Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

İş Bankası Sayesinde Kredi Kartına Son Verdim

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Başlık biraz uzun oldu ama başka nasıl ifade edebilirdim çok düşünmedim. İlk bakışta saçma geliyor farkındayım bir banka sayesinde nasıl olur da kredi kartı kullanımına son veririm değil mi? Ancak yaşadıklarımı anlattığım zaman eminim sizde bana hak vereceksiniz. Sonuç ise şuan itibari ile İş Bankası sayesinde kredi kartı kullanmaya son verdim. Zaten genel olarak kredi veya kredi kartı kullanımına karşı biriydim ancak bu kadar saçma bir şekilde son vereceğim hiç aklıma gelmezdi. Adım adım neler yaşadım sizlere aktarayım.

İş Bankası Yıllık Kart Parası İstiyor!

2006 yılından beri İş Bankası kredi kartı kullanıyordum. Kullanım amacım ise ilk başlarda internetten alış-veriş amaçlıydı. İlerleyen yıllarda bu kullanım alanım biraz genişledi ve artık arabama yakıt almak içinde kullanmaya başlamıştım. On yıldan fazla süredir kullanıcısı olduğum banka 2018 yılının sonlarına doğru 75 TL gibi bir kart ücreti ekstreme yansıttı. Bende “hayırdır bu ne” edası ile müşteri hizmetlerini aradım. Karşımdaki şahsiyete meramımı anlattım ve bu zaman kadar yokken neden şimdi diye sordum. Sonuçta ise bana verdiği cevap “efendim işte kanun çıktı bu ücreti almak zorundayız. İşte kartınızın müze kart ve sinema kartı olma özelliği felan var…” gibi sıraladı. Ben ise “benim müze kartım ve sinema kartım ayrıca var. Bu özellikleri istemiyorum.” dedim. Bana verdiği cevap ise bu özellikleri kullanmasam da kartın özelliği olduğu için ücreti ödemek zorunda olmam yönünde oldu. Bende paşa paşa ödedim.

Öneri Yazım: Ucuza Uçak Bulmanın Yolu

İş Bankası Kredi Kartımı İptal Etmek İstedim

Durum bu şekilde devam edemezdi. Ben boşuna para vermek istemediğim için o zaman kartı iptal edin dedim. Bu durumda ise kartı iptal etmemi ve yeni aidatsız kart almamı önerdi. Benimde aklıma yattı yattı. Sonuçta sadece internet işlerimde kullanıyordum. Ancak yeni kart için bankaya gitmem gerekiyordu.

Bankaya gittim ve durumu anlattım. Baştan yeni bir kredi kartı alır gibi imzaları attım. “Bir belge lazım mı” diye sorduğumda ise “gerek yok zaten müşterimizsiniz.” diye cevap verildi. İşlemler tamam oldu ve bankadan ayrıldım. Aradan 2-3 hafta geçti ve telefonuma “İş Bankası kredi kartı başvurunuz onaylanmadı” diye bir mesaj geldi. Çağrı merkezini aradım ama çözüm için banka şubesine gitmem gerektiğini söyledi. Bende çaresiz tekrar banka şubesine gittim.

İş Bankası Resmen Dalga Geçiyor!

Banka şubesine gittim ve aynı görevliye durumu anlattım. Bilgisayardan bakıp bana başka bankadaki kredi kartım nedeni ile 200 TL’lik bir limit eksiği olduğunu bu nedenle onay verilmediğini söyledi. Çözüm ise diğer bankadaki kullanmadığım kartımı iptal etmem olduğunu belirtti. Bende 13 bin küsür limitli olan kredi kartımı iptal ettim. İptalin bir hafta süreceğini söyledikleri için bir hafta bekledim. Sonrasında yine İş Bankası şubesine gittim. Gittim gitmesine ama başvuru yaptığımız görevlinin yerine başkası gelmişti. Görevlinin dediğine göre önceki bayan evlenmiş ve izine çıkmıştı. Konu ile ilgili e-mail göndermem için adresini verdi. Bu arada diğer masadaki bayan bana yardımcı olmak adına işleme göz atmak istediğini belirtti. Bilgisayarda bakıp “kredi puanınız çok iyi ve işleminiz kesin onaylanır, ben tekrar başvuru yaptım. Bir, iki hafta içinde kredi kartınız adresinize gelir.” dedi ve benim işlemler bitti. Bende tabi rahatlamış şekilde bankadan ayrıldım.

Ardan yaklaşık 3 hafta kadar geçti ve ne gelen var ne giden durumunu yaşadım. Yine çağrı merkezini aradım ve durumu anlattım. Bu sefer bana tek bir başvuru olduğunu ve onunda onaylanmadığını söyledi. Durumu anlattım ama değişen bir şey olmadı. Sonuçta ise dedim “o zaman şikayet etmek istiyorum sorumlu kimse ne yapılacaksa yapalım.” dedim. Çağrı merkezi çalışanı hemen başvurunuzu alıyorum dedim ve durumu özetleyen bir şekilde anlattım. Daha sonrasında bana dediği “şikayetiniz merkeze iletilecek ve size dönüşü olacak” şeklinde oldu.

İş Bankası Genel Müdürlüğü Beni Arıyor!

Çok zaman geçmeden telefonum çaldı ve arayan İş Bankası‘ydı. Açtığımda ise İş Bankası‘ndan aradığını ve görüşmenin kayıt altında olduğunu söyleyip durumu sordu. Yine bendeniz papağan gibi durumu anlattım. Resmen dalga geçtiniz dedim. Sonuç ise sorumlu şubeyi belirleyip bana dönüş yapacakları yönünde oldu. Normalde bir banka müşteri peşinde koşar ama bunlar sanki tersini bekliyorlardı.

Ertesi gün mü yoksa aynı gün mü hatırlayamadım bu sefer gittiğim İş Bankası şubesi beni aradı. Yine aynı şekilde papağan gibi durumu anlattım. Bana dediği ise “efendim eksik belgeniz var, gelir beyanı yok onun için onay verilmedi.” şeklinde oldu. Bende şalterler iyice attı tabi ki ” peki o zaman başında o kadar imza attım ve üstüne başka bir belge gerekli mi diye sorduğum halde neden yok denildi? Hadi tamam yanlışlık oldu peki ikinci başvuru yapıldı denilip neden yapılmadı? dedim ama sonuç yok. Tek cümle neymiş eksik belgem varmış veremezlermiş. Bende çok şükür böyle bir banka sayesinde tüm kredi kartlarımdan kurtulmuş oldum.

Yaptırımı Oldu mu ?

Aslında çok merak etmesem de bu kadar gevşek bir banka ile çalıştığımdan birazda kendime kızdım. Çalışana bir yaptırımı olduğunu kesinlikle düşünmüyorum. Zaten bu kadar sorumsuzluk üstüne kalkıp bana bir eksik belgeniz var deyip kestirmesi bu sonuca varmamı sağladı.

On yıldan fazladır bu bankanın müşterisiyim, hiç bir zaman kredi ödemem aksamamış üstüne zamanı gelmeden ödenmiş ve sonuçta yapılana bakın. Üstüne kazandığım puanları da hiç ettiler. Sonuçta ise büyük bankalarımız arasında olduğunu düşündüğüm İş Bankası gözümde artık bir hiç denecek kadar küçüldü. Bu yaşadıklarımı paylaşıyorum ki her şeyde bir hayrın olduğunu görün. Durum olumsuz gibi görünse de artık kredi kartı kullanmıyorum. Ne diyelim artık darısı başınıza… Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter  hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku