huawei ve Apple markalarını görüyoruz. Hele son çıkan Apple modellerinin fiyatını mutlaka duymuşsunuzdur. Fotoğraf için şahsen o fiyatı vermek yerine fotoğraf makinesi almak bence daha mantıklıdır.

Fiyatın önemi yok derseniz Apple modellerini seçin. Fiyatı da uçuk olmasın derseniz Apple göre biraz daha ucuz olan Xiaomi Mi 11 Ultra gibi bir model düşünebilirsiniz. Huawei ise benim gözümde bu iki markanın ortasında yer alıyor. Online üzerinden sipariş vermek isterseniz size mediamarkt.com.tr‘yi öneriyorum. Üstelik servislik durum olduğunda yedek cihaz vermeleri de güzel oluyor.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Güncel paylaşımlarım için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku