Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Life is Feudal İncelemesi

0

PC oyunlarına ilginiz var ise illa ki duyduğunuzu düşündüğüm bir oyun yani Life is Feudal hakkında deneyimlerimi paylaşmak istedim. Başta söylemek gerekirse Life is Feudal gerçekten çok canlı ve bir o kadar gerçekçi bir kurguya sahip olmasına hayran olacaksınız. En azından benim gözümde mükemmel oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Tabi ki siz sandbox türünü sevenlerdenseniz bu tarz oyunlarda illa bir eksik nokta bulabilirsiniz. Aslında çok oyun oynayan biri değilim. Ancak zaman zaman oyunlar hakkında içerik hazırlamam gerekiyor ve bu nedenle birkaç oyun alıp sizinle deneyimlerimi paylaşıyorum. Şimdi bir alt başlık açıp Life is Feudal oyununu inceleyelim.

Life is Feudal Neler Sunuyor?

Oyuna tema olacak bakacak olursa uçuk kaçık şeyler içermeyen bir Orta Çağı mekan olarak belirlediğini söyleyebilirim. Anlatması ve okuması basit gelebilir ancak oynaması baya bir heyecanlı oluyor. Şöyle ki bilinen oyunlarda ki gibi evler, kaleler ve köyler bu oyunda da sizi bekliyor. Tabi ki bunların hepsi oyuncular tarafından oluşturulmuş olacak. Aynı zamanda harita üzerinde de gözlem yapma şansınız olacak. Bana göre oyunun en güzel tarafı ise tamamen hayal gücünüz ile bir mekan kurmanız ve oyunu devam ettirmenizdir. Mesela ormanda karşılaştığınız bir ağacın dallarını kesebilir, kabuğunu tıraşlayabilirsiniz. Bunun gibi bir inşaat malzemesi olsun diye dilediğinizi kesebilirsiniz. Aynı gerçek hayat gibi diyebilirim.

Elbette bu oyunda sadece köy tarzı yapılar oluşturmanın dışında gerçek hayattaki olaylarda var. Mesela bunların en başındaki savaş. Evet oyunda gerçek bir savaş deneyimi yapabiliyorsunuz. Tabi ki bu savaş Orta Çağ savaşı ve öyle teknolojik silahlarınız yok ne yazık ki. Buna karşın mükemmel derecede cazip baltalar, kılıçlar ve yaylar gibi bildiğimiz bilmediğimiz bir çok silah oyuna entegre edilmiş. Oyunun bir güzelliği de savaş için taktik seçebiliyorsunuz. Böylece rakibinizi farklı şekilde deneyip zayıf tarafını görmeniz kolaylaşıyor.

TIKLA HEMEN LİFE İS FEUDAL OYUNUNA GİRİŞ YAP!

Oyunun gerçekliği gerçekten mükemmel demiştim. Buna en iyi örnek ise savaş esnasında karşı tarafın neresine vurursanız orası hasar alıyor. Basit gibi görünen bu olay bile aslında detaylı düşünmenin ve tasarlamanın sonucunda bizlerle buluşuyor. Bu bakımdan yapımcı oldukça çok araştırma yapmış ki oyundan en üst hazzı almamızı istemiş. Ne yalan söyleyelim bunu da başarmış gibi görülüyor. Yani gerçek hayatta Orta Çağda yaşamış olsanız o anda yaşamanız için gerekli olan ne varsa neredeyse tamamı bu oyunda sunulmuş gibi.

Oyun Detayları Başınızı Döndürecek!

Oyunda bizlere sunulan detaylar o kadar gerçekçi ki eminim sizde hayran kalacaksınız. Mesela normal yaşantımızda beslenme önemlidir değil mi? Bu oyunda buna bile dikkat edilmiş. Siz adamınızı ne kadar kaliteli ürünler ile beslerseniz çalışma da ona göre oluyor. Bu ne ki hele birde hava şartlarına dikkat etmeniz gereken noktalar var. Mesela günümüzde bir tarlaya ürün ekeceğimiz zaman ne yapılır? O tarlanın yapısı, ürünün uygunluğu ve mevsim şartları göz önüne alınır değil mi? Oyunda da aynı durum söz konusu desem şaşırırmıydınız? Elbette bunların hepsi zamanla kazanılacak. Oyuna girer girmez size her imkan sağlanmıyor.

Buna benzer durum savaş içinde düşünülebilir. Karşı tarafın durumuna göre silah seçmeniz gerekir. Oyunda  bu detaya da dikkat edilmesi gerekiyor. Herkes için aynı silah seçmek tabi ki yapılacak en büyük yanlış olur. Son olarak gerçeklik konusunda aslında oyunun gerçek hayattan bir farkı yok. Neden derseniz kimse size acımıyor ve zayıf bir noktanız var ise fazla hayatta kalamıyorsunuz. Bu nedenle benim gibi birkaç arkadaş bir araya gelip oynarsanız en azından belirli bir noktaya kadar birlik olma şansınız olur. Böylece oyunun ilerleyen kısımlarını sanırım kolay görürsünüz.

Sonuç itibari oyuna oturunca elbette zamanın ne kadar hızlı geçtiğini anlatmama gerek yok sanırım. İyi şekilde kafa dağıttığını söyleyeyim. Bu nedenle bu tarz bir oyun arayışında iseniz kesinlikle hemen sahip olun derim. Üstelik sitenin Türkçe dil desteği olması da yabancı oyunlara nazaran daha kolay oynanmasını sağlamaktadır. Şimdiden iyi oyunlar dilerim. Life is Feudal oyununa sahip olmak için buradan hesabınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarında paylaşın. Bunun dışında siteme abone olabilir veya bana ait Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarını takip ederek yeniliklerden haberdar olabilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku