Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

İşiniz gereği veya yaşam tarzınız nedeni ile sık yolculuk edenlerden olabilirsiniz. Bu durumda yolculuk masrafları size fazlaca yük getirecektir. Özellikle yurt dışı yolculuklarda ekonomik uçak bileti bulmak isteyeceksiniz. Aslında bunu genel olarak ilke edinirseniz her zaman ekonomik uçak bileti bulma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Bir çok kişi nasıl ekonomik uçak bileti bulunur diye düşünüyor. Bu yazımı yazma sebebim ise “Ekonomik uçak bileti nasıl bulunur?” sorusunun cevabını arayanlara yardımcı olmaktır. Yazıma geçmeden önce ucuz uçak bileti bulmak hakkındaki ön yargılarınızı bir kenara atın. Doğa üstü gücünüzün olması gerekmediğini bilin. Bunları yaptıktan sonra şimdi kısa başlıklar halinde nasıl ucuz uçak bileti bulunur bakalım.

Ekonomik Uçak Bileti İçin Yolculuklarınızı Zamanlayın

Seyahat etmek için kesin bir zaman belirlemek iyi olabilir. Bu zaman ise genellikle yoğunluğun az olduğu aylarda olur. Özellikle bayram veya yıl başı gibi zamanlarda uçak bileti fiyatları oldukça yükselir. Bu nedenle size öncelikli tavsiyem Haziran ve Ağustos ayları dışında seyahat yapmanızdır. Özellikle tatiliniz konusunda bir esnekliğe sahipseniz bu aylar dışında seçim yapmanı ucuz uçak bileti bulmanız açısından yararlı olacaktır.

Seyahatiniz konusunda esneklik hakkınız yoksa muhtemelen yüksek fiyata uçak bileti almak zorunda olacaksınız. Ancak bu noktada tarihi kesinleştirip erken rezervasyon yaptırıp ucuz uçak bileti alma şansınız var. Bu durumdan yararlanmak için iyi bir araştırma yapabilir ve hatta firmaların e-posta bültenlerine abone olabilirsiniz. Böylece daha ekonomik fiyata uçak bileti bulma şansınız artacaktır.

Ucuz Uçak Bileti İçin Biletinizi Erken Alın

Eğer sık yolculuk yapıyorsanız hafta içi uçak biletlerinin daha ucuz olduğunu fark etmişsinizdir. Bu görüşe uzmanlarda katılıyor. Hatta yapılan araştırmalara göre hafta içi uçmak yaklaşık %10 değerinde daha ekonomik olmaktaymış. Bu nedenle hafta içi yolculukları seçmeniz iyi olacaktır.

Edindiğim tecrübelere gelirsek biletinizi yaklaşık olarak en az 20 gün önceden almanız daha ucuza gelecektir. Biraz takip ederseniz göreceksiniz ki yolculuk tarihine iki hafta kala uçak fiyatları artmaya başlıyor. Son anlara kadar artıyor ve bazen de firmalar bir kaç koltuğu kampanyalı hale getirerek alım gücünü arttırıyor. Eğer şanlıysanız bu tarz ucuz uçak bileti bulmanız muhtemeldir.

Yurt dışı yolculuklarında ise en az 40 gün kala fiyatlara bakın derim. Genelde insanlar 5-6 ay önceden biletlerini alırlar. Ancak tecrübe ettiğime göre seyahat tarihine bir ay kala verilen bilet fiyatı yaklaşık 5 ay öncekinden daha ucuz oluyor. Size tavsiyem ise 5-6 ay önceden değil de 40 gün önceden fiyatları takibe almanızdır. Bu noktada ise bir ay önceden biletinizi almanız iyi olacaktır. Eğer bir aydan az süre kalırsa ekonomik uçak bileti bulma şansınız azalacaktır.

Ekonomik Uçak Bileti İçin İnterneti Kullanın

Özellikle sadece uçak bileti aramak için yapılan motorlar var. Ekonomik uçak bileti arayışınızda bu arama motorlarını kullanabilirsiniz. Bununla beraber uçak firmasının kendi sitesinde değil de acentesinden almanız daha ekonomik oluyor. Özellikle acentenin elinde satması gereken rakama az sayı kaldıysa muhteşem indirimler yapılıyor. Benim bu konuda yararlandığım qatarairways.com adresi var. Size de incelemenizi tavsiye ederim.

Bununla beraber uluslar arası yolculuklar içinde yukarıdaki verdiğim bilgilere ek bu tarz siteleri kullanmak ucuz uçak bileti bulmanız açısından yararlı olacaktır. Mesela Amerika için genel anlamda çevremde gözlemlediğime göre Orbitz veya Expedia sitelerini kullanıyorlar. Bununla beraber Avrupa ülkeleri içinde Skyscanner ve Momondo sitelerinin en çok kullanıldığını gördüm. Kullanma sebepleri ise genellikle aynı neden daha iyi rakamlar sunduğu için kullanıyorlarmış. Sizde bu ucuz uçak bileti siteleri arasından birini seçebilirsiniz. Tabi şahsi düşüncem ise qatarairways.com olduğunu yine belirteyim.

Ekonomik Uçak Bileti İçin Rezervasyon Yapın

Ekonomik şekilde uçak bileti bulamanın en iyi yolu haber bültenlerine üye olmaktır. Bunun yanında ise özellikle yurt dışı yolculuklarınız için alarm kurmaktır. Hani bazı sitelerde olur fiyatı düşünce haber versin diye e-mail adresinizi ister. Bu sistemlere kayıt olun. Tabi öncelikle sadece bu siteler için kullanacağınız bir e-mail hesabı almanız yararlı olacaktır. Böylece tek bir e-mail hesabı ile bütün firmalarını takip ederken kişisel e-postanızı meşgul etmezsiniz.

Risk almayı sevenlerdenseniz o zaman ucuz anına yakın zaman kadar bekleyin. Ancak şimdiden uyarayım bu tarz indirim fırsatları çok nadir olur. Riskin büyük olduğunun farkına önceden varım diyorum. Benim önerim ise dediğim gibi firmaların sitelerinde bültenlere kayıt olun ve alarm oluşturun. Bunun dışında ise qatarairways.com adresinden yararlanmayı unutmayın. Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve Twitter hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku