Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Plansız Tatil Anılarım

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Tatil planları çoğu kişinin aklından yıl boyunca çıkmaz. Kimi yoğun iş temposundan kimi de sıkıntılı şehir hayatından kaçmak ister. Hafta sonları yapılan kaçamak tatillerde açıkçası pek işe yaramaz. Kaçamak demişken daha önce incelemediyseniz “İstanbul’da Nerede Kamp Yapabilirim?” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz. Planlı tatiller genellerde bir yıl önceden bile planlanabiliyor. Tatil firmalarını bunu iyi biliyor ki on beş günlük tatil parasını bir yıl boyunca ödetiyor. Bu durum ise sektörün devamlılığına katkı sağlıyor gibi. Son yıllarda ekonomik nedenlerden ötürü yerli tatilci oldukça azaldı. Bu durum ise çeşitli alternatiflere yönelimlere neden oldu. Açıkçası planlı tatil anlayışı pek benlik değil. Bu nedenle en iyi plansız şekilde kendinden gelişen tatiller diyebilirim. Aslından buradaki amaç içinde bulunduğunuz durumu atlatırken anı yaşamaktan ibarettir. Yani hayat bize ne sunarsa sunsun biz onu bir şekle sokarak anı yaşamanın gösterisidir. Bu yazımda da sizlere buna benzer gelişen plansız bir tatil anımı aktaracağım.

Plansız Tatil Yapmak veya Yapmamak!

Geçtiğimiz haftalarda bir iş nedeni ile şehir dışına çıkmam gerekti. Gideceğimiz yer Çankırı ilimizdi. Keyifli bir yolculuk sonrası hedefimize ulaştık. Asıl mesele ise dönüş zamanı geldiğinde yaşandı. Aracımız arızalandı. Aracın arızalanmasını aslında hafif atlattık. Eğer biraz daha farkına varmasaydık belki aracı yakabilirdik.
Yolculuk esnasında yol kenarlarında çay veya diğer ürünleri satan yerleri görmüşsünüzdür. Biz de bir çay içmek istedik ve bir tanıdığın dükkanına girdik. Bu esnada aracın ön tarafına baktığımız zaman biraz duman çıktığını gördük. Kaputu açınca duman arttı tabi ki. Araç kendini koruma alıp çalışmadı. Bizde tanıdığın aracı olduğu tamirciye yeni tanıdığın aracı olduğu çekici ile götürdük. Mesela aslında çok öncelere dayanıyormuş ama bizim elimizde son oyununu oynamış arabacık. Sanki bize kalın beya tatil yapın der gibi… Aracın derdi çok ve tamiri uzun denildi. Malzeme şehir dışından gelecek ve işlem yapılacaktı. Bu durumda ise bize düşen aracı bırakıp gitmek yerine doğaya kendimizi bırakmaktı. Bizde öyle yaptık.

Plansız Tatil Yapmak Gibisi Yok!

Gezmek için birçok seçeneğimiz var. Biz Çankırı iline gitmiştik. Ek olarak Karabük, Kastamonu ve Ilgaz Dağları aklımızı çelmedi değil. Karabük eskiden de bildiğimiz bir yerdi ve üzerinde bile durmaya gerek yoktu. Listemizden sildik. Geriye en iyisi doğa yani Ilgaz ve Kastamonu kalmıştı. Neyse ki bizden biri buralıydı. Kalacak yer sıkıntısı yoktu.
Ilgaz dağlarında gece bulunmadıysanız mutlaka denemenizi öneririm. Gecenin zifiri karanlığında yıldızları tutacak gibi oluyorsunuz. Hava ne soğuk ne sıcak ama oldukça keyifliydi. Aşağılarda da meyveler ve dereler göz alıcıydı.

Yayla Havasını Alınca Farkı Görüyoruz!

İstanbul gibi yoğun olan ve nem dolu şehirlerde nefes almıyormuşuz. Gecenin zifiri karanlığında çıktığımız Ilgaz’ın yaylasında bunu daha iyi anladım. Bulunduğumuz yerde elektrik yoktu ve dolayısıyla karanlıktı. Geceyi aydınlatan bir kaç evdeki gaz lambası ve yıldızlardı. Bolca su kaynağı yanında yabani hayvanlar ve yemişlerde bize eşlik ediyordu. Instagram hesabımı takip ediyorsanız zaten paylaşımlarımı görmüşsünüzdür. Hala takipte değilseniz o da sizi kusurunuz. Önceleri avcıların uğrak yeriymiş ancak son fotokapan takılmasından sonra azalmış. Kimin elinde tüfek görülse cezalar yağdırılmış. Yabani hayvan popülasyonunu korumak için tabi ki güzel bir uygulama ama cezaların yüksek olması kötü.
İki hafta boyunca şehir yaşamından uzakta ve nemsiz bir havada kalınca büyük şehirlerle ilgili farkı iyi anlıyorsunuz. Zaman zaman bu tip tatiller yapmak inanın size ve ailenize çok şey katacaktır.
İki haftalık süre sonunca aracımız yapıldı ve bizler yine dönüşe geçtik. Mini bir video ile birkaç çekimimi sizinle paylaşıyorum. Bana kalan ise emin olun daha fazlası. Siz de bu tür zamanları değerlendirmek adına elinizden geleni yapın. Kısaca anı yaşayın ve yaşatın.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. En güncel paylaşımların için Instagram, Facebook veya Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku