Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

En iyi Yabancı Diziler Listesi

6

Eğlenceli bir zaman geçirmek veya kafa dağıtmak için yapılabilecek en kolay aktivitelerden biri yabancı dizi izlemek diye düşünüyorum. Yabancı diziler oldum olası ilgimi çekmiştir. Zaman zaman belki siz de en iyi yabancı diziler hangileri veya en çok izlenen yabancı diziler hangileri diye düşünmüş ve düşünüyor olabilirsiniz. Öncelikle yazıma başlamadan belirtmem internette daha fazla zaman harcayarak yabancı dizi önerileri aramanıza gerek kalmadı. Eminim hazırladığım listedeki yabancı diziler ilginizi çekecektir. Üstelik açıklama bölümlerinde de verdiğim gibi en iyi yabancı diziler IMDB puanlarını görebilirsiniz. Ben sıralama yaparken bu puana göre yapmadım. Eğer IMDB takıntınız varsa verdiğim bilgiye göre seçim yapabilirsiniz. Eminim bu yazımdaki en popüler yabancı diziler listesi sizin beklediğiniz dizi tavsiyeleri arayışınızı karşılar. Şimdi ayrı ayrı başlıklar altında incelemeye başlayalım.

En iyi Yabancı Diziler Başlıklı Yazım İçin Kısa Linkler:

40-Peaky Blinders

En iyi yabancı diziler öneri listemde sondan başlamak istedim. Birinci olan ise benim beğendiğim dizi temsil edecektir. İlk olarak yabancı dizi önerisi bana göre Peaky Blinders dizisidir.

Konusuna gelecek olursak Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de aktif olan bir mafya yada çete diyebileceğimiz bir grup hakkındadır. Özellikle mafya tarzı demek istemiyorum ancak başka bir şeyde aklıma gelmedi için mafya tarzı bir dizi diyebilirim. Bir çok farklı dizi izlediğim için açıkçası bu dizi biraz ilginç geldi. Bu nedenle zaten en iyi yabancı dizi önerileri listemde yer verdim.

Eski tarih dizileri dediğim bu tarz dizileri özellikle işten yorgun geldim de akşamları izlemesi zevkli oluyor. Elbette biraz ağır işiniz var ise sarmayabilir. Bu durumda ise hafta sonları izlemenizi öneriyorum. Hatta imkanınız var ise gerçek dilinde izleyin. Çünkü çoğu dizi izleme sitesinde alt yazıların bir çoğu ya eksik yada yanlış ezbere çevriliyor. Tabi ki bu her zaman mümkün değildir. Birde diziyi izleyecilerin %96 beğenmiş denilmekte. Tabi ki bu Google aramalarında sağ kısımda görülen yüzü. Siz izledikten sonra bu puanlamanın ne kadar doğru olup olmadığını görebilirsiniz. Açıkçası bu diziyi izlemeye devam edeceğinize eminim. Hatta ilk defa izleyecekseniz yorum kısmında fikirlerinizi paylaşmanız iyi olabilir. Ne diyebilirim ki sonuçta herkesin zevki anlayışı farklı. Şimdiden iyi seyirler diyelim ve sonraki yabancı dizi önerime geçelim.

Game Of Thrones En iyi Yabancı Diziler
Game Of Thrones En iyi Yabancı Diziler

39- Game Of Thrones

Sunduğum listede en iyi yabancı diziler IMBD puanı en yüksek olandır. Dizinin ülkemizdeki yansıması daha çok Sibel Kekilli’nin dizide rol almasıyla duyulmuştu. Hafta sonlarında özellikle kış mevsiminde iyi giden dizilerden. Yanınıza patlamış mısır ve çay aldığınız zaman rahat 3 bölümü peş peşe izleyebilirsiniz.

Belki dizinin kitabını okumuş olabilirsiniz. Zaten dizide bilindiği gibi A Song of Ice and Fire’s World kitabından uyarlamadır. Ancak buna rağmen sakın kitabı okudum izlemeye ne gerek var diye düşünmeyin. Böyle düşünürseniz büyük bir yanlış yapmış olursunuz. Sonuçta her iki türden aldığınız zevkin farklı olduğunu görünce ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Genel olarak dizilerin konusuna girmiyorum ki Game Of Thrones dizisinde de aynı şekilde yapacağım. Çünkü hem dizilerin konusu çok derin hemde yazı oldukça uzun olacak. Bu nedenle kısa bir kaç cümle veriyorum. Ancak yazımın sonunda belirteceğim gibi fragman yazan yerlere tıklayarak az çok dizi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dizinin konusundan çok çekildiği mekanlar en çok beni etkiledi. Sıralamak istersek ABD, Malta, Hırvatistan, İzlanda, İskoçya, Kuzey Kanada, İspanya ve Fas gibi değişik ülkelerde çekimlerinin yapıldığını bilmelisiniz. Konusuna da kısaca değinecek olursam eski zamanlarda yaşanan dizinin adındaki gibi taht kavgalarını anlatmaktadır. Bir çok savaş sahnesi ile etkileyici bir fantastik dizi olduğunu söyleyebilirim. Zaten bir iki bölüm izlediğiniz zaman demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

En iyi Yabancı Diziler Sıralaması - Scorpion
En iyi Yabancı Diziler Listesi – En iyi Yabancı Diziler Sıralaması – Scorpion

38- Scorpion

En iyi yabancı diziler listemde bu sırayıda Scorpion dizisi aldı. Tür olarak söz etmek gerekirse komedi ve aksiyon karışımı değişik bir şey diyebilirim. Ayrıca bu dizi Amerikan dizileri arasında en sevilenler arasında kendine yer bulmuş. Popüler olduğu kadar gerçekten kendini izletiyormu diye başlayıp bırakamadığım bir dizi olduğunu belirteyim.

Diziyi izlemeden önce uyarıyım ki çok meraklı ve sabırsız iseniz bu diziye başlamayın. Dizide merak uyandırmayı oldukça iyi becermişler diyebilirim. Her an ne olacak acaba diyerek 5 bölüm peş peşe izleyip bir günü bu diziye başlayıp akşamın olduğundan haberiniz olmayabilir. Nereden biliyorsunuz diyebilirsiniz. Başıma geldi ki biliyorum diye cevap veririm…

Bu dizi neyden söz ediyor kısaca bir bakalım. Oldukça zeki olan Walter O’brien liderliğinde bir ekip ve bu ekip lideri gibi değerli ve normal olan kişilerin başından geçenleri anlatmaktadır. Tabi bu ekibe birde normal bir anne olan FBI ajanı kadında dahildir. Bazen öyle olaylar yaşanıyor ki dünyayı veya bir insanın hayatını kurtarmış oluyorlar. Yani dizi temel olarak bu dahiler ve FBI ajanı başta olmak üzere her bölümde farklı bir konu işleniyor. Bu tarz olması izlenebilirlik açısından yani en azından benim açımdan oldukça iyi oluyor. Bu diziyi bir yere yabancı dizi önerileri diye not edebilirsiniz. Kesinlikle bir iki bölüm izleyin derim.

Yabancı Diziler Listesi - Breaking Bad

En iyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Diziler Listesi – Breaking Bad

37- Breaking Bad

En çok izlenen yabancı diziler arasında sanırım en popüler olanlarından biri Breaking Bad dizisidir. Belkide izlediğim en güzel dram dizilerinden biri olduğunu belirtebilirim. Öncelikle dram dizisi sevmeyen veya dayanamayan biriyseniz bu diziye yaklaşmayın diyebilirim. Dizide o kadar güzel konu işlenmiş ki gerçekten hakkını vermek lazım derler ya aynen onun gibi gerçek bir dram dizisi ortaya çıkmış.

Dizinin konusuna kısaca değineyim. Hayatının yarısını geçmiş bir kimya öğretmeni olan Walter’ın aldığı para yetmemekte. Elbette bu durumu aşmak için çabalayan Walter aynı zamanda bir oto yıkamacıda çalışmakta. Walter’ın özelliğine gelirsek çevresi ve ailesi bakımından on numara bir adam. Ancak iç dünyasına baktığımız zaman kahramanımız insan ilişkileri konusunda bir sıkıntılı. Yani sönük bir karakter yapısına sahip diyebilirim. Hayat bu şekilde geçerken gün gelir ve Walter hasta olduğunu ve kısa bir ömrü kaldığını öğrenir.

Durumu öğrendikten sonra aklına gelen ise kendisi öldükten sonra geriye kalanların yani ailesinin ne yapacağıdır. Bu durumda ise tek çözümü geriye yüklü bir para bırakmak olarak görür. Elbette çalışıp bu parayı kazanamaz. Bu nedenle bir öğrencisi ile uyuşturucu işine girer. Tabi ki kimyacı olmasının avantajı ile oldukça kısa sürede bir isim yaparlar. Sonrası ise merak uyandırıcı şekilde dizide işleniyor.

Aynı mesleğe sahip biri olarak bu diziye başlamıştım. Elbette baştan sona izlemiş ve belki bir kaç bölüm kaçırmışımdır. Ancak bana göre izlenmesi gereken ve hatta kendinizden bir kaç kare görebileceğiniz bir dram dizisi diyebilirim. Zaten bu nedenle yabancı dizi önerileri listemde yer verdim.

Yabancı Dizi Önerileri - Band Of Brothers

En iyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Dizi Önerileri – Band Of Brothers

36- Band Of Brothers

Band of Brothers dizisi aslında bir kitaptan uyarlamadır. Dizi aslında tam bir dizi serisi değildir. Sadece on bölümlük çekilmiş ancak yüzlerce bölüm çekilen dizilerden daha çok ses getirmiştir. Bu kısa dizi serisini en iyi yabancı diziler listeme niye aldım dersek tamamen beğendiğim Steven Spielberg tarafından çekilmiş olmasıdır. Elbette bununla beraber muhteşem oyuncu kadrosuna sahip olması da listemde yer bulmasına bir bahane olmuştur.

Band of Brother aslından gerçek hayatlara dayanıyor. Tabi bu durum izlenebilirlik açısından diziyi daha dikkat çekici hale getiriyor. Savaş dizileri ilginizi çekiyorsa gerçekten zevkle izleyebileceğiniz bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Değişik hayat hikayeleri ile asında o günün şartlarını ve yaşamlarını bir nebze içinizde hissedebilir ve zamanınızı değerlendirebilirsiniz. Özellikle en iyi diziler arasında 2. Dünya Savaşı sırasında geçen bir dizi arayışında iseniz kesinlikle izleyin derim. Dizinin zaten on bölüm olması size az gelmesin. Her bölümden aldığınız zevk emin olun izlemeye ne kadar değer olduğunu size gösterecektir. Bunun yanında ben bu tarz filmleri karanlıkta ve hatta mümkünse duvara yansıtıp izlemeyi seviyorum. Eğer sizinde böyle imkanınız var ise kesinlikle deneyin derim. Böylece anın içine girmiş hissini alabilirsiniz. Ayrıca sesi de sonuna kadar açın ancak özellikle ses sistemine sahipseniz komşuları da unutmayın derim. Sonuçta onlar sizinle aynı zevke sahip olmak zorunda değiller değil mi?

Yabancı Dizi Önerileri - The Good Place

En iyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Dizi Önerileri – The Good Place

35- The Good Place

Yabancı dizi önerileri listemde yer bulan diğer bir dizi ise The Good Place dizisidir. En iyi yabancı dizler listemde yer alması aslında tesadüfen denk gelmiş olmamdır. İlk bakışta pek izlemem dediğim bir tür gibi düşündüm. Ancak biraz izleyince açıkçası sardı diyebilirim. Belki size de aynı durum olabilir.

Bu güzel dizi neyden söz ediyor derseniz kısaca anlatmaya çalışayım. Günlerden bir gün Elenaour bir şekilde ölür. Elbette kendisi gibi dünyanın er yerinden de binlerce kişi ile birlikte Good Place denilen yerde kendini bulur. Burada bir şekilde  Michael isimli Tanrı’nın elçisi onu ruh eşi ile tanıştırır. Malum burası Cennet diyebileceğimiz bir yer ve insanlar tamda istedikleri gibi yaşıyorlar. Ancak zaman geçtikçe kahramanımız kendisinin buraya ait olmadığına dair içinde sağlam şüpheler yeşermeye başlar. Bu arada kendisinin bir hata sonucu buraya geldiğini düşünür ancak Cehenneminde ne kadar berbat bir yer olduğunu bu zamanda çözer. E tabi ki bu durumda yanlışlıkla bile olsa orada kalıp durumu akışına bırakır. Dizide de bu akışa dair neler yaşandığına tanıklık ediyoruz.

En çok izlenen yabancı diziler konusunda tercihiniz komedi ve eğlenceden yana ise bu dizi kesinlikle aradığınız dizi diyebilirim. Elbette şimdilik iyi giden bir dizi ama zamanla bozulur mu bilemem tabi ki. Neden derseniz bugüne kadar baya bir diziyi başlayıp sonradan cıvıklaştığı için bıraktım. Umarım The Good Place dizisi bu şekilde olmaz.

En iyi Yabancı Diziler - Da Vinci's Demons

En iyi Yabancı Diziler Listesi – Da Vinci’s Demons

34- Da Vinci’s Demons

Yabancı dizi tavsiyeleri listemde yine hoşuma giden bir dizi olan Da Vinci’s Demons dizisini sizlerle paylaşmak istedim. Biraz felsefi severim diyenlerdenseniz bu dizi tam sizlik diyebilirim. Oldukça akıcı ve bir  kadarda yeni ufuklar açan bir dizi olduğunu düşünüyorum. Eminim sizde bir iki bölüm izleyince benimle aynı fikirde olacaksınız.

Dizinin konusuna göz atacak olursak kısaca Da Vinci’s Demons, icatları ve düşünceleri yüzünden işkence uygulanır. BU durum ona yeni düşünce kapıları açar ve sınırlarda gider gelir. Öyle ki din ve akıl, geçmiş gelecek gibi olgular arasında bir çatışma durumu yaşar. Bizde bu zamanlarda ise yaşanılanlara bu dizi ile tanıklık ediyoruz.

Aslında bu dizi ile sizde eminim hayatına dair bir çok şeyi sorgulayacaksınız. Elbette her zaman her şey kolay değildir. Ancak bu dizi ile uzun bir düşünceye dalabilirsiniz. Özellikle dizi akşam saatlerinde ve kalabalık değilde mümkünse en fazla iki kişi olacak şekilde izleyin derim. Hatta sadece siz izleseniz daha iyi olur. Dediğim gibi bazı şeyleri sorgulamak için bazen yalnız kalmak iyi olur. İşte bu dizide de bu durumu yaşamanız mümkün.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Rick And Morty
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Rick And Morty

33- Rick And Morty

Çizgi filmleri sevmeyen yoktur sanırım. En iyi yabancı dizi önerileri listemde yer alan Rick And Morty aslında bir çizgi dizi. Oldukça eğlenceli ve sabah kahvaltısında zamanınız varsa kesinlikle izleyin derim. Neden sabah kahvaltısı derseniz uykunuzun açılmasına yardımcı oluyor. En azından bende işe yarıyor belki sizde de yarar kim bilir.

Zeki olduğu kadar aynı zamanda bir  o kadar vurdum duymaz alkolik bir bilim adamı Rick’nin torunu ile maceralarının anlatıldığı bu dizi size oldukça keyifli zaman geçirtmeye aday. Klasik espiri anlayışı dışında akılcı espiriler arayışında iseniz bu diziye bir göz atarım. Elbette keskin esprileri yakalamanız mümkün ancak dizi başlı başına komedi. Ayrıca dizi bilim kurgu kategorisinde nasıl yer almış bilemiyorum. Sonuçta çizgi dizi diye sakın küçümsemeyin ve kesinlikle en azından fragmanını izleyin derim. Bu değişik tür hakkında yorumlarınızı da aşağıda yani baya bir altta paylaşırsanız sevinirim.

En iyi Yabancı Diziler Sıralaması - Sherlock
En iyi Yabancı Diziler Sıralaması – Sherlock

32- Sherlock

Yabancı diziler listemde sezon aralarına gıcık olduğum ancak bir o kadar sevdiğim bir dizi Sherlock. Elbette kitaplarını okumuş olabilirsiniz. Ancak kitaplardakilerin günümüze uyarlanmış halde karşımıza çıkmış modelini ararsanız işte size Sherlock dizisi.

Bu diziyi sadece ben değil genel anlamda en popüler yabancı diziler kategorisinde de zirveye koyulmuş durumda. Ancak bir sıkıntı var ki bu dizinin yeni sezonu ne zaman başlayacak hiç belli olmuyor. Bir bakmışsınız yılbaşı özel bölümü bir bakmışsınız başka bir gün başka bir nedenle karşınızda. Ayrıca dizi dediğime bakmayın gerçekte film gibi. Nasıl yani demeden hemen belirteyim ki bir dizi bölümü 1 saatten fazla sürüyor. Aslında her ne kadar dizi denilse de aslında film serisi gibi düşünülebilir.

Dizinin konusuna değineceğim ancak kesin bir yerlerde karşılaştığınızı düşünüyorum. Neden derseniz internet ortamında yani sosyal medya üzerinde en çok fan grupları kurulan dizilerden biridir. Kabaca genel konu şu denilemez ancak kahramanımızın sivri zekası ile bulunması zor sorulara cevap bulmasını anlatıyor diyebilirim. Sherlock dizin baş karakteri olsa da birde onun vazgeçilmez yardımcısı vardır. Aslında bir doktordur ancak daha çok Sherlock’un yardımcılığını yapıyor diyebiliriz. Sherlock ise emniyete danışmanlık yaparak aydınlatılması zor olayların çözümüne katkı sağlayan bir dedektiftir. Bazende özel çalıştığı görülebilir. Sonuç itibari ile zeki, herkese güvenmeyen, şüpheci ve iyi hesapçı bir zekaya sahip biri olduğunu bilin.

Akılları zorlayan yabancı dizi önerileri hoşunuza giderse kesinlikle bu diziyi izleyin derim. Oldukça akıcı olduğu kadar gelecek bölümün ne zaman çıkacağını bilememekte bir o kadar can sıkıcıdır. Ancak sonuçta ne olursa olsun izleyicisi ile barışık bir dizi olduğunu söyleyebilirim.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Marco Polo
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Marco Polo

31- Marco Polo

Dizi denilince tarihi yabancı diziler ayrı bir ilgimi çeker. Bu nedenle en iyi yabancı diziler listemde bu güzel Marco Polo dizisi yerini buldu. Zaten proje sahibinin adını duyunca sizde bana hak vereceksiniz. Dizinin proje sahibi tahmin ettiğiniz gibi Netflix şirketidir. Marco Polo bitmiş olmasına rağmen bence izlenmesi gereken en iyi yabancı dizilerden biri diye düşünüyorum.

Tarihi dedim ya hemen yakın tarih aklınıza gelmesin. Baya bir eski zamanlardan yani 13. yüzyılda Moğol imparatorluğunun karışık ve bir o kadar ilginç hikayesi konu ediliyor. Dizi oldukça saran bir tarihi dizi diyebilirim. Bu nedenle tarihi dizi diye ön yargılı olmayın derim. Özellikle savaş sahneleri ilginizi çekebilir. Bunun dışında dizi 2016 yılında bitmiş olmasına rağmen halen ilgili ile izlenebilir cinsten. Size tavsiyem nasılsa bitmiş bir seri olduğu için belirli bir günü bu diziye ayırmanız ve zevkine vara vara izlemenizdir. Eminim sizde yabancı dizi önerileri listenize ekleyeceksiniz.

Yabancı Dizi Öneri Listesi - Fargo
En-iyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Dizi Öneri Listesi – Fargo

30- Fargo

Sıradaki önerim ise bana göre en iyi Amerikan dizileri arasında yer alanlardan biri diyebilirim. Dizimizin adı Fargo. Drama türündeki diziyi aslında anlatmak boşuna. Nedenini ise izleyince daha iyi anlayacaksınız. Yani dizi öyle güzel oluşturulmuş ki ne desem boş gibi geliyor. Her bölüm ayrı bir merak uyandırıyor ve bir sonraki bölümü izlemek istiyorsunuz. Bununla beraber dizi karakterleri çok iyi oluşturulmuş. Dizi her sezonda farklı konuları ele almakla kalmıyor birde oyuncularda değişiklik yapıyor. Elbette şimdi tadı kalmadı diyebilirsiniz. Ancak seçilen karakterler o sezon dizisi için çok iyi olmuş oluyor. Yani hani derler ya taşı gediğine koydu aynen bu durum yaşanıyor.

Her sezon bölümde toplamda 10 dizi oluyor. Ayrıca dediğim gibi her sezon farklı bir konu işleniyor ki bu durumda dizinin sürekliliğini sağlıyor. Açıkçası artık devam eden diziler pek rağbet görmüyor. Bu özelliği ile en iyi yabancı diziler listemde yer vermek istedim.

Dizinin genel işlevi ise görenin işlenen cinayet ile yakından veya uzaktan bağlantısının olmadığı bir çocuğun başına gelenler ile yaşadıkları işlenmekte diyebilirim. Yani temel olarak legal bir olgu karşısında sıkışmış bir karakterin yaşadıklarını aktardığını söyleyebilirim.

Fargo dizisinin bana göre diğer bir özelliği ise her sezonu bağımsız düşünerek izleyebilirsiniz. BU yönüyle bana göre oldukça iyi bir dizi. Eğer sizde dizilerde kara mizah ve aksiyonun harmanlanmasını sevenlerdenseniz bu diziye bir göz atmanızı öneriyorum.

Yabancı Dizi Önerisi - Preacher
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Yabancı Dizi Önerisi – Preacher

29- Preacher

Patlamış mısır ve sıcak bir çay ile izleyebileceğiniz en iyi yabancı diziler listemde bu sırayı Preacher dizisi aldı. Başlangıçta belirteyim ki bu dizi komedi ve aksiyonun en güzel harmanlanmış hali diyebilirim.

Dizinin akıcı olmasının yanında doğa üstü içeriklerinin olması da diziye ayrı bir hava katmış. Kısaca dizinin konusunu anlatmayım. Dizide baş karakterimiz olan Jesse’nin babası ölür. Jesse’de daha önceden babasına bir söz vermiştir. Verdiği söz ise babasının kilisesini alıp aynı göreve devam etmekti. Bunu sağlamak için kilisenin olduğu yere yani Teksas’a gider. Elbette dizinin başında bunlar doğal gibi görülebilir. Asıl dizi ilerleyen kısımda başlıyor. Jesse kilisedeki işlerini yaparken içinde bir güç kendini hissettirir. Bu güç öyle bir şeydir ki insanlara Jesse rahatlıkla tesir edebilir ve istediğini yaptırır duruma gelir. İşte asıl dizi bundan sonra başlar ve neler yaşandığı bize aktarılır.

Dizi oldukça akıcı ve bir o kadarda merak uyandırıcı diyebilirim. Her ne kadar başta komedi ve aksiyon dediysem işin içinde biraz bilim kurgu tadı alacaksınız. En azından ben biraz bu şekilde hissettim. Bu dizi için en iyi fantastik yabancı diziler arasında kesinlikle seçmeniz gereken olduğunu söyleyebilirim. Özellikle değişik bir tür arıyorsanız Preacher dizisine göz atmanızı şiddetle öneriyorum. Ayrıca bu ilgin dizi hakkında yorumlarınızı yazımın alt kısmında da paylaşırsanız sevinirim. Böylece yazım daha iyi rehber liste olacaktır.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Vikings
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Vikings

28- Vikings

En iyi yabancı diziler listemde yine bir tarh dizisi. Eminim adını duymuşsunuzdur. Meşhur Vikings dizisi. Oldukça ilginç sahneleri ile sanırım yeterince ilginizi çekecektir. History Channel’da sunulan dizi Kanada ve İzlanda ortak yapımıdır. Oldukça etkileyici sahnelere sahip olan nadir dizilerden biri yani en azından benim gözümde bu şekilde yorumlayabilirim. Bilinen ise aslında bu dizi ilk başlarda mini dizi olacak şekilde projelendirilmesi.Sonrasında nasıl bir beğeni aldıysa normal dizi haline getirildi.

Nedendir bilmem ancak bu dizinin IMBD puanı bana göre düşük ve hatta siz bu yazıyı okurken bile biraz daha düşmüş olabilir. Bana göre bu IMBD puanına kanıt seçim yapanlar için iyi etki. Neden derseniz puanı yüksek olan dizileri iyi düşük olanı ise kötü olarak adlandırırız. Aslında öyle olmadığını bir kere daha görmüş olduk. Bana göre dizinin bir diğer özelliği ise oldukça gerçekçiliğe yakın şekilde çekilmesi. Elbette konu itibari ile belirli tarih danışmanlarından destek alınıyordur ancak oyuncularında kattığı değerler de göz önüne alınınca dizi mükemmel bir seyir sunuyor. En iyi yabancı tarih dizileri arasından seçim yapmak isterseniz Vikings dizisini es geçmeyin derim. Bu dizinin takipçisi olarak size son önerim ise kesinlikle bölümleri dikkatli ve sabırlı izlemenizdir. Elbette sizi merakta bırakacak ancak sabırlı bölümleri atlayın derim. İşte o zaman mükemmel bir izleme keyfi veriyor.

En iyi Yabancı Dizi Listesi - Black Mirror
En iyi Yabancı Dizi Listesi – Black Mirror

27- Black Mirror

Bilim kurgu dizileri ilginizi çekiyorsa en iyi yabancı diziler listemde sırayı Black Mirror yapımı alıyor. Teknoloji ve insan hayatına etkilerini gerçekleri ile görebileceğiniz bir dizi diyebilirim. Gelecek acaba bu şekilde mi olur bilemem ancak bu dizi aklınızda bulunsun derim. Özellikle de toplumların teknoloji odaklı gelişim göstermeleri sonumuzun bu diziye yakın olduğunu gösteriyor gibi.

Bana göre en iyi bilim kurgu dizileri konusunda en başta izlenmesi gereken bir dizi diyebilirim. Aslında bu dizi ile teknolojinin görülmeyenlerini veya görülmek istenmeyenlerini bulmak mümkün. Bu açıdan bu dizi önemli bir bilim kurgu dizisi diyebilirim. Eğer sizde yakın gelecek dizi filmleri arayışında iseniz veya bu tür diziler ilginizi çekiyorsa Balck Mirror dizisi listenizde olsun. Özellikle sakin kafa ile ve uyumlu kafa dengi arkadaşlar ile izleyebileceğiniz ve hatta üzerine sohbet edebileceğiniz bir dizi. BU yönüyle kesinlikle bir göz atmanızı öneriyorum. Hatta beğenilerinizi yorumlarsanız da pek fena olmaz.

En iyi Yabancı Diziler - Narcos
En iyi Yabancı Diziler Listesi – En iyi Yabancı Diziler – Narcos

26- Narcos

Eminim daha önce Kolombiya’lı dünyanın en zengin uyuşturucu baronu olan Pablo Escobar’ı duymuşsunuzdur. Hatta o kadar zengin ki kızı üşümesin diye tomarla parayı yakan adam. Parasının miktarı bilinmiyor. Hatta günümüzde bile adına belgeseller çekildi. Bununla kalınmadı çeşitli ülkenin eski ajanları paraları bulmak adına Pablo’nun yaşadığı yerlere gittiler. Elbette bulunan o kadar para, altın ve değerli eşyaya rağmen halen bir yerlerde bir şeylerin olduğu düşünülmekte. Kısaca adamın serveti Mısır piramitlerinin sırları gibi her an yeni keşifle ortaya çıkacak sanki. Bu kadar servetten söz edince diziyi unuttuk sanırım.

Yabancı dizi önerileri listemde Narcos’un yer alması aslında bir bakıma yaşanılan olaylardan esinlenmesi diyebilirim. Özellikle gerçek konuya dayalı diziler benim ilgimi çeker. Bu nedenle Narcos en iyi yabancı diziler listemde yer aldığını belirtmiştim.

Dizi aslında ABD, Kolombiya ve Escobar’ın bakış açısını yakalamaya ve diziye aktarmaya çalışıyor. Bana kalırsa bunu güzelde beceriyor aslında.Değişik ve yaşanmış bir hayatı anlatması eminim sizinde ilginizi çekebilir.Elbette dizide sadece mafya hayatı değil Escobar’ın evlilikleri, yaşam tarzı ve sahip oldukları gibi bir çok konuya yer veriliyor. Dizi sayesinde az çok Escobar hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu diziyi neden izleyeyim diyebilirsiniz. Haklı gibi görünseniz de eğer aksiyon ve suç temalı diziler ilginizi çekiyorsa Escobar’ın hayatı da ilginizi çekecektir. Diziyi birde bu gözle bakarak izleyin derim.

En iyi Yabancı Diziler Sıralaması - Doktor House
Final Yapmış En iyi Yabancı Diziler – En iyi Yabancı Diziler Listesi – Doktor House

25- Doktor House

Yabancı dizi önerileri listemde sırayı Doktor House isimli değişik bir dizi alıyor. Karakterimiz House sağ bacağından sakattır. Bununla beraber inanılmaz akıllı ve akıllı olduğu kadarda anti sosyal bir kişiliktir. Bunlar yetmezmiş gibi birde üstüne ağrı kesici bağımlısı olduğu görülmektedir. Yani dizi kısaca doktorun üzerinden devam etmektedir. Elbette böyle biri nasıl doktor olmuş diye düşünebilirsiniz. Ancak bir kaç bölüm izleyince anlaşılacaktır.

Her soruna bir çözüm bulması ve hatta olmaz denilenleri bile olur yapması ekibi ve doktorun bu dizisindeki en büyük başarısı diyebilirim. Diziden kendiniz ile ilgili kısımlar bile yakalayabileceğinizi söyleyebilirim. Hatta bazı kareler gerçekten doğru söylüyor dedirten cinsten diyebilirim. Sonuç olarak kendinize değişik bir o kadarda gerçekçi bir hikaye içeren dizi istiyorsanız kesinlikle yabancı dizi önerileri listenizde yer alsın derim. Dizi izlediğiniz zaman emin olun sizde bana hak vereceksiniz. Haksızsam yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Hangi Yabancı Diziyi İzlemeliyim - Doctor Who
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Hangi Yabancı Diziyi İzlemeliyim – Doctor Who

24- Doctor Who

En iyi fantastik diziler hangisi deseniz ilk sırayı verebileceğim dizilerden biri Doktor Who’dur. Muhteşem şekilde etkileyici ve sürükleyici olan Doctor Who tabi ki en iyi yabancı diziler listemde olmazsa olmazlardandır. Bir önceki gibi doktor ismi taşısa bile sakın bu yanılgıya düşmeyin. Çünkü Doctor Who ne bir hastanede ne bir doktorun hayatı diyemeyiz. Karakterimiz Doctor Who ise aslında bir uzaylı daha doğrusu zaman lordu. Neslinin son örneği denilse de bazen bunun böyle olmadığını da göreceksiniz.

Doctor Who aslında bir uzaylı demiştim ve ölmek yerine de sürekli kendini yeniliyor. Tabi ki sürekli dememden kastım neredeyse her sezon diyebilirim. Toplamda 11 aktör Doctor Who olarak karaktere can verdi diyebiliriz. Doctor Who genelde yalnız takılsa bile çoğu zaman yanına birini alıyor. Hatta bazen yalnızlıktan sıkılsa gerek bir arayışa bile giriyor. Dünyayı koruyor ve evrenler arası barışı sağlamaya çalışıyor diyebiliriz. Yani iyi tarafta. Ayrıca dizi her ne kadar 2005 başlangıçlı desem de aslında 1989 yılında son bulan serinin devamı niteliğinde diyebiliriz.

Fantastik ve farklı bir tür yabancı dizi önerileri arıyorsanız kesinlikle Doctor Who izleme listenizde olsun. Hatta şunuda hatırlatayım. Şimdiye kadar hep erkek aktör tarafından canlandırılan Doktor Who son sezonda bir kadın aktör tarafından canlandırılacak. Geçmişteki aktörler role bir hayli fazlasıyla yakışmıştı. Son olarak yeni aktöründe eskiler kadar etkileyici olacağı kesin gibi.

İzlenilmesi Gereken Yabanacı Dizi Önerileri - The Crown
En iyi Yabancı Diziler Listesi – İzlenilmesi Gereken Yabanacı Dizi Önerileri – The Crown

23- The Crown

Sırada ise yabancı dizi önerileri listemde İngiltere’nin siyasi hayatına ışık tutan olayları konu alan dizi The Crown. Tabi ki etkilendiğim yönü öncelikle yapımcısı. Netflix tarafından yapılan dizi aslında sadece yapımcısı nedeni ile izlenir türden. Tabi ki bir tarafsızlık var mı tartışılır. Ancak bana göre yabancı diziler arasında izlenmeye değer olduğu kesindir.

Dizinin genel konusuna değinecek olursam kısaca ikinci dünya savaşında İngiltere’de siyasi durumlar ve hatta Kraliçe 2. Elizabeth’in başına gelenleri işliyor diyebilirim. Yapımcı firmanın bu diziye bir servet döktüğünü biliyorum. Üstelik dizi o kadar servetin döküldüğünü izlerken size hissettiriyor. Tek kelime ile o dönem hakkında fikir edinmek adına yani en azından kırıntılardan istifade etmek adına kesinlikle izlenmesi gereken türden bir dizi olduğunu belirteyim. Tarihi yabancı diziler listeniz var ise bu diziyi kesinlikle ekleyin derim.

En iyi Yabancı Diziler - Better Call Saul
En iyi Yabancı Diziler – Better Call Saul

22- Better Call Saul

İzlemekten keyif aldığım en iyi yabancı diziler listemdeki bir diğer dizi ise Better Call Saul. İzlediğiniz zaman anlatmak istediğim yani aldığım zevki daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. İlk bakışta dizi belki size pek sevimsiz veya lüzümsüz gelebilir. Bu nedenle konuya tam hakim olmak adına detaylı inceleyin derim. Aksi durumda sıkılabilir ve bir başka diziye göz atabilirsiniz.

Daha iyi anlaşılması adına Breaking Bad dizisi ile bağlantılı olduğunu söyleyebilirim. Bana göre bu diziyi kavramak için öncelikle Breaking Bad dizisinin izlenmesi gerekir. Aksi durumda Better Call Saul dizisi sizin için bir şey ifade etmeyecektir. Tabi ki Breaking Bad dizisini izleyip bu diziyi açarsanız işte o zaman tadından izlenmez. Sonuç olarak bağlantılı olan diğer diziyi izlemeden bu diziye başlamayın derim. Tabi ki yinede seçim sizin.

En iyi Yabancı Dizi Önerileri - Dexter
En iyi Yabancı Dizi Önerileri – En iyi Yabancı Diziler Listesi – Dexter

21- Dexter

En iyi yabancı diziler listemde yer almasını istediğim diğer bir dizi ise tabi ki Dexter. Oldukça etkileyici ve sürükleyici bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Kısaca konusuna giriş yapmak isterim.

Baş karakterimiz Dexter Miami Polis departmanında laboratuvar kısmında çalışmaktadır. Tabi ki bu karakterimizin görünen işi. Diğer görülmeyen kısmı ise kötü adamları avlamak. Cinayet masası bazı cinayetleri çözemiyor veya yapanı bulsa bile bir şekilde dışarı çıkmayı başarıyorlar. İşte bizim baş karakterimiz Dexter ise bunları kendi yeteneği bulup gereken cezayı veriyor. Doğru yada yanlış diyemem. Ancak izlenmesi gereken dizilerden biri.Kısaca karakterimiz bir seri katil. Tek detay ise sıradan bir katil olmaması. Yani kötüleri avlıyor diyebiliriz. En iyi polisiye yabancı diziler listenizde kesinlikle Dexter yer alsın derim.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Mr Robot
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Mr Robot

20- Mr. Robot

Gerilim ve drama karışımı bir dizi arıyorsanız işte size Mr. Robot. Geliş geçmiş en iyi yabancı diziler denildiğinde listede olmasa ayıp olurdu. Teknolojik diziler ilginizi çekiyorsa bu dizi kesinlikle izleyin derim. Demek istediğimi bir kaç bölüm izlediğiniz zaman anlamış olacaksınız. Gerekten iddialı bir dizi olduğunu bilin. Mr. Robot dizisini listeme almamın nedenine gelirsek ilk bakışta sarmayan ancak bir iki bölüm sonrasında ise bağımlılık yapan bir dizi olmasıdır. En iyi yabancı diziler listeniz varsa bilim kurgu bölümünde kesinlikle bu diziye yer verin derim. Zaten fragmanı izleyince eminim merak başlayacaktır. Eğer olur da diziyi izlerseniz yorumlarınızı yapmanız daha sonraki ziyaretçiler açısından yol gösterici olacaktır. Şimdiden iyi seyirler diyerek bir sonraki dizimize geçelim.

En iyi Yabancı Dizi Listesi - The Leftovers
En iyi Yabancı Dizi Listesi – The Leftovers

19- The Leftovers

En iyi yabancı diziler listemde bu yeri bitmiş bir dizi alıyor. Dizimizin adı ise The Leftlovers. Dizinin yapımcısı ise aslında bilindik HBO firması. Dizi ilginç ve merak uyandırması ile listemde yerini almayı başardı. Toplamda 3 sezon çekilmiş olan bu dizi aslında devam etseymiş daha iyi olurmuş. Dizinin konusu ise oldukça ilginç. Kısaca söz etmek isterim.

Dünyada yaşayan insanların belirli bir kısmı hiç bir sebep yokken ansızın iz bırakmadan ortadan kaybolurlar. Nedenini ise herkes merak eder. Yakınları ise adeta dünyaları yıkılmış şekilde bir şeyler yapmaya çalışırlar. Dizi genel olarak bu insanların gizemli yolculuklarına ve neler yaşadıklarına bizi ortak etmektedir. Bilim kurgu tadında en çok izlenen yabancı diziler arasında yer aldığını söyleyebilirim. Özellikle sezon finali yapmış olması tercih sebebim derseniz işte size güzel bir dizi. İkişer üçer bölüm birden peş peşe izleyeceğinize eminim. Sonuç olarak izleyin ve yorumlarını paylaşın diyorum.

izlenilmesi Gereken En iyi Yabancı Dizi Önerileri - The Deuce
izlenilmesi Gereken En iyi Yabancı Dizi Önerileri – The Deuce

18- The Deuce

En iyi diziler listemde şimdiki sırayı ise The Deuce dizisi alıyor. Dizinin konusu ise oldukça ilgi çekici gelebilir. Açıkçası devam edip etmeyeceğimi bilemediğim bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Yinede şu ana kadar çıkan bölümleri izlenmeye değer diyebilirim.

Dizinin konusu hakkında biraz bilgi vereyim. Dizi 70’li yıllarda yasal hale geçen porno sektörünün 80’li yıllara kadar nasıl yükselişe geçtiğini ve bundan sonraki süreçlerini anlatmaya çalışmaktadır. Baştan belirtmek gerekirse sansür felan olmadığını bilin. Böyle bir konudaki diziye sansür uygulamak sanırım diziyi bitirmek olurdu. Her türlü sansüre hayır diyen bir dizi olduğunu şimdiden belirteyim.

Dizideki hikaye aslında ABD ülkesinde o dönemde daha iyi bir kazanç ve daha iyi bir gelecek için hayatını kazanmaya çalışan insanların verdiği mücadeleyi anlatamaya çalışmaktadır. Yeni bir dizi olması nedeni ile sanırım şimdilik IMDb puanı açıkçası bana düşük geldi. Ancak yeni bölümler geldikçe bu dizi en çok izlenen yabancı diziler listesinde yerini alır ve puanını yükseltir gibi geliyor. Zaten bir kaç bölümde dizi sizi sarıyor ve devamını heyecanla bekliyorsunuz. Elbetteki konusu itibari ile aile ile izlenmez bence. Arkadaş ortamında belki yani seçim size kalmış. Ancak her şekilde izlemek için akşam vaktini seçmeniz iyi olacak. Ortam karanlık olduğunda dizinin verdiği zevk ayrı bir güzel olmaktadır. Kısaca The Deuce dizisini izlediğiniz zaman boşa zaman harcamış olmazsınız.

Güncel En iyi Yabancı Diziler Listesi - Big-Little-Lies
Güncel En iyi Yabancı Diziler Listesi – Big-Little-Lies

17- Big Little Lies

En iyi yabancı diziler listemde sırayı alan dizi ise Big Lİttle Lies. Bu dizi sayesinde modern kadınları bir nebze anlayamaya yaklaşabilirsiniz. Bana göre açıkçası kadınları anlamak biraz zordur. Bunu da hızlı değişen ruh hallerine veriyorum. Bu nedenle fazla uğraşmamak daha iyi sanırım.

Bu dizide ise modern kadınların oldukça farklı yönleri ele alınıyor. Dışarıdan bakıldığında mükemmel bir hayat yaşadığını düşündüğünüz kadınların aslında ev ortamında hiç de öyle olmadıklarını bu dizi sayesinde görebilirsiniz. Big Lİttle Lies dizisi gerek konusu gerekse oyunculuk anlamında oldukça iddialı bir dizi diyebilirim. Modern toplum hayatında yer alan kadınlara değişik bir açıdan yaklaşan bu dizi kesinlikle dizi önerileri listenizde yer almalıdır. Zaten bir kaç bölümde olayın tam olarak nereye odaklandığını eminim çözeceksiniz. Ayrıca güzel yorumlarınızı yazımın sonunda yapmayı da ihmal etmeyin.

Hangi Yabancı Diziyi izlemeliyim - Orange Is The New Black
Hangi Yabancı Diziyi izlemeliyim – Orange Is The New Black

16- Orange Is The New Black

Hani böyle daldan dala atlayan diziler olur ya işte Orange İs The New Black dizisi bu türden bir dizi. Eminim bu tür dizileri sevenlerde vardır. Açıkçası son sezonu izlemedim. Ancak eminim bir öncekiler kadar iyidir.

Dizi konu olarak Piper’ın başından geçenleri kısaca dönüm noktasından noktasından sonra neler yaşadıkları dair yaşadıklarına bizi ortak ediyor. Bir bakmışsınız hapis ortamında bir bakmışsınız nişanlısı ile ilgili bir yerlerde. Dizi sürekli anımsamalar ve heyecanlar ile dolu diyebilirim. Bu özelliği ise diziye akıcı olmasını sağlıyor.

Bu dizide dikkatimi çeken daha doğrusu izlememi sağlayan ise aslında oyuncuların rollerini doğal şekilde yapmalarıdır. Yani ansızın geçişlerde bile gerçekten güzel bir değişim izleyebilirsiniz. En iyi yabancı diziler konusunda eğer komedi ve dram harmanlansın derseniz bu dizi tam size göre diyebilirim. Şimdiden iyi seyirler.

En iyi Yabancı Diziler - Dizi Önerileri - The Handmaid's Tale
En iyi Yabancı Diziler – Dizi Önerileri – The Handmaid’s Tale

15-The Handmaid’s Tale

En çok izlenen yabancı diziler listesinde dikkatleri çeken bir dizi The Handmaid’s Tale. Oldukça ilgi çekici hale geldiği için bende izlemeye başladım. Aslında anlattığı hikaye bakımından pek yabancısı olmadığımız bir senaryo diyebilirim.

Dizide konu ise erkeklerin egemen olduğu bir toplumda yaşayan ve sadece çocuk doğuran, ev işi yapan olarak görülen kadınların hayatları anlatılmaktadır. Her ne kadar dizi olsa bile eminim bu tarz düşünen toplumlar halen egemenliğini sürdürüyor.

Zaten dizide de olaylar Amerika’da geçiyor. Düşünün ülke yönetimi değişmiş ve kadınlarda hizmetçi olarak kabul edilmiş. Konu ise bu tarz bir yaşama hapis edilen bir kadının üzerinden izleyiciye aktarılmaktadır. Oldukça ilgi çekici konusu ile izlenmeye değer dediğim dizilerden biridir. En azından bir iki bölüme göz atarak demek istediğimi tam olarak anlayabilirsiniz.

En Yabancı Dizi Hangisi - Hangi Diziyi İzlemeliyim - Lucifer
En Yabancı Dizi Hangisi – Hangi Diziyi İzlemeliyim – Lucifer

14-Lucifer

Şeytan cehennemi bırakıp tatile çıkarsa ne olur? Lucifer dizisi aslında bir çizgi roman serisinden yola çıkarak ekranlara ulaşmıştır. Diziyi zevkle izleyeceğinizden eminim. Halen devam bu mükemmel yapım en iyi yabancı diziler listemde yerini budu.

Dizinin konusu ise oldukça ilginç ve bir o kadar merak uyandıran cinsten diyebilirim. Şeytan yani Lucifer artık cehennemdeki işinden sıkılır ve Tanrı ile yani babası ile ilişkileri de iyi olmadığından Los Angels’a tatile gelir. Kısa bir süre sonra yardımcısı bir başka zebani diyebileceğimiz Maze ile bir gece kulübü işine girer. Artık tatilden çok burada yaşama planı devreye girince işler değişir. Bu arada bir polisle tanışır. Sonuçta Lucifer her ne kadar insan görünümlü olsa da aslında o bir şeytandır. Polisin etkisine bir şekilde kapılır ve artık davalarında ona danışmanlık yapmaya başlar.

Aslında ilk başlarda kötüleri cezalandırmak için polisle dolaşmayı düşünse de zamanla kendini bir akışın içinde bulur ve artık o polise karşı ne kadar güçsüz olduğunu anlar. Geri kalanı ise dizide izleyin derim. Gerçekten hem komedi hem aksiyona yakın bir havada sunulan Lucifer dizisi kesinlikle izlenmelidir. Hatta en çok izlenen yabancı diziler listeniz var ise kesinlikle Lucifer’ı ekleyin derim. Dizi hala devam etmekte. Eğer diziye başlamadıysanız fazla acele etmeden en fazla iki bölüm peş peşe olacak şekilde izleyin ki sonraki bölümler biriksin. Bunu önermemin sebebi ise bana biraz daha zevkli gelmesi. Tabi ki yinede son karar sizin.

Hafta Sonu izlenebilecek En iyi Yabancı Dizi Önerisi - Bates Motel
Hafta Sonu izlenebilecek En iyi Yabancı Dizi Önerisi – Bates Motel

13- Bates Motel

Final yapmış en iyi yabancı diziler arasında size önerebileceğim bir başka dizi ise Bates Motel. Dizi genel olarak bitmiş olduğu için aslında izlenmesi benim açımdan daha kolay oluyor. Kontrol sizde ve dilediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz. Bu nedenle bitmiş diziler daha fazla ilgimi çekiyor. Sizde benimle aynı fikirde iseniz bu diziyi sizde sevebilirsiniz.

Dizinin temel olarak konusuna değinecek olursam bir anne ve çocuğunun yaşadıklarını bizlere aktarıyor diyebilirim. Şöyle ki eşi ölen kadın kocasından kalan sigorta parası ile Arizona’da bir motel alır. Oğlu ile burada yaşamak ister ve giderler. Yerleştiklerinden bir kaç gece sonra motelin eski sahibi gelir. Kadına tecavüz etmeye kalkınca kadın adamı öldürür. Tabi bu durumda oğlu da haberdar olur. İkisi birlikte adamın cesedini ortadan kaldırmak isterler. Çözüm olarak cesedi göle atarlar.

Tabi ki eski motel sahibi orada herkes tarafından bilinen biridir. Özellikle şerifin dikkatini çeker. Tabi ki anne oğul bu durumun farkına varır. Şerifin anlamaması için her türlü yola başvururlar. Bakalım bir yerde açık verecekler mi devamını dizide izleyebilirsiniz. Dizi hakkında bilmeniz gereken diğer bir özellik ise aslında bu dizinin 60’lı yıllarda çekilen Sapık filmindeki oyuncunun çocukluk yıllarını anlatmaktadır. Eminim izlediğiniz zaman iyi ki izlemişim diyeceksiniz. Yani boşa zaman harcamış olmayacağınızı bilin. Hatta güzel yorumlarınızı da yazımın sonunda paylaşırsanız sevinirim.

En iyi Yabancı Dizi Listesi - The End Of The Fu**ing-World
En iyi Yabancı Dizi Listesi – The End Of The Fu**ing-World

12-The End Of The F***ing World

En iyi yabancı diziler listemde sırayı The End Of The F*** World dizisi alıyor. Adı sizi korkutmasın. Aslında dizinin adına bakıp izlemem diyebilirsiniz. Ancak bu durumda büyük bir eğlenceyi kaçırmış olacaksınız.

Dizinin ana oyuncusu James aslında kendini psikopat kabul eden bir çocuktur. Çocukluk döneminde ise psikopatlığını kanıtlamak için mi bilmeme hayvanlara zarar vermeye başlar. Hatta artık niravanaya ulaşıp onları öldürür ve koleksiyon yapmaya başlar. 17 yaşına geldiğinde ise artık hayvan öldürmenin eskisi kadar keyifli olmadığına ve yeni bir tür yani insan öldürmenin daha zevkli olacağını düşünür. Bunları düşünürken Alyssa isimli bir arkadaşla tanışır. Hatta çıkmaya başlarlar. Alyssa ise babasını bulmak adına evden ayrılır ve psikopat arkadaşına onunla gelmeyi önerir. Psikopatımız ise iyi bir fırsat diyerek kabul eder. Dizinin devamında ise bakalım psikopat James öldürme isteğini yerine getirebilecek mi yoksa hayat ona yeni sürprizler mi çıkarak göreceğiz.

Aslında birinci sezonu izledikten sonra ikinci sezona devam edersiniz. Sezon finali oldukça meraklandırıcı şekilde bitti. Bu durum tabi insanı sinir ediyor. Ancak yeni sezonda ne zaman başlar bilinmez tabi. Yineden arada bir internet ortamını kontrol etmek iyi olacaktır. Eğer değişik bir konuya sahip meraklandırıcı ve bir o kadar ilginç bir arayışında iseniz size en iyi yabancı diziler arasında The End Of The F*** World dizisini öneriyorum.

Yabancı Dizi Önerileri - En iyi Yabancı Diziler - Ray Donovan
Yabancı Dizi Önerileri – En iyi Yabancı Diziler – Ray Donovan

11- Ray Donovan

Amerikan suç dizileri zaman zaman baya ilgimi çekmiştir. En iyi yabancı diziler listemde yer alan dizi olan Ray Donovan’da bu tarz dizilerden biri. Dizi oldukça izlemeye değer olsa da bana göre yinede bundan önce izlenmesi daha güzel dizilerde olduğunu bilin. Tabi ki bu benim fikrim. Dizinin konusu hakkında biraz bilgi vermek isterim. Baş karakterimiz Ray bir hukuk firmasında çalışmaktadır. Tabi ki bu hukuk firması normal bir hukuk firması değil. Ülkenin en zenginlerinin temsilciliğini yapan bir firma. Ray bu firmada düzeltici olarak çalışmaktadır. Tabi ki düzeltme konusu bira karışık. Hani derler ya hedefe ulaşmak için her yol mubahtır işte öyle bir durum. En iyi yabancı diziler listeniz varsa eklemeyi unutmayın.

izlenilesi Yabancı Dizi Önerileri - Hannibal
izlenilesi Yabancı Dizi Önerileri – Hannibal

10- Hannibal

Hannibal yabancı dizi önerileri listemde yer alan ilginç dizilerden biri. Adını belki önceki yıllarda yapılan filminde duymuşsunuzdur. En iyi yabancı diziler arasında seri katil dizisi olarak izlemenizi öneriyorum. Dizinin konusu hakkında kısa bilgi vereyim.

Katiller ile gizemli bir etkileşim sağlayan davranış bilimci Crawford, özel bir FBI grubuna bir çeşit danışmanlık için giriş yapıyor. Öyle ki kişisel özelliği katillerin yerine kendini koyabiliyor olması bu davalarda oldukça işe yarıyor. Tabi işler yolunda gibi gitse de zamanla yaşadıkları Graham’ı rahatsız etmeye ve gerçeklik ile hayal arasında gidip gelmesine neden oluyor. Elbette insanların hayatını kurtarması güzel ancak yavaş yavaş kendini kayıp etmesi de ayrı bir dert. Bu durumu aşmak içinde bir Crawford için psikolog olan Hannibal Lecter atanıyor.

Hanniba Lecter ise dışarıdan bakıldığında zeki ve mesleki açıdan bir numara denilen bir cinsten. Ancak ne yazık ki gerçek kişiliği bu değildir. Devamı merak uyandırıyor ise izlemeniz gerekli diye düşünüyorum. Biraz polisiye ve biraz aksiyon arıyorsanız işte size en iyi dizler listenize eklemeniz önereceğim Hannibal dizisidir.

En iyi Yabancı Diziler Hangileri - Taboo
En iyi Yabancı Diziler Hangileri – Taboo

9- Taboo

En iyi yabancı diziler sıralamamda izlenmesi gerektiğini düşündüğüm bir yeni dizi daha Taboo. Son zamanlarda yeni olmasından bilemem baya vaktimi alan bir dizi oldu. İzlerken oldukça keyif verdiğini söyleyebilirim. 1800’lü yıllarda geçen dizi bana göre oldukça etkili. Kısaca dizinin konusu hakkında biraz bilgi vereyim.

James’in Afrika’da öldüğü veya kayıp olduğunu düşünen çevresi tam 12 yıl sonra babasının cenazesinde çalışmış elmaslarla beraber ansızın ortaya çıkıyor. Daha sonra kahramanımız kendisine kalan mirasın tamamını almak adına bir gemi satın alıyor. Ancak yapacağı sefere çeşitli engelle çıkıyor. Bununla beraber kız kardeşi ile önceden kalma ensest bir ilişki durumu var. Üstelik bu durumu devam ettirme çabası da mevcut…

Dizinin konusundan çok bana göre görselliği ile ön planda diyebilirim. İzlerken gerçekten o yıllara ait gerek giyimi gerekse yapılan roller olsun oldukça etkileyici geldi. Umarım sizde en iyi yabancı diziler arasından seçtiğim ve listeme eklediğim bu diziyi beğenirsiniz.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Twin Peaks
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Twin Peaks

8- Twin Peaks

En iyi yabancı diziler listemde yine yeni dizilerden biri olan Twin Peaks. Sadece fikir olarak değil gerçekten en iyi yabancı diziler listesinde yer alan bir yapımdır. Yani izledim ve boşa zaman kaybettim dedirtmeyen bir dizi.

Dizi ismini aslında olayların geçtiği kasabadan almaktadır. Gerçekte ise ABD ve Kanada sınırına yakın bir yer olarak tarif edilebilir. Tüm olaylar bir cinayetle başlamakta. Elbette bu cinayet ile hiç bir şey artık eskisi kadar güzel görünmemekte. Cinayet için kasabaya gelen ajan Cooper aslında kasabada farklı ve gizemli bir şeylerin olduğunu seziyor. Sadece bir cinayet için gelmiş olsa da burada kalıp tüm gerçeği çözmeye çalışıyor. Soluksuz şekilde izlenebilecek en iyi yabancı diziler arasında bu dizi seçerek doğru bir tercih yapmış olacaksınız. Polisiye ve gizem dolu Twin Peaks dizisi eminim sizinde vazgeçilmezler listenizde yer alacaktır.

En iyi Savaş Dizisi Önerisi - Unsere Mutter Unsere Vater
En iyi Savaş Dizisi Önerisi – Unsere Mutter Unsere Vater

7- Unsere Mütter Unsere Väter

En iyi yabancı diziler listemde yer alan bu sefer tarihi bir dizi. Bu dizi ile aslında tesadüf eseri karşılaştım. Yani ismi bile tuhaf gelmişti açıkçası. Ancak düşünüyorum da belki sizde ilk defa bu hazırladığım en iyi yabancı diziler başlıklı yazım sayesinde duymuş olabilirsiniz. Kısaca dizinin konusu hakkında bilgi vereyim.

Dizi 5 arkadaşın 3’ü Rusya’ya gidecek olmasından dolayı Berlin’de veda partisi için toplanması ile başlıyor. Güzel bir parti olmasına oluyor ancak sonrası biraz beklenmedik. Bu beş çocukluk arkadaşı Noel’de aynen toplanmak için sözleşiyorlar. Ancak savaşın uzaması ve şartların kötüye gitmesi içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Tarihi dizilerden hoşlanıyorsanız Alman yapımı Unsere Mutter Unsere Vater dizisi kesinlikle izlemeniz gereken dizilerin başında geliyor diyebilirim. Hatta en iyi yabancı diziler tarzında bir listeniz varsa hemen ekleyin.

En iyi Yabancı Dizi Önerileri - American Gods
En iyi Yabancı Dizi Önerileri – American Gods

6- American Gods

En iyi yabancı diziler listeme yine bir Amerikan dizisinden devam ediyorum.Dizimizin ismi American Gods. Tipik bir Amerikan dizisi diyemem. Bununla beraber izlenebilecek etkileyici dizilerden biri olduğunu söyleyebilirim. Konusu hakkında kısaca bilgi vermek isterim.

Shadow 3 yıl boyunca hapis yatmıştır. Tahliye edildiğinde ise artık tek istediği deyim yerindeyse sadece ailesi ile ilgilenen düzgün bir adam olmak. Yani sakin normal insanlar gibi bir yaşam istiyordu.Ancak serbest kalmasından çok geçmeden eşi ve yakın arkadaşı bir kazanda ölür. Artık hayatta tutunabileceği bir dalı olmayan Shadow umutsuz ve bitkin şekilde evine dönerken Çarşamba isimli biri ile tanışır. Bu adam hakkında hiç bir şey bilmese de iş teklifini kabul eder. İşte asıl dizide burada başlar. Devamını dizide izlemenizi öneririm. Eğer bu tarz filmler ilginizi çekerse en iyi yabacı diziler listenizde American Gods dizisine yer verebilirsiniz.

En Çok izlenen Yabancı Dizi Sıralaması - The Last Kingdom
En Çok izlenen Yabancı Dizi Sıralaması – The Last Kingdom

5- The Last Kingdom

En çok izlenen yabancı diziler öneri listemde yer alan bir başka dizi ise 800’lü yıllarda geçen The Last Kingdom. Dizinin ilk sezonundan açıkçası beklediğimi alamadım. Ancak ikinci sezondaki bölümler iyi ki beklemişim dedirten cinstendi. Meğerse öğrendiğime göre ilk sezonda bölümler için fazla bir bütçe ayrılmamış. Tabi ki izlenince de kesenin ağzı açılmış sanırım. Ayrıca daha iyi anlaşılması adına eğer Vikingler dizisini izlediyseniz ona bir alternatif dizi gibi düşünebilirsiniz. Konusu hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. 800’lü yıllarda Vikingler toprak alma hırsı ile yerli İngiliz halkının elindekilere göz dikerler. Bununla beraber tabi Saksonlar’ı yok etme amacındadırlar. Dizi kabaca bunlar arasındaki mücadeleleri ve savaşları konu ediyor.Eğer bu tarz yapımlar ilginizi çekiyorsa kesinlikle en iyi yabancı diziler listenizde yer alsın derim.

En Çok İzlenen Yabancı Diziler Listesi - Sense 8
En Çok İzlenen Yabancı Diziler Listesi – Sense 8

4- Sense

En iyi yabancı diziler listemde şimdi ise hoşuma giden bilim kurgu dizilerinden biri olan Sense 8. Bu dizi aslında konusu itibari ile oldukça ilginç. Kısaca size konusu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Düşünün dünyanın bir yanında yaşayan birbirinden habersiz 8 insan. Bunlar bir şekilde birbirleri ile etkileşmeye başlarlar. Hatta öyle ki uzaktan uzağa tecrübelerini bile aktarmaya başlarlar. Bu karakterler aynı zamanda kötülüklere karşıda ayrı bir hassasiyet içindeler. Yani bir şekilde birbirlerine haber verebiliyorlar. Dizide her oyuncu bana göre her bakımdan on numara. Bu nedenle en iyi yabancı diziler listemde yer aldı zaten.

Eğer sizde bu tarz bilim kurgu dizilerinden hoşlanıyor iseniz kesinlikle en iyi yabancı diziler listenizde yer alsın dediğim dizidir.

İzlenilmesi Gereken Yabancı Diziler Listesi - 13 Reasons Why
İzlenilmesi Gereken Yabancı Diziler Listesi – 13 Reasons Why

3- 13 Reasons Why

En iyi yabancı diziler listemde şimdi sizlerle psikolojik bir yabancı dizi paylaşacağım. Dizimizin adı ise 13 Reasons Why. Dizi aslında bir kitaptan esinlerek hazırlanmış. Jay Asher isimli yazarın bu kitabı ayrıca en çok satanlar listesinde bulunmaktadır. Dizi hakkında kısaca bilgi vereyim.

Her zaman ki gibi bir gündür. Clay isimli kahramanımız okuldan ve döner ve bir kutu ile karşılaşır. Kutu üzerinde kendi isminin yazdığını görünce daha çok meraklanır. Kutuyu açtığında ise bir kaç hafta önce intihar eden arkadaşının ölümünden önce çektiği kasetler ile karşılaşır. Aslında ölen arkadaşı bu kasetlere neden öldüğünü anlatan bir çeşit sesli günlük şeklinde notlar kayıt etmiş. Genel itibari ile ölüm sebebinin 13 nedene dayandığını belirtmiş. Bakalım bundan sonraki süreçte neler olacak derseniz bu dizi kesinlikle izleyin derim. Dizi başlı başına merak uyandıran cinsten. İzlerken size karışık duygular hissettirebilir. Psikolojik en iyi yabancı diziler arasında aslında hoşuma giden neredeyse ilk dizi diyebilirim. Bu nedenle zaten sizlerle paylaşmak istedim. Bunun yanında eğer sizinde bir en iyi yabancı diziler şeklinde bir arşiviniz varsa kesinlikle bu diziye yer verin derim.

En iyi Biyografi Dizileri Listesi - Genius
En iyi Biyografi Dizileri Listesi – Genius

2- Genius

Tarih dizileri ilginizi çekiyorsa kesinlikle size önereceğim bir dizi Genius. Albert Einstein ismini eminim duymuşsunuzdur. İşte bu dizi hayatımıza önemli katkılar sağlayan Albert Einstein’ın hayatını anlatmaktadır. Bildiğiniz gibi özellikle fizik alanında insanlığa bir çok katkı sağlayan bu bilim adamının hayatını belki sizinde ilginizi çekmeyi başarabilir. Dizi sadece on bölümden oluştuğu için kısa sürede bitirilebilir. Bu dizinin bana göre en büyük özelliği ise konu bakımından biraz daha farklı bir göz ile muhteşem bilim adamının hayatını irdelemesidir.

Öncelikle bir belgesel tadı vermediğini söyleyebilirim. Bu nedenle en iyi yabancı diziler listemde yer verdim. Dizide Einstein’ın sadece yaptığı çalışma konuları üzerinde durulmamış hayatında yaşadığı sıkıntılara değinmiş. Mesela yardımcısı ile birlikte olduğu veya gençlik hallerinde nasıl bir kafa yapısı olduğuna varana kadar bir çok olaya geniş bir yelpazeden bakmış. Özellikle yaşadığı dönemdeki savaşların ve bulunduğu ortamların hayatı üzerine nasıl etki ettiğini bu dizide rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Sonuç olarak bu diziyi sadece Albert’ın buluşları nelermiş denilerek izlemeyin. Aksi durumda büyük bir hüsranla karşılaşabilirsiniz. Normal bir dizi tadında ancak gerçek olaylardan esinlenerek yapıldığını bilerek izlemeniz size daha çok yararlı gelecektir. Bana göre final yapmış en iyi yabancı diziler arasında yerini alan bir dizidir. Dilerseniz sizde diziyi izledikten sonra yorumlarınızı aşağıdaki alanda paylaşabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler diyerek bir sonraki dizime geçelim.

En iyi Yabancı Diziler Listesi - Prison Break
En iyi Yabancı Diziler Listesi – Prison Break

1- En iyi Yabancı Diziler – Prison Break

En iyi yabancı diziler listemin sonunda sizlerle paylaşacağım dizi Büyük Kaçış yani kendi dilinde Prison Break. Dizi yaklaşık 5 sezondur yayında. Oldukça ilgi çekiyor. Zaten bu nedenden dolayı en çok izlenen yabancı diziler sıralamasında yerini almış. Kısaca sizlere dinin konusu hakkında bilgi vermek isterim.

Dizide Lİncoln isimli karakter yapmadığı bir cinayet nedeni ile hapse girmiştir. Ayrıca bu nedenden dolayı infazı beklenmektedir. Michael ise onun kardeşidir. Hapisteki kardeşini çıkarmak için elinden gelen her türlü aksiyonu gerçekleştirecektir. Hatta kardeşinin yanına girmek için bilerek bir suça karışıyor. Sonrasında ise onunla beraber hapiste karşılaşıyor. İşte tüm dizi bundan sonra başlıyor…

Unutmadan hatırlatmam gerekirse bu dizi ülkemizde en çok izlenen yabancı diziler arasında yerini almış. Gerek oyuncuları gerekse konusu itibari ile oldukça ilginizi çekecek bir dizi diyebilirim. Bu nedenle en iyi yabancı diziler listemde sizlere paylaşmak istedim. Bu yazımda sizlere en iyi yabancı diziler hakkında bilgiler sundum. Elbetteki dizilerin konuları hakkında fazla bilgi vermedim. Bunun nedeni hem yazı fazla uzamasın hem de dizi hakkında merak uyandırmaktı. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (6)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku