Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Birine Güvenmek Neden Zordur?

2
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Güven konusu sanırım çağımızın en büyük sorunlarından birisi. İnsanlar gerek günlük hayatlarında gerekse özel ilişkilerinde güven sorunu yaşamaktalar. Peki bu durum neden böyle oldu? Acaba bir değişim mi oldu? veya Zaten olan bir durumu herkes kolayca öğrenebildiği için mi bu duruma geldik? belki bunların hepsi olabilir bilemeyiz. Birine güvenmek neden bu kadar zor? sorusu aslında herkesin kafasında farklı ışıklar yakabilir. Kimi özel yaşamından kimi iş yaşamından etkilenerek cevap verebilir. Bu yazımda ise bana göre iki temel unsur olan nedenler üzerinde duracağım. Bunlardan ilki aslında insan yaratılıştan güvensizdir düşüncesi ve diğeri ise teknolojik gelişmelerin etkisi ile güvenin yok olması durumudur. Şimdi biraz başlıklar halinde bu durumları inceleyelim.

Birine Güvenmek Zordur Çünkü O İnsandır!

Hani Uzak Doğu kültüründe Yin Yang yani iyilik ve kötülük dengesi diye bir inanış vardır. Açıkçası ayrıntılı olarak bu konu üzerinde durmasam da temel olarak bu denge sayesinde yaşamın devam ettiğine inanılıyor. Bir tarafından farklılaşması bütün yaşamı etkiliyor.

Aynen bu mantık gibi sanırım insanlarda doğuştan içlerinde güven duygusu ve güvenmeme duygusunu barındırıyorlar. İşin elbette bilimsel boyutu da vardır. Bu yazımı okurken bilimsel gözle bakmayacağınızı ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım. Birine güvenmek zordur çünkü o bir insandır derken asıl anlatmak istediğim %100 bana güven veya insanlar güven diyen birinin bile sizi yarı yolda bırakabilmesidir. Bir düşünün hayatınızda hiç güven duyduğunuz ve bu asla bunu yapmaz dediğiniz birileri hiç olmadı mı? Elbette olmuştur veya olacaktır. Bu durumda aslında bunu yaşayarak öğrendiğiniz için ne demek istediğimi daha iyi anlatmış olacağım.

Bu Yazımda İlginizi Çekebilir

Bencillik Evliliği Bitirir mi?

Özellikle ilişkiler konusunda güven herkesin önem verdiği bir konu değil mi? Biriyle tanışırsınız bana güven der ve siz ona sana güveniyorum dersiniz… Dersiniz ama bir yandan içinizden “ya bir gün çekip gidersen” diye düşünürsünüz. Hatta bu hissi bir adım öteye taşıyıp sevdiğiniz insana “ben bundan korkuyorum yani bir gün beni bırakıp gideceğinden…” korkuyorum dersiniz. O size muhtemelen “saçmalama ya öyle olur mu hiç…” gibi cümleler ile cevap verir. Aradan çok zaman geçmeden de hayat size bir sınav uygular ve en ufak sıkıntıda o sözleri söyleyen insan sizi ilk önce bırakır gider… Çünkü o insandır ve içinde güvenilmezlik barındırır. Özellikle bencillik ile desteklenirse melek bile olsa güvenmek imkansızdır. Kısaca herkes birine güvenmek ister ama o güvenin boşa çıkacağı ihtimalini de kalbinin bir yanında taşır. Bunun için hayatınıza alacağınız kişilere güvenirken dikkatli onun derim. Özellikle bu devirde maddiyata veya kariyere dayalı bencillikle destekli güven zedelenmesi oldukça fazla. Kısaca siz siz olun biri size “güven bana” dediğinde bir kere daha düşünün.

Teknoloji Güvenmeyi Güçleştirdi mi?

Birine güvenmek ve teknoloji “ne alaka ya” diyebilirsiniz. Oysa bana göre baya alakalı. Önceden cinayetler veya güven zedeleyen olaylar yaşanıyor muydu? veya günümüzde mi çoğaldı? Bence durum şu ki eskiden buna benzer birçok olay oluyordu ama duyulmuyordu. Bu durumda insanlar bilmediği için herkese göz kapalı güvenebiliyordu. Teknoloji kullanılmaya başlandıkça haberler veya günlük olaylar daha çok gündeme gelir oldu. Hatta öyle ki iki kişi kavga ederken birileri videoya alıp internete koyar hale geldi. Bu bağlamda baktığımız zaman teknoloji güven duygusunu baya zedeledi bence…

Özellikle sosyal medya kullanımı birçok ilişkinin temelini sarstı. Kadın veya erkek sosyal medya kullanımı yüzünden tartışır hale geldi. Özellikle bencil biri ile birlikteyseniz işiniz bu durumda hayli zor oluyor. Kendisi bir resim beğendiği zaman sorun olmaz ama partneri beğendiği zaman günün tartışması başlar. Bencillik, kıskançlık birlikte ilerler ve sonuç güvensizliğe gider. Elbette bunun sonucunda da ayrılıklar yaşanır. Etrafınıza bir bakın boşanan o kadar çift var ki mahkemeler yetişemiyor neredeyse. Çünkü aile kavramı yok denecek kadar az artık. Herkes olmayan özgürlüğün peşinde ama insan yaratılıştan beri özgür değildir farkında değiller.

Bu konu üzerine saatlerce yazabilirim aslında. Ben yazarım da okuyabilen olur mu bilemem. Çünkü doğrular can yakar ve her insan bunu kaldıramaz. Demem o ki aslında birine güvenmek gerçekten zor olsa da azıcık güvenmeye çalışın. Çünkü ne yazık ki mutluluk için insan olmasa bile bir şeylere güvenmek zorundayız…

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşabilirsiniz. Bununla beraber güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku