Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Green Card Başvuru Formu Açıldı!

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Green card başvuru zamanı özellikle yeni hayat arayışında olan pek kişi tarafından takip ediliyor. Peki neden gitmek istiyoruz? Burada olmayan ne var? gibi konulara hiç girmeye gerek yok. Zaten gerçek ve tarafsızca bir gözlem yaptığınız zaman bütün soruların cevapları önünüze geliyor. Biz konumuza geri dönelim. Yazıma geçmeden önce neler bulunuyor başlıklar halinde inceleyelim.

Green Card Nedir?

Kabaca Amerikan vatandaşı olmaya giden yol şeklinde açıklayabilirim. Bir yeşil kart sahibi olarak Amerika’da yaşayabilir, çalışabilir veya işinizi kurabilirsiniz. Bunun anlamı yeni bir hayata başlayabilirsiniz. Elbette yeşil kartı aldığınız zaman işler bitmiyor. Tam tersi daha yeni başlıyorsunuz.

Green Cart Başvuru Ücreti Var mı?

Başvuru zamanı gelince birçok yerde ücret isteyen teklifler sunulabiliyor. İşin gerçeği ise bu ücretler danışmanlık için talep ediliyor. Biraz daha araştırırsak elbette dolandırıcılık için de para isteyen site veya kişilerle karşılaşabilirsiniz. Green Card başvuru işlemleri için ücret alınmıyor. Kendiniz Amerika’nın resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Green Card başvuru işlemleri için yazımın ilerleyen kısımlarında hazırladığım videoya göz atabilirsiniz.

Kimler Green Card Alabilir?

İlk olarak on sekiz yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Önemli nokta ise en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Yani elinizde bir lise diploması olmalıdır. Üniversite okuyor olsanız bile siz lise mezunusunuz. Bu nokta çok karıştırılmaktadır. Lise mezunu değilseniz son beş yılda en az iki yıl bir uzmanlık gerektiren sektörde çalıştığınızı kanıtlamanız gereklidir. Bunlar dışında başkaca bir temel özellik aranmıyor.

Bu Yazım İlgini Çekebilir

Evde Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

Green Cart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurunuzu bireysel olarak yapabiliyorsunuz. Öncelikle resmi başvuru sitesi için dvprogram.state.gov adresine gidin. Karşınıza İngilizce bir sayfa çıkacaktır. İngilizce hiç yoksa yanınızda bilen biri olması iyi olacaktır. Başvuruya başlamadan önce mutlaka DV-2024 Instructions butonuna tıklayıp şartlara göz atmanızı öneririm. Her yıl temel olarak işlemler aynı olsa bile ufak çaplı güncellemeler olabiliyor. Mesela bu sene pasaport şartı aranmamaktadır. Başvuru için aşağıdaki videoma göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Soru: Eşimle başvuru yapmak mümkün mü?

Cevap: Eşinizle birlikte ayrı ayrı başvuru yapabilirsiniz. Sonuçta bu bir çekiliştir. Ne kadar çok katılım olursa şansınız o kadar artar. Dikkat etmeniz gereken nokta aynı e-mail adresi kullanmamaktır. Böylece sonucun takibi kolay olur.

  • Soru: Nasıl fotoğraf yüklemeliyim?

Cevap: Ülkemizde kimlik veya pasaport almak için kullandığımız fotoğraflar gibi olmalıdır. Evde kendiniz rahat şekilde çekebilirsiniz. Ben kurallara uygun fotoğrafımı mobil ile çekerek yükledim.

  • Soru: Başvuru tarihleri için zaman aralığı nedir?

Cevap: Bu yıl için başvurular 5 Ekim’de başladı. Bitiş ise 8 Kasım olarak belirtilmiştir. Sonuçların açıklanması ise 30 Eylül 2024 tarihinde yapılacaktır.

  • Soru: Green Card başvurusu için İngilizce şartı aranıyor mu?

Cevap: Hayır başvuru için İngilizce şartı aranmıyor. Çekilişi kazandığınız zaman yeterlilik isterler.

  • Soru: Eğer Green Card kazanırsam tüm çocuklarıma Amerika’da oturma ve çalışma izni sağlayacak mı?

Cevap: Hem evet hem de hayır. Şöyle ki eşiniz ve 21 yaş altı bekar çocuklarınız için bu şartlar sağlanıyor. Evli veya 21 yaş üstü çocuğunuz varsa bu haklardan yararlanamıyor.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. Güncel içeriklerim veya duyurularım için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku