Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

E-Kitap Yazarlığı Nedir?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Teknolojinin gelişmesi eğitim sektörüne oldukça katkı sağlamıştır. Önceleri çantamızda sadece taşıyabildiğimiz kadar kitap yükler ve okula o şekilde giderdik. Günümüz dünyasında ise artık binlerce kitabı cep telefonunda bile taşımamız mümkündür. Bunu bize sağlayan ise teknolinin gelişimi ile ortaya çıkan e-kitap sektörüdür. Hatta bu sektör o kadar ilerledi ki dileyen herkes kendi yazdığı roman, hikaye veya uzmanlık içeriklerini insanlara sunarak para kazanmaya başladı. Kısaca teknolojinin gelişimi e-kitap yazarlığı denilen bir sektörün doğmasını sağladı. Özellikle bazı gelişmiş ülkelere göz attığımız zaman freelance çalışan içerik yazarlarına belirlenen bir konu hakkında kitap yazdırıp çeşitli platformlar üzerinde satışa sunuyorlar. Böylece muhteşem şekilde para kazanıyorlar. Bu sistemi ülkemizde de görmeye başlayacağımıza inanlardan biri olduğumu söyleyebilirim.

E-Kitap Yazarlığı Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-kitap yazmak sanılıdığı kadar zor bir iş değildir. Elbette bilinmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bunları ya tecrübe ile öğreneceksiniz yada bir eğitim alarak öğreceksiniz. Bunun başka bir alternatifi yok. Kabaca özetlemek gerekirse öncelikle kitabınız için konu belirlemeniz gereklidir. Konuyu belirlemeden önce bu e-kitabı neden yazmak istediğinizi düşünmeniz gereklidir. Yani kitabı yazma amacınız para kazanmak mı yoksa “bir hobi olsun benim bir e-kitabım yayınlasın”şeklinde bir düşünce mi buna karar vermeniz gereklidir. Eğer amacınız para kazanmak ise biraz daha önem vermeniz gereklidir. Çünkü bu iş ile gerçekten yüksek ve sürekli kazanç elde edebilirsiniz.

Para kazanma konusunda e-kitap yazarlığı oldukça göze çarpan bir sektördür. Google Play Store, D&R, İdefix vb. platformlar üzerinden kendi kitabınızı satışa sunarak sürekli şekilde gelir elde edebilirsiniz. Eğer yabancı dil ile yazılmış bir e-kitabınız varsa hitap ettiğiniz kitle daha çok genişliyor ve hatta Amazon Kindle eBooks, Apple gibi dünya pazarlarına girebilirsiniz.

E-kitap Yazarak Kimler Para Kazanabilir?

Bu konuda bir kısıtlama yok aslında. Kısaca okuma ve yazma biliyorsanız ister roman isterseniz bir konu üzerine e-kitap yazabilirsiniz. Ev kadını, öğrenciler veya ek iş isteyenler bu işten ciddi anlamda kazanç sağlıyorlar. Özellikle öğrencilik yıllarında paranın önemi bir hayli artıyor. Yemesi, içmesi, yolu vb. birçok masraflar öğrenci için birer yüktür. Bu yükü hafifletmek ise e-kitap yazarlığı gibi alternetif işler ile mümkündür.

Malumunuz internet bize birçok bilgiyi ücretsiz sunuyor. Bununla birlikte oldukça bilgi çöplüğü olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle insanlar doğru bilginin toplandığı e-kitapları tercih etmektedirler. Hem anında erişim sağlanması hem de ekonomik olması ile tercih edilmektedir. Özellikle bireysel olarak e-kitap yazabilme ve hatta ISBN alma imkanı olması bu işin para kazandıran bir sektör olmasını sağlamıştır. Mesela Freelance Yaşam Tarzı isimli e-kitabım buna bir örnektir. Yazdığım bu e-kitabı Google Play Store, D&R veya İdefix gibi birçok önemli pazarlarda bulabilirsiniz. Üstelik bu kitabın satışını takip etmem bile gerekmiyor. Sadece yazdım ve yayınladım. Kazançlar ise aylık olarak IBAN hesabıma gönderiliyor.

E-Kitap Yazarı Olmak İsteyenlere Tavsiyelerim

Gerçek olan şu ki dileyen herkes bu sektörden payını alabilir. Hatta “benim yabancı dilim yok” deseniz bile siz de bu işi yapabilirsiniz. Yani yabancı dil bilme zorunluluğu bile yoktur. Elbette amacınız para kazanmak ise insanlara faydası olacak yani bir soruna çözüm olacak e-kitaplar hazırlamanız iyi olacaktır. Mesela

  • Güzellik Konusunda; pratik makyaj yöntemleri,
  • İlişkiler Konusunda; doğru eş nasıl seçilir,
  • Eğitim Konusunda, köpek eğitiminin püf noktaları…

gibi tamamen sizin hayal gücünüze kalmış konular seçebilirsiniz. Hatta internet üzerinden en çok neye ihtiyaç olduğunu belirleyebilir ve o konuya çözüm niteliğinde bir e-kitap hazırlayabilirsiniz. Seçtiğiniz konu hakkında uzman olmanız bile gerekmez. Bunun için bir araştırma yapabilir ve hatta ücreti karşılığında başka birine bile yazdırabilirsiniz.

E-kitabınızı hazırlarken uygun şablon ve kapak tasarımı seçmeniz önemlidir. Diğer konu ise isteğe bağlı olarak ISBN alımıdır. Bu arada ISBN, kitabın size ait olduğunu belirleyen bir kimlik numarası gibi düşünülebilir. Hatta basılı kitaplar üzerinde de ISBN numarasını görebilirsiniz. Konu e-kitap ise ISBN alımı daha kolay oluyor. Elbette bilinmesi gereken püf noktaları vardır.

E-kitap yazarlığı ile para kazanmak istiyorsanız size önerim A’Dan Z’ye E-Kitap Yayıncılığı kitabına sahip olmanızdır. Bununla beraber ücretsiz ISBN alımı ve önemli satış sitelerinde kitabınızı satışa sunma gibi önemli birçok konuyu bulabilirsiniz. Dilerseniz hemen sunum sayfasına buradan ulaşabilir ve anında indirebilirsiniz.

Bu yazımda e-kitap yazarlığı konusunda bilgi verdim. İçeriğimi beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilrsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerden haberdar olmak için Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarım üzerinden beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku