Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

İstanbul’da Nerede Kamp Yapabilirim?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

İstanbul’da nerede kamp yapabilirim? diyenlere özel bir liste sunmak istedim. Yeni başlayanlar için İstanbul’da kamp biraz korkutucu olabilir. Siz de benim gibi yeni kamp merakına daldıysanız listem işinize yaracaktır. Yazımda sadece ücretsiz kamp alanlarını ele aldım. Ücretli birçok kamp alanı bulabilirsiniz. Hatta abartıp vizesiz yurt dışı tatil yerleri tercih edebilirsiniz. Yeşillikleri daha cazip gelir. Fakat kaliteli kafa dinlemek için sakin yerler genellikle ücretsiz olanlar olmaktadır. Niye? çünkü fazla bilinmezler veya tercih edilmezler.

Kamp demişken özel evlerden söz etmiyorum. Böyle bildiğiniz gibi çadırınızı alıp gidip kurup kalabileceğiniz yerlerden söz ediyorum. Birçok özel kamp alanı denilen yerde hazır sistemler sunuluyor. Benim seçimin ise sakin ve kimsenin olmadığı yerlerdir. Durum böyle olunca ücretli mekanlar beni biraz sıkıyor. Peki şimdi asıl sorulara başlıklar halinde geçelim.

Kamp Alanı Nasıl Bulunur?

Macera olsun diye kafamıza göre her yerde özellikle İstanbul’da kamp yapamayız. Özellikle doğal kamp alanı diye her ormanlık alana girmek oldukça kötü bir fikir. Genel olarak kamp alanı seçmek için şu noktalara dikkat etmek iyi olacak:

  • Öncelikle hava nasıl olacak bunu bilmek yararlıdır. Özellikle yağmur yağacak bir hava ise ona göre kamp alanı seçmelisiniz.
  • Kendi bulduğumuz kamp yerinde genellikle elektrik olmaz. Bu nedenle gün ışığını iyi kullanmak gerekli. Gün ışığını iyi kullanmak için de Güneş ışınlarının yönüne göre kurulmalıyız.
  • Nemli yerde börtü böcek biraz fazla oluyor. Bu nedenle kuru ve temiz bir alan seçmeye özen gösterin.
  • Akar su kenarları gözünüze güzel gelebilir. Elbette az önce de dediğim gibi nemli olacağı için böcek sorunu yaşayabilirsiniz.
  • Doğal alan diye yabani hayvanların yaşam sürdüğü yerlere kurulmayın. Sonra sabah kalktığınız zaman yanınızda sevgiliniz yerine bir ayı bulabilirsiniz. Tabi şansınız varsa…

Yukarıda saydıklarıma göre dikkat ederek kafa dinleyeceğiniz kamp alanları için bir analiz yapabilirsiniz.

İstanbul’da Nerede Kamp Yapılır? Diyenlere İlk Çözüm Şile!

Şile’de bulunan Ağva Kilimli koyu en çok tercih edilebilir yerler arasında bulunuyor. Ücretsiz olması size cazip gelebilir. Trekking parkuru bulunuyor. Ücretsiz ve manzaralı bir yer isterseniz düşünebilirsiniz.

Kötü yanı var mı dersek elbette var olmaz mı! Mesela WC sorunu var. Yakınlarda ücretli yerler bulunuyor ancak WC olsa süper olurdu. Tabi ben doğayı kullanırım derseniz sorun yok. Diğer yandan orada yaşayan insanlar var. Hayvancılık yapanlar gündüz otlaklara çıkıyor. Otlamaya çıkan hayvanlarda sizi rahatsız edebilir. Hatta yiyeceklerinize ortak bile olmak isterler. O kadar doğal bir yer yani. Temiz, içme suyu kaynağı yok. Kısaca bir iki gece kalacaksanız düşünülebilir. Yok ben bir hafta kalacağım derseniz en ince ayrıntısına kadar tüm malzemelerinizin yanınızda bulunması gerekir.

Polonezköy Kamp Alanı

Beykoz’a yakın olanların en az bir kere gittiği yerlerden biridir. Doğal ortamı oldukça caziptir. İstanbul’un her yerine ulaşım mümkündür. Çeşitli aktivite olanakları da bulunuyor. Tabi aktivite demek ek ücret demektir.

Polonezköy’de WC bulmak bir nebze kolay. Seçim yaptığınız yere göre de değişiyor. Bana göre sıkıntısı hafta sonu çok kalabalık olması. Özellikle aileler hafta tatillerinde pikniğe geliyor. Kamp için sadece hafta sonunuz varsa bu yeri listenizden çıkarın. Son önemli nokta ise ailece kamp yapacaksanız seçtiğiniz yere dikkat edin.

Kumköy Kilyos İstanbul’a Yakın Kamp Yeri

Sarıyer’de bulunan kamp alanı ücretsizdir. Fakat bazı özel işletmeler sundukları için sizden para isteyecektir. Bunu da düşünürsek hem ücretli hem ücretsiz sınıfına sokabiliriz. Hayvanlardan çok gürültü kirliliği sizi rahatsız eder. Bu bakımdan kafa dinlemek için pek tercih etmeyeceğim yerlerden biridir. WC veya duş olanakları biraz daha geniştir. Çevrede birçok özel işletme mevcut. Paranız varsa su veya diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak oldukça kolay olacaktır.

Riva Kaptanın Mezarı İstanbul İçin Sessiz Kamp Alanı

Sessiz ve sakin yer arayışınız varsa listenize burayı ekleyin. Pek fazla bilinmediği için genellikle sessiz bir yerdir. Manzarası sizi tatmin eder. Her yere ulaşımı kolaydır. Kamp ateşi yakma durumu da vardır. İstanbul deniz kamp alanları arasında en güzel yerlerden biri diyebilirim. Pek bilinmeyen yer dediğime göre WC ve su sıkıntısı olacağı aklınıza gelmiştir. Ne yazık ki doğrudur. Şehir merkezine yakın olsa bile her malzemeyi yanınızda bulundurmak size zaman kazandırır. Sevgiliniz ile güzel bir hafta sonu kampı düşünürseniz tavsiye edebilirim.

İstanbul’da Kamp İçin Belgrad Orman Alanı

Burası kamp alanı değil demeyin. İstanbul’da kamp yapmak için macera şart diyenlerin ilk tercihi burasıdır. Resmi olarak kamp alanı değil kabul ama kamp yapmak mümkün. Biraz macera yaşamak isterim derseniz en güzel seçim olacaktır. WC ve su bulma imkanı geniş. Ek olarak arabanız ile gidebilirsiniz. Ateş yakma veya çöp bırakma gibi arzularınız varsa sizin için kötü olacaktır. Orman görevlileri sizi yakalar ve güzel bir ceza yazar. Bunlar benim için önemli değil diyorsanız tercih edebilir bir yerdir. Son olarak burada alkol alan kişiler sizi rahat bırakmayabilir. Tamam yabani hayvan yok ama kafası güzel hayvanlardan beter kişiler gecenizin içine edebilir. Kısaca kamp yapmak için biraz sıkıntılı bir yerdir.

İstanbul’a Yakın Şile Karakiraz Köyü Kamp Alanı

Şile tarafı nedendir bilmem İstanbul’da kamp için bana daha yakın geliyor. Karakiraz, Şile’ye yaklaşık otuz, otuz beş kilometre mesafededir. Pek bilinen yer olmadığından genellikle köyde yaşayanlarla karşılaşırsınız. Biraz sohbet muhabbet ile size lazım olan tüm bilgiyi alabilirsiniz. Denize girme imkanı olsa bile pek önermiyorum. Sonuçta Karadeniz ve ne yapacağı belli olmuyor. Islanıp güneşlenmek yeter derseniz güzel olur. Köye yakın olduğu için kahvaltılık konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Muhteşem köy kahvaltısı satanlar size her konuda yardımcı oluyor. WC ve duş imkanı ne yazık ki yok ama kısa süreler için sorun olmaz sanırım. Yanınıza hayvan gelme durumu söz konusudur. Bu nedenle tedbirinizi alın derim.

İstanbul Merkezine Yakın Sırapınar Barajı Kamp Yeri

Çekmeköy’e bağlı köylerden biridir. Balık tutmak isteyenlerin uğrak yerlerindendir. En güzel yanı mobil operatörlerin hepsi iyi çeker. Bisiklet ve balık tutmak kamp için önemliyse seçilebilir bir yerdir. WC ve duş imkanı ne yazık ki yok. Aynı şekilde alış-veriş için çok yakında bir yer yok. Bazı yerler ise kamp alanına servis imkanı sunuyor. Arabanız yoksa o tarz bir marketten tüm ihtiyacınızı alıp servis imkanınız kullanabilirsiniz. Genellikle kısa süreli kamp yapmak için tercih ediliyor.

Aklıma gelen ve ücretsiz olduğunu bildiğim mekanları İstanbul’da nerede kamp yapılır? diye soranlar için derledim. Kamp alanı seçimi gerçekten önemli bir konu. Bunu bilerek size uygun bir yeri seçmelisiniz. Eğer yalnız değilseniz topluca karar verip görev paylaşımları ile işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Kamp malzemeleri konusunda eksikleriniz varsa indirimleri takibe alın. Özellikle Trendyol.com gibi büyük pazarlarda özel liste yapın. İndirim olduğunda da siparişinizi verebilirsiniz. Gideceğiniz yerler için Google Map sayfasından da çoğu yolları görebilirsiniz.

İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşın. En güncel içeriklerim ve paylaşımlarım için Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku