Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

WLtoys A959 – B 1 Araba İncelemesi

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Eminim sizde zaman zaman kafa dağıtmak adına bu tarz hobi oyuncaklar ile benim gibi ilgileniyor olabilirsiniz. Bu yazımda incelemem için elime yeni ulaşan WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba hakkında bilgi vereceğim. Aslında ilk baktığınız zaman buggy tarzı bir RC diyebilirim. Bu tarz araçların en sevdiğim yanı ise ready to run denilen yani aç kullan tarzı olmasıdır. Kutudan çıkardığınız an kullanıma hazır yani. Saatte 70 km hıza ulaşan WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba gearbest.com ile tarafıma ulaştırıldı. Açıkçası benim bu tarz bir hobim olmadığı için hediye edilmesi şarttı. Sonuç olarak detaylı şekilde inceledim ve sizlere bu yazı sunma fırsatı elde ettim. Şimdi detaylı şekilde kısım kısım bu mükemmel aracımızı inceleyelim.

WLtoys A959 – B 1 Uzaktan Kumandalı Araba Teknik Özellikleri

Yukarı belirttiğim gibi kutuyu açar açmaz bu muhteşem aracı kullanabiliyorsunuz. Bununla beraber WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba şarj edilebilir bir araçtır. Ortalama olarak 2 saat gibi bir sürede şarj olduğu belirtilse de 1 saat 47 dakika sonunda şarj ettim. Sanırım zamanla bu 2 saati geçer. 2.4 GHz imkanı ile uzaktan kumanda ile kontrol edilebilmekte. Normal bir hobi oyuncağında olduğu gibi ileri, sağa, sola ve geri şeklinde sürme imkanı var. Bunun dışında kumandaya ek olarak 1,5 V 4 adet pile ihtiyaç var. Keşke hem araba hem kumanda şarjlı olsaydı daha iyi olurdu sanırım. Ölçü olarak 1:18 boyutlarında olduğunu belirtelim. Aracın kendi ağırlığı yarım kilodan biraz fazla yani net olarak 622 gram olduğunu bilin. Elbette kutusu ile elinize alırsanız toplam ağırlık 2.5 kg’dan biraz az yani net olarak 2.23 kg olmakta.

Teknik özellikle bence hobi aracı açısından bakıldığında tatmin eder derecede iyi. Hatta 70 km hıza ulaşması bile bu fiyata göre mükemmel diyebilirim. Kutu içeriğine bakarsak satın alma sonrasında elinize ulaşacaklar şunlardır:

  • bir tane WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba,
  • bir adet kumanda,
  • bir adet adaptör,
  • kullanım kılavuzu.

Aracın 1400 mAh gücünde bataryası oldukça uzun süre kullanım imkanı sağlamakta. Yani en azından hevesinizi almanıza imkan sağlamakta. Bu tarz hobi araçları gayet güzel hız yapıyor ama bana göre kötü yanı da mevcut. Nedir derseniz yedek parça sorunu derdim. Yani en azından kutu içerisinde bazı temel parçalar olsa iyi olurdu. Sonuçta 70 km hıza ulaşan bir aracı olur da bir yere çarparsam eminim bir hasar alır. Şahsen çarpma düşünsem de araca kıyamadım. Ancak hafif çarpmaları hasar almadan atlattığını söyleyebilirim. Bir de unutmadan bataryanın LiPo yani lityum polimer özellikli olduğunu belirteyim.

Bu Uzaktan Kumandalı Araba Neden Alınabilir?

Aklınıza ilk gelen “WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba aldığım zaman gümrükte takılır mı?” sorusu olabilir. Öncelikle şuana kadar Gearbest.com üzerinden gelen hobi tarzı siparişlerin gümrüğe takıldığını görmedim. Sorunsuz şekilde teslim ediliyor. Olur da tabi yanında başka ürünler alırsanız o zaman bilemiyorum. Benim dediğim tek sipariş verilmesi şeklinde olan alımlarda yaşanılanlar. Yani ilk olarak gümrük sorunu olmadığını bilmenizi isterim.

Bunun dışında WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba gerçekten tatmin edici şekilde sağlam bir yapıya sahip. Bunun yanında saatte 70 km hıza ulaşması oldukça tatmin edici tabi ki. Bayır yukarıda oldukça iyi şekilde yol aldığını belirteyim. Elbette düz yolda sürerseniz bataryayı hızlı bir şekilde tüketmiş olmazsınız. Ancak zevk sonuçta benim gibi bayır, çayır sürerseniz kısa sürede batarya bitebilir. Normal kullanım ile yaklaşık 15 dakikaya kadar kullanılabiliyor. Biraz teknik bilginiz var ise daha güçlü batarya ile değiştirip bu süreyi daha fazlaya çıkarabilirsiniz.

WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba kontrol açısından da bize oldukça uzun mesafe sağlıyor. Yaklaşık 100 metreye kadar kontrol imkanı sunsa bile zaten 50-60 metreden fazla aracı uzağa götürmek istemiyorsunuz. Sonuçta uzağa gittikçe ufalıyor. Düz yolda sıkıntı değil de kırda, çayırda sorun olabilir.

Son olarak kumandayı elinize aldığınız zaman muhteşem şekilde kavrama imkanı sunuyor ki bu sizi ayrı bir havaya sokuyor. Elbette geniş bir LCD ekranı olmasa da sonuçta yapacağımız belli olduğu için gayet işlevli diyebilirim.

Nereden Temin Edilebilir?

Tüm bunları dikkate alarak Gearbest.com ile almak hem süre açısından hem güvenlik açısından karlı diyebilirim. Yaklaşık bir hafta gibi bir sürede geldiğini belirteyim. Zaten teslim süresi için 3-8 gün demişti ki dediği sürede elime ulaştırdılar. Ayrıca Gearbest.com fiyat garantisi sunuyor. Yani diyelim ki ürünü aldık ve biz aldıktan sonra fiyatı düştü. Bu durumda 72 saat için fiyat garantisi nedeni ile aradaki fark bize geri ödeniyor. Hemen WLtoys A959 – B 1 uzaktan kumandalı araba veya benzerini sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz. Bunun dışında ucuz olsun bir ay beklerim ve gümrük sorunu olmaz derseniz bu modeli buraya tıklayarak aliexpress üzerinden alabilirsiniz.

NOT: Araç modelleri satıştan kalktığı zaman linkler güncellenerek benzer modellere yönlendirme yapılmaktadır. Yani linke tıklayıp alacağınız model anlattığım modelin üstü olacaktır.

Yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca yeni içeriklerimden haberdar olmak için abonem olmayı tercih etmenizi öneririm. Elbette bunların dışında Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeniz yeni yayınlarım hakkında daha hızlı bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku