Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Mars’a İsim Yazdırmak İsteyenlere Rehber

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Dünya ne yav ben adımı Mars’a yazdıracağım diye atladım rokete bastım son gaz derken yakıt bitti demeyi ne kadar çok isterdim ama henüz o teknoloji ve para bana uğramadı. Tamam bir Elon Musk değilim ama sonuçta kendi çapımızda bir karizmamız var değil mi? Neyse ki bu konu için imdadıma Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani NASA yetişti. Dediler “gel abi götürelim seni Mars’ta bir çayımızı iç…” ben de dedim ki “uzun yolculuk şimdi zor olur bana, en iyisi adımı yazın oralara…” derken işte Mars 2020 projesi çıktı ortaya. Yani sayemde bir proje oluştu, hadi yine iyisiniz..:) Sonuçta adımı Mars’a yazdırdım ve bu yazımda da Mars’a isim yazdırmak isteyenlere rehber niteliğinde yol göstermek istedim. NASA sitesi bildiğiniz gibi İngilizce ama anlatacağım kısımda hiç zorlamadan sembolik hatıra biletinizi mobil cihazınıza veya bilgisayarınıza anında indirebileceksiniz.

Mars’a Neden İsim Yazdırmalıyım?

İşin içinde Amerika varsa illa bir bit yeniği aranır değil mi? Kimine göre bilgimizi çalıyorlar kimine göre adamlar bizi fişliyor felan filan… Ya bunların hepsi bilgisizlikten geliyor. Neden derseniz bunları diyenin eminim Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesabı olmadı bir e-mail adresi kesin vardır değil mi? Yani NASA bunların istediği bilgi kadar bir şey istemiyor ki. Sizden istediği isim, soyad, e-mail ve posta kodu. Bunlar zaten bilinen bilgiler bu nedenle içiniz rahat olsun.

Bu Yazım da Eğlenceli >>> WLtoys A959 – B 1 Araba İncelemesi

Gelelim asıl Mars’a Neden İsim Yazdırmalıyım? sorumuza. Bunun cevabı kişiye göre değişir. Yani sizin zevkinize kalmış. Sonuçta bir olanak var ve hatıra olsun diye ben de isim yazdırdım. Mars’a belki gidemeyeceğiz ama ismimiz en azından orada yer alacak değil mi?

Bu arada katılımı en çok olan ülke Türkiye olduğu açıklandı. Tabi hizmet beleş olunca millet olarak hemen kökünü kurutuyoruz. Mars Yavru Vatan diye bir de tabela yollamak gerekebilir yani. O değil de gitmeden uzaylı komşularımızın gözünü korkutmuş olacağız.:)

Mars’a İsim Yazdırmak İstiyorum Diyorsanız Dikkat!

Hani bir zamanlar millet sevgilisine, eşine veya dostuna özel günlerinde hediye diye parayı basıp yıldız alıyordu. O zaman tabi işin içinde para olduğundan ülkemizde çok popüler olmadı sanırım. Şimdi ise tamamen free olduğundan olsa gerek herkes Mars’a isim yazdırmak istiyor. Şaka bir yana yazdırın gitsin ne olacak ki. Özellikle gençler muhtemelen sevdiğinizin bu hizmetten haberi yoktur. Ona bir jest yapmak istiyorsanız hemen adımları tamamlayın ve bileti indirin. Hatta doğum günü felan varsa çerçeve yaptırın böylece masraftan kurtulun. Bu tiyo size hediyem olsun unutmayın.:)

Gelelim şimdi nasıl Mars’a İsim Yazdırılır? sorusuna. Öncelikle NASA’nın hazırlamış olduğu başvuru sayfasına giriş yapmamız gerekli. Bunun için Google amca üzerinde NASA diye aratın veya hemen Send Your Name to Mars yazısına tıklayın. Açılan sayfada sizden basit 5 bilgi isteniyor. İstenen bilgiler ise sırası ile şunlardır:

  • First Name: İsminiz
  • Last Name: Soyadınız
  • Country: Ülkeniz
  • Postal Code: Posta Kodunuz
  • E-Mail: E-mail adresiniz

Bu kısımları doldurmanız gerekli. Bu kısımda gerçek bilgi verip vermemek size kalmış. Dilerseniz kendi isminizi dilerseniz bloğunuzun ismini yazın karşı çıkan olmuyor. Posta koduna çok takılmayın. Yani bulunduğunuz ili ve yanına sıfır koysanız bile olur. Örnek olsun diye 34000 bunu düşünebilirsiniz. Diğer seçenek ise internette gerçek posta kodunuza bakın ve onu yazın. Kısaca keyfinize kalmış. Sonra yapmanız gereken turuncu ve üzerinde SEND MY NAME TO MARS yazan butona basın. Karşınıza yazımın en başındaki gibi bir bilet sayfası çıkacak. Bu aşamada ise ister e-mail adresinize gönderin isterseniz de bilgisayarınıza veya cep telefonuna indirin size kalmış.

Mars’a Sadece İsminizin Gideceğini Biliyorsunuz Değil mi?

Bu kısmı yazmak istedim ki olay yanlış anlaşılmasın. Gerçi yazımın tamamını okuyup yanlış anlamanız için oldukça çok gayretli olmanız lazım o ayrı konu. Bazı siteler konuyu yanlış lanse ederek sanki Mars’a ismimiz değil biz gidecekmişiz gibi başlıklar ile ziyaretçi ekmeye çalışıyor. En popüler başlıklar arasında ise gözüme çarpan “Mars’a Giderek Yanınıza Ne Almalısınız?” başlığı oldu. İçeriklere baktığım zaman adam bildiniz bavul hazırlama bilgisi vermiş ki sanki kendi gitmiş daha önce de bize yol gösteriyor. Benim okuyucum yemez bunları değil mi? Neyse siz yukarıda anlattığım gibi biletinizi kesin asın bir kenara hatıra dursun ne olacak değil mi? Dünya’ya değil ama Mars’a ismimizi yazmış oluruz daha ne olsun…

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdiklerinize, eşinize veya dostunuza gönderin, paylaşın. Bu arada son yazılarımdan haberdar olmak için siteme abone olun. Bunun yanında aktif olarak kullandığım Facebook, Twitter ve Instagram sayfalarımdan da beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku