Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Modaya Ayak Uydurmak Mümkün mü?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Moda, kimilerine göre tamamen fuzuli, tamamen gereksiz bir oluşum. Kimilerine ise hayatın olmazsa olmaz popüler bir kültürüdür. Peki her açıdan modaya ayak uydurmak mümkün mü? Bu yazımda bu konu üzerine olacak.

Öncelikle şu yanılgıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor. O da şu ki, moda sadece giyim kuşamla ilgili bir şey değildir. Aile babalarının ya da algısal olarak muhafazakar yapıda olan insanların moda denince akıllarına ilk gelen şey kendilerine çok uzak olan moda kanallarında abesle iştigal giyinen kadın ve erkeklerin görüntüleridir. Bunda belli başlı moda medyasının da payı büyük. Ancak her açıdan modaya ayak uydurmak asla ve kat’a sadece giyim kuşamla ilgili bir şey değildir. Zaten bu nedenle başlığımızın adı modaya her açıdan ayak uydurmak.

Modaya Ayak Uydurmak Kişiye ve Topluma Ne Sağlar?

Elbette her konuda modayı takip etmek gelişim açısından oldukça önemlidir. Yeni fikirler ile yep yeni projeler ve hayatlar elde etmeniz mümkün. Peki her alanda modaya uyum sağlamak bize veya topluma ne katar bakalım.

Ortak dil inşası: Buna direkt muhabbet kaynağı da diyebiliriz. Bir örnek verelim. Küçükken ya da halen bir gece önce izlediğimiz dizi ya da filmi düşünelim. Ertesi gün olduğunda okulda, işte, arkadaş ortamında o izlenilen filmin ya da dizinin muhabbetini yapmak. Emin olun bu yöntem modaya ayak uydurmak adına yapacağınız etkili yöntemlerden biridir.

Mesela günümüzde Game of Thrones dizisini izlemek bir modadır. Bu diziyi izlemeyenler, o diziyi izleyenlerin yanında sıkılmakta. Çünkü tam olarak iştirak edememekte, muhabbete yabancı kalmaktadırlar.

Hal böyle olunca ortak muhabbete dahil olmak bile modaya her açıdan ayak uydurmanın kişiyi yalnızlık ve toplumsallaşmak ekseninde nelere kadir olduğunu gösteriyor. Siz de işte, okulda, evde belli başlı popüler kültür muhabbetlerinden uzak kalmak ve yalnız kalmak istemiyorsanız ‘izleyici modasına” uyun.

Dışlanmamak ve daha fazla arkadaşa sahip olmak: Elbette ki toplumsal bazda en önemli olan şeylerden biri dışlanmamaktır. Bununla şunu demek istemiyoruz tabi ki: Siz sürekli modaya ayak uydurun, alternatiflere yönelmeyin. Ancak hep alternatif akımlarla ilerleyen bir insan da önce moda sonra o modanın takipçileri tarafından dışlanır. Bunun olmasını istemiyorsanız yazımızın geri kalanını okuyun lütfen.

Modaya Her Açıdan Uyum Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

Hani derler ya her yiğidin farklı bir yoğurt yemesi vardır diye…Aynen bunun gibi de kendinize ait yollar belirleyebilirsiniz. Bir kaç yolu aşağıda sizlere sunacağım.

Sosyal medyayı takipte kalın ve aktif olarak kullanın: Çünkü moda televizyondan ya da sokaklardan çok sosyal medyanın içinde. Yeni bir giyinme modası mı çıktı? İlk defa insanların değişen profil resimlerinde ve paylaştıkları yeni fotoğraflarda görebilirsiniz bunu.

Sosyal medyayı aktif olarak kullanmayan biri içinde yaşadığı dünyadan bihaber kalmış demektir. Böyle bir durumda da herhangi bir şeyin modasını yakalaması imkansızdır.

Örneğin ”selfie çekme” modası tamamen sosyal medyada patlak vermişti. Artık günümüzün değişmeyen bir modası bu. Fotoğraf çekerken selfie modasından bihaberseniz toplumun ve ortak beğenilerin dışında kalıyorsunuz demektir.

İnsanlarla iletişim halinde olmak: İster bir sanat üretin isterseniz bir zanaat. Bir berber iseniz en moda saç tıraşlarını bilmek ve müşterilerinizi bilmek zorundasınız. Bir müzik adamıysanız, son yılların en moda olan tınıları kendi müzik kimliğinizle bütünleştirip servis etmek zorundasınız.

Modaya her açıdan ayak uydurmak demek mutlu olmak, popüler olmak ve zengin olmak demektir. Bu üç nimet de birbirine tamamen bağlı olmakla birlikte birbirlerini besler durur. Popüler olmadan zengin olamaz, zengin olmadan da mutlu olamazsınız.

21. yüzyıl dünyasında kendisine güvenen ve her anı dolu dolu yaşayan bireylerden biri olmak istiyorsanız modaya her açıdan ayak uydurmanızı öneririm… Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku