Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Network Marketing Nedir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Kimine göre çalışmadan para kazanma modeli olarak bilinen network marketing aslında yıllardır dünyada kullanılan pazarlama yöntemlerinden biridir. Şahsen ben bu çok katlı pazarlama sistemi ile 2000 li yılların başında tanıştım. O yıllarda çok bilinen bir marka ile bu sektörü öğrendim. Elbette bilinmediği için insanlara anlatması oldukça zordu. Buna rağmen üniversite yıllarında oldukça iyi para kazanmamı sağladığını söyleyebilirim. Ancak teknolojinin o yıllarda bu kadar yaygın olmaması ve firmaların reklam yasağı olması gibi nedenlerden dolayı network marketing sektöründe bir gelecek görmedim. Bu yazımda da günümüz gözü ile Network Marketing Nedir? ve nasıl bir iştir gibi temel sorulara cevap vermek istedim. Şimdi başlıklar halinde devam edelim.

Network Marketing Nedir? Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Network marketing sistemi ülkemizde yeni yeni keşfedilmeye başlanmış olsa da aslında oldukça eski bir tarihe dayanır. İlk olarak 1934 yılında Carl Rehnborg tarafından ortaya atılmış ve hatta kendi firmasını California Vitamin Company ismiyle kurarak network marketing sistemini başarı ile uygulamıştır. Bu şekilde sistemi ilerletirken çok geçmeden yani 1945 yıllarında Nutrilite Products şirketini kurarak bu sistemi en şekilde kullanmıştır. Yani genel olarak çok katmanlı pazarlama sisteminin temeli denildiğinde bu firma bilinmektedir. İlerleyen yıllarda ise bu firmanın distribütörlerinden bazıları ayrılır ve günümüzde de bilinen Amway Corporation firmasını kurmuşlardır. Bu sistemin sağlam temeli günümüzde de birçok kişiye kazanç sağlamaya devam ediyor.

Ülkemize ise Amway 1994 yılında hizmete başlamıştır. Günümüzde de halen faaliyetlerine devam ediyor. Yani ülkemiz gözünde düşünürsek Amway firması sayesinde 25 yıl önce network marketing sistemi ile tanışmış bulunuyoruz. Bu nedenle bu sistemin ülkemizde daha alacak çok yolu var sanırım. Bu nedenle eğer bu sektöre girmeye karar verdiyseniz sizi azminiz için şimdiden tebrik ederim.

Network Marketing Nedir? Sistem Nasıl Çalışır?

Ön yargılı olanların çoğu tarafından saadet zinciri olarak bilinen bir sistem olmadığını söyleyebilirim. Bu sistemlerde temel olarak ürün satışı ve ekip kurma şeklinde kazanç yolları bulunuyor. Bir nevi bir tavsiye zinciri gibi düşünebiliriz. Elbette kendi içinde değişen sistemler olsa bile genel mantık ürün ve ekip işidir. Zaten yüksek rakamlar kazanan kişilerin çoğu bu kazancı ekip kurma ve ekip performansı sayesinde elde ederler. Ağ pazarlama sistemi de denilen network marketing işinde bireysel ürün satışlarından kazanıldığı gibi ekibinizde satılan ürünlerden veya ekibinizdeki kişilerin yeni ekipler kurmasından da para kazanmak mümkündür. Sonuç olarak aslında tüm firmalarda mantık bir şekilde ürünün satılmasıdır. Ürün maliyeti 5 TL ise size bu ürünü 50 TL ile satışa sunar ve distribütörlerinize 25 TL’den verirsiniz. Yani distribütör 25 TL kazançla bu ürünü satar. Elbette her firmada belirli distribütör seviyesi vardır. Yani aktif oldukça ürünleri indirimli alma oranınız ve ekiplerinizden para kazanma oranınız artar. Genel mantık budur diyebilirim. Dediğim gibi her firmadan farklıdır kimi pırlanta der kimi kral der sonuçta ne derlerse desinler mantık kabaca bu şekildedir.

Network Marketing Caiz mi?

Çalışmadan para kazanma modeli olarak düşünenlerdenseniz elbette İslam inancına göre caiz olmadığını düşünebilirsiniz. Hoş günümüzde caiz mi değil mi diye dikkat eden kişilerin bir elin parmağını geçmeyecek kadar az olduğunu düşünüyorum ya oda ayrı bir konu aslında. Sonuçta para söz konusu ile günümüzde ne helal haram ne kul hakkı dikkat eden yok gibi.

Network marketing nedir, bir ticaret modelidir. Yani ortada bir ürün ve efor vardır. Ürün satışı konusunda kazanç sağlamanın sıkıntısı yoktur aklınızda. Buna rağmen ekip üzerinden kazanılan para çalışmadan kazanılıyor gibi düşünülebilir. Aslında konunun özü şudur ki firma reklam yapmak yerine duyuru için bu insanları kullanıyor ve parayı onlara veriyor. Sonuçta sizi bu işle tanıştırması, işinizi ilerletmeniz için size yardımcı olması için birilerinin size eğitim vermesi için firma bir bütçe ayırmalıdır. Bu bütçe ise temsilcilere verilir ve dolayısı ile caiz olmaması gibi bir sorun yoktur. Zaten okuma yazma biliyorsanız bir zahmet internette araştırma yaparak kendi mantığınız ile sonuca varabilirsiniz.

MLM Firmaları Nasıl Seçilmeli?

Ülkemizde geçtiğimiz zamanlarda çiftlik bank gibi dolandırıcılık olayı yaşandı. Peki bu durumda gözünüze çarpan en belirgin nokta neydi? Şahsen sizinde ilginizi çeken nokta olduğunu düşündüğüm yatırım yap kazan mantığıdır. Bu sistem zaten başta network marketing sistemi değildir. Neden derseniz gerçek sistemlerde öncelikle gerçek bir ürün vardır. Bununla birlikte sizden yatırım yap işte 3 ay sonra 5 katını çek gibi işlemler yoktur. Bu tarz firmalar günümüzde bir network marketing firmasıyız diyerek meydana çıksalar bile sonları pek iyi olmuyor.

Öncelikle bu işe girmeyi düşünüyorsanız çenenizin sağlam olmasının size çok güzel kazançlar elde ettireceğini bilin. Bununla birlikte insanlar ile iletişim kurmak sizin için zor olmamalıdır. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi asıl parayı ekip işlerinden kazanacaksınız. Yok ben ürün satacağım gerisi önemli değil derseniz kazancınız sınırlı olacaktır. Bunun için ekip kurmanızı kesinlikle öneriyorum. Bir de çalışacağınız firmanın köklü olması satışların ülkeniz ile sınırlandırılmaması size daha fazla kazanç sağlar. Kısa bu işe girmek için Amway, Avon veya Herbalife gibi kendini kanıtlamış firmalardan birini seçin derim. Diğer önemli bir nokta ise size her konuda yardımcı olacak bir lider ile çalışmanız olacaktır.

MLM Sisteminde Nasıl Başarılı Olunur?

Öncelikle bu işe girmeden önce Network Marketing Nedir? sorusunun cevabını iyi bilmelisiniz. Daha sonrasında ise kendinize ait bir iş planı belirlemelisiniz. Bu işe girmek için lider olmayı hedefinize koymalısınız. İşinize ciddiye alıp kendi markanızı belirlemelisiniz. Markanızı belirlemek için ilk yapmanız gereken bir web sitesi sahibi olmaktır. Web sitesi sizin için dünyaya açılan pencereniz olacaktır. Daha sonrasında ise sosyal medya hesaplarınızı açmalısınız. Web sitenizi kendiniz kurmak isterseniz WordPress Başlangıç Rehberi ile yapabilirsiniz. Bunun dışından profesyonel freelance tarafından kurulsun derseniz FidanDanismanlik.com adresinden yardım alabilirsiniz. Bunlar sistemde ilerlemeniz adına size temel oluşturacak önemli gereçlerdir.

İşinizi severek yaptığınızı karşınızdakilere hissettirin. Kendi ekibinizi kurun ve sürekli iletişim halinde olun. Tüm bildiklerinizi ekibinize aktarın ki kazancınız arttırsın. Sonuçta network marketing ekip işidir. Bununla beraber sizde sürekli gelişime açık olun ve eğitimlere katılın. Yani kendinize yatırım yapın. İnsanların ihtiyaçlarına çözümler üretin ve onlara karşılaştıkları sorunları çözmeyi öğretin. Elbette tüm bunları önce kendiniz öğrenin.

Eskiden çoğu network marketing firması reklam yapılmasına izin vermezdi. Şimdilerde ise reklamı bırakın kendi e-ticaret sitenizi kurmanıza bile izin veriyorlar. Bu nedenle dijital pazarlamayı öğrenin ve ekibinize öğretin. Bu konuda udemy.com gibi platformlarda online eğitimler bulabilirsiniz. Bunun dışında freelance uzmanlardan da yardım alabilirsiniz.

Sonuç Olarak Size Önerim!

Yazımda da söz ettiğim gibi Network Marketing Nedir? sorusunun cevabını bilin. Network marketing işinden gerçekten yüksek rakamlar kazanmak istiyorsanız ekipler kurmanız önemli. Bu konuda hiç çekinmeden uzman desteği alın. Sonuçta kendinize ve işinize yapacağınız yatırım size fazlasıyla dönecektir. Bu konu hakkında size önereceğim network marketing uzmanı Hasan Çevik’tir. 2014 yılından beri sektörde olup tüm tecrübelerini hazırladığı bir paket ile sizlere aktarıyor. Özellikle ekip kurma konusunda size büyük katkı sağlayacağına eminim. Network Marketing Bitmeyen İsim Listesi adını verdiği bu pakete hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Network Marketing Nedir? sorusunun cevabını verdim. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bunun yanında güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Twitter, Facebook ve Instagram gibi güncel hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku