Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

iPhone Açılıp Kapanma Sorunu

2

Kabul edelim ki akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez yardımcılarından biri. Ancak her zaman akıllı olduklarını söylemek oldukça zor. Özellikle bilinen markaların artık kronikleşen arızlar verdiğini biliyoruz. Mesela iPhone için düşünürsek iPhone sim geçerli değil hatası, iPhone açılıp kapanma sorunu vb. sorunlar genelde oldukça sık rastlanan durumlardır. Bu yazımda da daha geçen gün başıma gelen iPhone açılıp kapanma sorunu hakkında size çözüm yolunu sunacağım.

Geçtiğimiz günlerde anneme bir iPhone modeli hediye aldım. Önceki telefonu ise Samsung modellerinden yani bir android telefondu. Bunun için öncelikle aktarım işlemlerini yapmam gerekti. Yani bilgilerin android’den IOS’a geçiş işlemini yapmak istedim. Bunun içinde Google Play Store üzerinde bulunan Move to İOS uygulamasını android telefona indirmek gerekti. Elbette Apple tarafından yapılan bir uygulama olduğu için düşünmeden indirdim. Ancak ne yazık ki işe yaramadı. Sürekli bağlantı hatası verdi. Yorumlardan okuduğum kadarıyla bu hatayı bazı modellerde veriyormuş. Bu durumda ise bir yeni bir icloud hesabı oluşturdum ve görselleri oraya aktardım. Rehberi ise sim kartına aktardım. Böylece bilgileri almış oldum. Sizin rehber sim kartına sığmıyorsa kişileri de icloud hesabınıza aktarabilirsiniz. Şimdi gelelim iPhone açılıp kapanma sorunu nasıl başıma geldi kısmına…

iPhone Açılıp Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Yeni iPhonu sorunsuzca açtım ve kurdum. Ancak malum son güncelleme yani 13.1.2 güncellemesi uyarısı geldi. Boyutu baya büyük olan bu güncellemeyi yaparak en güncel hale gelmesini istedim. Güncelleme için onay aldı ve indirdi. Ancak kurulum aşamasında telefon kendi kendine açılıp kapanmaya başladı. Üstelik tuşlarda fonksiyonlarını yerine getirmiyordu. Biraz internette araştırma yaptım ve sorunun yazılımsal olduğunu belirledim. İnternetteki çoğu önerileri yerine getirdim ancak sonuç alamadım. Telefon beyaz ekran üzerinde Apple sembolü şeklinde yaklaşık 2 dakika kadar bekliyor sonra kapanıp kendi kendine tekrar açılıyordu.

Sonuç olarak Apple destek hattını aradım. Bildiğiniz gibi Apple müşteri hizmetleri oldukça sıcak kanlı ve çözüm için size gerekli tüm kolaylığı sağlıyorlar. Cihaza erişilmediği için PC’ye bağlamamı ve iTunes üzerinden işlem yapmamız gerektiğini belirtti. Dediği şekilde yaptık ve uzaktan PC’ye bağlanmak için ara.apple.com adresinden bir onay almamı söyledi. Bu aşamayı da çözdük ama ne yazık ki Türktelekom fiber alt yapısı mükemmel olduğu için bağlantı koptu. Bu durumda tüm işlemler baştan aynı şekilde yapılması gerekti. Bir iki denemeden sonra başaramadık. Son çare olarak bana bir içerik gönderdi ve o içeriğe göre telefonu düzelttim. Şimdi de o adımları size aktarayım.

iPhone Açılıp Kapanma Sorununu Nasıl Çözdüm?

Öncelikle sağlam bir internete ve bilgisayarınızda iTunes uygulamanıza ihtiyacınız olacak. Telefonu bilgisayara bağlayın. Bu durumda bilgisayar telefonu tanımayacak. Hemen telefonu elinize alın açma-kapama tuşu ile beraber ana ekran düğmesine aynı anda basacaksınız. Telefonun ekranından laptop görseli ve şarj kablosu görseli görene kadar başını tutun. Zaten bunları görünce bilgisayar telefonu tanıyacak ve uyarı sesi verecek. Bu aşamadan sonra ise size ekranda seçenek sunulacak. Sunulan seçeneklerden siz güncellemeyi seçip anlaşmayı onaylayacaksınız. Sonrasında ise iPhone kurtarma modunda olan telefonumuz kendi yazılımını indirip telefona kuracak.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise telefon bu mod şeklinde sadece 15 dakika kalıyor. Yani 15 dakika sonra bilgisayar telefonu tanımıyor. Korkmayın bir sorun yok. Bu durumda yine aynı şekilde açma-kapama ve ana ekran düğmesine basıp ekranda aynı görselleri görmeniz yeterli. Ekranda istenilenlere onay verdiğiniz zaman sorunsuz şekilde işlem kaldığı yerden devam ediyor. Yani her 15 dakika bitiminde yazılımı baştan indirmiyor. Nerede kaldıysa aynı şekilde devam ediyor. Bu aşamada size düşen beklemektir. Benim sözde hızlı internet hızıma göre yaklaşık 20 dakika sürdü. İndirilen dosya boyutu ise 3,5 GB’te yakındı.

iPhone Donma Sorunu Yardım Yazısı

Yukarıdaki adımları Apple destek birimini aramadan yaparsanız zaman kazanırsınız. Yok ben bunları yapamam derseniz siz yine Apple destek hizmetini arayın. Ancak arama sonucunda size yukarıdaki şekilde yardımcı olacaktır. En sonunda ise benim gibi bir durum yaşarsanız size iphone donma sorunu yardım yazısını gönderecek. Dilerseniz gönderecekleri yardım yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Yukarıda linkini verdiğim Apple yardım sayfasındaki son görselde telefon ekranında kablo ve iTunes görseli görülüyor. Sizin telefonunuzda ise iTunes görseli yerine laptop görseli çıkabilir. Bunlara çok takılmayın ve aynı şekilde işlem adımlarını yerine getirin.

Hala iPhone Donma Problemi Devam Ediyorsa!

Yukarıdaki anlattıklarımı sonuna kadar yaptıysanız zaten telefon sorunsuzca açılmıştır. Yani iPhone donma sorunu devam etmesi gibi bir durum olacaksa tüm bu işlemlere zaten başlayamazsınız. Bu durumda ise çözüm için kesinlikle önceliğiniz Apple destek hizmetlerini aramak olsun. Aksi durumda bir telefoncuya verirseniz yüklü miktarda para vermek zorunda kalabilirsiniz. Çünkü telefon tamircileri ki buna Apple kendi servisi bile dahil olmak üzere Apple ismini duyunca soruna bakmadan yüksek fiyat veriyorlar. Sonuçta parayı kimse sokakta bulmuyor. Bu nedenle öncelikle sorunu kendiniz çözmeye çalışın. Yok ben de sokağa atılacak para çok derseniz o zaman hiç uğraşmayın telefonunuzu yenileyin…

Bu yazımda sizlere iPhone açılıp kapanma sorunu hakkında bilgi verdim. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bunun dışında en güncel içeriklerimden haberdar olmak için abonem olabilir veya Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku