Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

House Dizi Göndermeleri ve Bilinmeyenler

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Şu zamana kadar birçok hastane, doktor temalı diziler yapıldı. Fakat kabul etmemiz gerekir ki House M.D. gibi bir başyapıt şuana kadar hiç bir zaman yapılmadı ve yakın zaman içerisinde de yapılacağını düşünmüyorum. Birçok izleyene göre dizinin bu kadar güzel olması ana karakter House’un kişiliği iken birçok kişiye göre dizinin senaryosu. Dizinin senaryosu o kadar gerçekçi ki hastanede olayların işleyişi olsun, hastaların talepleri diyalogları olsun, işlenen konular olsun tamamıyla mükemmel bir senaryoya sahip. Peki senaryo içerisinde yapılan göndermelerin farkına vardınız mı? Zekice yapılan bu göndermeleri okuduktan sonra diziye olan hayranlığınız bin kat artacak. Vay be ne diziymiş diyeceksiniz. Sizleri daha fazla oyalamadan House dizi göndermeleri ile baş başa bırakayım.

House M.D. Dizi Göndermeleri

Dizide birçok Sherlock Holmes göndermesi mevcut. Bunların bazılarını diziyi izlerken fark edebilirsiniz. Fakat yine de biz sizler için A’dan Z’ye tüm House Göndermelerini listeledik:

 • Diziyi izlerken fark ettiyseniz House’un ev kapısında 221B yazıyor. Sherlock Holmes’un Londra’da yer alan meşhur adresi de 221 Baker Sokağı. David Shore, House karakterinin Sherlock Holmes karakterinden alıntılar içerdiğini kabul etti. Dizi içerisinde yer alan göndermelerinde bu yüzden yapıldığını söyledi.
 • Sherlock hikayesi Irene Adler ile başlarken House’un hikayesi de pilot bölümde Rebacca Adler ile başlar.
 • İkinci sezonun sonunda House’u vuran adamın soyadı Moriarty’dir. Moriarty, Sherlock Holmes karakterinin en büyük düşmanıdır.
 • House dizisinin 3.sezon 15.bölümü olan Half-Wit bölümünde taklit etme eyleminde bulunuyor. Bu eylem Sherlock Holmes tarafından bir suçluyu yakalamak için kullanılmıştır.
 • İkisi de sonuca ulaşmak adına ölümcül bir taklit etme eyleminde bulunuyor.
 • İki karakter de insanları okumak konusunda çok yeteneklidir.
 • Sherlock bir bakışta insanlar ile ilgili bilgi verebilirken House ise bir bakışta birçok tıbbi tanı koyabiliyor. Özellikle bu yeteneğini klinik ziyaretlerinde görebilirsiniz.
 • Sherlock’un asıl hikayesi bir tıp doktorundan gelmektedir. House’da dizide bir doktor görevi yapmaktadır.
 • İkisinin de en yakın dostu iyi kalpli ve dürüst insanlardır.
 • Sherlock’un arkadaşı Dr. Watson iken House’un en yakın arkadaşı Dr. Wilson’dır.
 • İki karakterinde en yakın arkadaşlarının eşleri, dolaylı yoldan ana karakterlerimiz yüzünden ölüyor.
 • İkisi de uyuşturucu bağımlısıdır. Sherlock kokain kullanırken, House vicodin bağımlısıdır.
 • İki karakterimiz de inanılmaz derecede zeki ve kibirlidir.
 • İki ana karakterimizde ilgisini çekmeyen dosyalarda ruhsuz ve isteksizdir.
 • Sherlock keman çalmayı severken, House’da piyano ve gitar çalıyor. İki karakterimiz de müzik konusunda ilgili.

Maddeleri gibi sıralayabiliriz. Biraz mola olsun diye dizinin fragmanına göz atalım.

House Dizi Gerçekleri

Dizinin arka planında olan ve kolaylıkla öğrenemeyeceğiniz birçok detay mevcut. Bu detayları araştırarak siz House M.D. severleri için bir araya getirdim. Şimdi tek tek bakalım.

 • Hugh Laurie’nin babası bir doktordu. Hugh Laurie, House karakterini canlandırırken “Babamı canlandırmak için para kazanıyorum. ‘’Üstelik kazandığım para babamın kazandığı paradan daha fazla. Bu konuda aslında biraz suçluluk duyuyorum.” diye açıklama yapmıştır. Hugh Laurie, Gregory House karakterini canlandırarak “Televizyonda En Çok İzlenen Lider Adam” dünya rekorunu kırdı. Dr. Chase birçok izleyene göre dizide daha pasif kalan bir karakter. Fakat dizi içerisinde Dr. Chase diğer yan karakterlere göre daha fazla doğru tanı koyuyor.
 • House İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Rusça, Hintçe ve Mandarin dillerine hakimdir. Hugh Laurie ilk defa dizinin senaryosunu okuduğunda dizinin ana karakterini James Wilson sanmış. Çünkü House gibi bir karakterin dizinin ana karakteri olabileceğine ihtimal vermek istememiş.
 • Dr. Chase asıl olarak dizide yoğun bakım uzmanıdır. Bu tıbbi uzmanlık Amerika’da yaygın değildir fakat Avustralya’da çok yaygın bir tıbbi uzmanlıktır.
 • House dizisinin ilk kesinleşen oyuncusu James Wilson karakteri ile Robert Sean Leonard’dı. Hugh Laurie dizide House rolüne talip olmak için deneme videosunu Namibya’daki bir otel banyosunda çekmiştir. Çünkü House dizi için oyuncu seçmeleri, Anka Uyanışı isimli bir film çektiği sırada gerçekleşmiştir. Deneme videosunu banyoda çekmesi için ise “Yeterince Işık Olan Tek Yer Orasıydı” diyerek açıklamıştır.
 • Dr. Foreman tüm dizi boyunca giydiği hiç bir kıyafeti bir daha giymemiştir. Geri kalan tüm karakterler giydikleri kıyafetler ile tekrar tekrar kamera karşısına geçmişler.

House dizi göndermeleri ile ilgili yazımız buraya kadar. Derleyebildiğimiz tüm House dizi göndermeleri eminim diziyi farklı gözle izlemenizi sağlayacaktır. Umarız keyifli bir okuma olmuştur. House dizi göndermeleri ile ilgili kaçırdığımızı düşündüğünüz noktaları yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bu içerik dizisel.com yöneticisi tarafından misafir yazarlık uygulaması kapsamında yazılmıştır. İçeriği beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Ayrıca güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku