Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Kekemelik Nedir?

2

Özellikle çocuklu çağında sıkça karşılaştığımız kekemelik nedir dersek, genel olarak konuşma yeteneğinde karşılaşılan akıcılığın normal dışı olması, takılması durumudur. Halk arasında kekemeliğin birçok tedavisi olduğu söylense bile bunların çoğu aslında birer batıl inançtır diyebilirim. Peki kekemelik nasıl geçer dersek size öncelikle bilinen en etkili ve kesin çözümün bir konuşma terapisti ile çalışmak ve özel online eğitimler ile bireyin kendisinin pratikler yapması şeklinde giderilebilir diyebilirim. Bununla beraber uzman tarafından sunulacak günlük konuşma pratikleri de bu durumun aşılmasında oldukça etkilidir. Genel olarak çocukluk çağında karşılaşılan bir durum olsa da eğer gerekli önlemler alınmaz ise kişinin ilerleyen dönemlerinde yani bir yetişkin olduğunda gerek kişisel yaşamı gerekse iş hayatı düşünüldüğünde büyük sorunlar yaratabilir. Bu nedenle kekemelik konusunda zamanında müdahale önemlidir. Bu içeriğim ise size genel olarak Kekemelik nedir? ve Kekemelik nasıl geçer? sorularının cevaplarını verecektir.

Kekemelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kekemeliğin kısaca konuşma yetisindeki bozukluk olduğunu giriş kısmında belirtmiştim. Bununla beraber tanımında da anlaşıldığı gibi bazı konuşma bozuklarının tekrarlanması durumunda kekemelik durumundan şüphelenebilirsiniz. En belirgin özelliği ise kişi belirli kelimeleri veya sesleri çıkarma konusunda sorunlar yaşanabilir. Bu sorunları kısaca şu maddeler halinde düşünebiliriz:

  • Kelimelerde kullandığı ünlü harflerin yanında ünsüzleri uzatarak söylemesi,
  • Tek heceden oluşan bazı kelimeleri tekrarlama durumları,
  • Konuşma sırasında istemsiz şekilde duraklama halleri,
  • Bazı kelimeleri söylerken aşırı şekilde gerilme halleri,
  • Genel olarak ses veya heceyi tekrarlama durumu,
  • Bazı kelimeleri kesip söylemesi,

şeklinde genelleyebiliriz.
Dünya çapında düşünürsek kekemelik sorunu yaşayan yetmiş milyondan fazla kişi olduğunu söyleyebilirim. Bu verinin kaynağı ise Kekemelik Vakfı’dır. Ülkemizde de dernek statüsünde gerekli bireyler için çalışmalar yapılmaktadır. Merak ediyorsanız Kekemeler Derneği resmi sitesini kekemelerdernegi.com ziyaret edebilirsiniz. Bilinen verilere göre karşılaşılan durum erkek bireyler karşılaşma oranı kadınlara kıyasla dört kat daha fazla olduğudur. Bununla beraber elde edilen veri ise çocukların yaklaşık %5’nin kekemelik dönemini yaşayacak veya yaşamış olmasıdır. Zaten ben de bu kapsamda sizlere kekemelik nedir ve kekemelik nasıl geçer sorularının cevaplarını vermek istedim. Çünkü %5 gibi bir rakam bana göre oldukça fazla. Elbette bu durumda yaşam şartları ve yaşanılan psikolojik durumlarında etkili olduğunu unutmamak gerek. Bir sonraki başlığımda ise sizlere Kekemelik nasıl geçer? sorunun cevabını vereceğim. Bununla beraber sizlere oldukça faydalı olacak olana Kekemelik Hipnoz Tedavi Seti‘ni paylaşacağım. Bu set ile evinizde kendiniz kekemelik sorununu giderebileceksiniz. Şimdi diğer yapabileceğiniz kekemelik tedavisi yöntemlerine göz atalım.

Kekemelik Nasıl Geçer?

Kekemeliğin genel karşılaşma durumu bireyin içinde bulunduğu sosyal ve psikolojik durum ile yakından ilgilidir. Genel olarak stres ve korku durumlarında sıklıkla kekemelik durumuna rastlanmaktadır. Kekemeliğin hipnoz yöntemi ile giderilmesi dışında kendiniz bulunduğunuz ortamlarda yapacağınız belirli pratikler ile giderilmesi söz konusudur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta ise asla pes edilmemesi ve sürekli olarak yapılan pratiklerin belirli bir periyot halinde tekrarlanmasıdır. Ancak bu durumda başarılı sonuçlar alınması mümkün olacaktır. Aksi durumda harcayacağınız zaman veya para boşa gidebilir. Kekemelik nasıl geçer sorusunun cevabını genel olarak verdim. Peki hızlı şekilde kekemelik durumundan kurtulmak için hangi adımları izleyebilir maddeler halinde bunlara göz atalım.

Kekemelik Tedavisi: Doğru Nefes Almaya Odaklanın

Aslında doğru nefes alma sadece kekemelik durumlarında değil normal bireylerde de önemlidir. Çoğu birey günlük yaşamında doğru nefes almamaktadır. Bu durumda yapabileceğiniz en önemli egzersiz derin ve dikkatli şekilde nefes alma tekrarları yapmanız olacaktır. Yapılan araştırmalarda gözlemlenen derin ve doğru nefes alma yöntemi bireyde, kan basıncının düşmesine ve vücutta bulunan daha doğrusu gezinen oksijen miktarının artmasını sağlamaktadır. Yapılan bu pratik sayesinde kekemeliğin giderilmesi konusunda oldukça başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Kekemelik Nedir ve Aktiviteleri: Yavaşça Tekrarlama Tekniği

Kekemelik durumunda yapılacak en kolay ve en önemli pratiklerden biri kelimeleri yavaş söyleme uygulamasıdır. Özellikle söylerken sorun yaşanılan kelimelerin alternatiflerini seçmeniz olumlu sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu yöntemin dayanağı ise yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilerdir. Bu verilere göre hızlı konuşma durumlarında insanlar daha fazla endişe durumuna girer ve kekemelik durumunu tetiklerler. Yani hızlı konuşma genel olarak kekemelik durumunu destekleyen bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle konuşma hızının çok iyi ayarlanması kekemelik sorununa çözüm için atılması gereken önemli adımlardan biridir.

İyi bir sonuç için zorlanılan kelimeleri tek tek bir yere not alın. Çünkü bu kelimeler kekemelik durumunu tetikleyen kelimelerdir. Bunların yerine alternatif kelimeler belirleyin. Hatta bu kelimeleri belirlerken bir uzman kaynağından veya uzmanın kendisinden yardım almanız size olumlu katkı sağlayacaktır.

Kekemelik Nedir ve Çözümleri İçin Ritimli Konuşun

Mesela Hüseyin Turan diye ülkemizde tanınan bir ses sanatçısı vardır. Normalde kekemelik durumuna sahip olan Hüseyin bey türkülerini söylerken kekemelik sorunu yaşamamaktadır. Bununla beraber günlük konuşmada kekemelik durumu rahatlıkla gözlemlenmektedir. Bu durumunda ise çıkarabileceğimiz sonuç kelimelerin ritim halinde söylenmesi kekemelik durumunun ortadan kalkmasını desteklemesidir. Bunun için yapabileceğiniz ise konuşurken kendinizi şarkı söylüyormuş gibi hayal edin. Bununla beraber aynanın karşısına geçip şarkılar söylemenizde size katkı sağlayacaktır. Böylece konuşma durumundaki akıcılığınız gelişecek ve kekemelik durumunun ortadan kalmasını destekleyeceksiniz.

Ayrıca şarkı söylemenin yanında görselleştirme yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu durum size günlük hayatta da katkı sağlayacaktır. Görselleştirme yapmak bireyin sakin kalmasını ve konuşacağı kelimelerin beyinde daha güzel ve kesin şekilde sıralanmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Hatta bu konuda 2015 yılında yapılan araştırmaya göre bireyin konuşmalarını görselleştirmesinin sosyal yaşamında olumlu şekilde gözlemlenen performans artışı olduğudur. Kısaca görselleştirme yöntemi ile kekemelik durumuna çözüm adına kendinize katkı sağlayabilirsiniz.

Vücut Hareketlerinizi Kullanmak Sizi Sakinleştirir

Özellikle sinirli olunan durumlarda kekemelik artış göstermektedir. Bu durumda vücut kendini deşarj edemez gibi düşünebiliriz. Yani konuşma dışında başka bir alternatif bulursak kekemelik durumunu azaltıcı adım atmış oluruz. Bu duruma en iyi çözüm ise vücut hareketlerimizi kullanmaktır. Kekemelik durumuna çözüm olmasının yanında vücut hareketleri ile konuşmanın desteklenmesi heyecan durumunu da azaltmaktadır. TV ekranlarında birçok konuşmacının vücut hareketlerini kullanmasının nedeni içinde bulundukları heyecan durumunun azalmasını sağlamaktır.

Kekemeliğe Kesin Çözüm Var mı?

Kekemeliğin kesin çözümü elbette vardır. Ancak tedavi tek başına kesin bir sonuç vermez. Çünkü bireyinde içinde bulunduğu sorunu aşmak için çaba harcaması gereklidir. Bunun pratiklerini aksatmamalı ve uzmanın verdiği ödevleri yerine getirmelidir. Ayrıca günlük yaşamında da stres ve olumsuz ortamlardan uzak durmaya çalışmalıdır.

Kekemeliğe kesin çözüm diyebileceğimiz yöntemlerin başında hipnoz destekli kekemelik tedavisi gelmektedir. Özellikle bu yöntemin önerilmesinin nedeni ise ilaç kullanımının olmamasıdır. Piyasada karşılaşabileceğiniz kekemelik hapı adı altında satılan ürünlerin gerçekle alakası yoktur diyebiliriz. En azından büyük çoğunluğu bu şekildedir. Hipnoz ile kekemelik tedavisini yapmak için bir hipnoz uzmanına başvurabilir veya kendiniz uzmanlar tarafından hazırlanmış eğitim setlerini kullanabilirsiniz. Bu bağlamda size önerim Kekemelik Hipnoz Tedavi Seti olacaktır. Özellikle bu seti sunma nedenim geri ödeme garantisi olmasıdır. Yani aldığınız set işe yaramadı veya vazgeçtiniz sorgusuz sualsiz geri ödeme alabiliyorsunuz. Kekemelik Hipnoz Tedavisi Seti‘ne sahip olmak veya set hakkında daha bilgi almak adına resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Hatta sorunuz var ise ilgili uzmana sorabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Kekemelik Nedir? ve Kekemelik Nasıl Geçer? sorularına cevap verdim. Eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla beraber bunun gibi faydalı içeriklerimi takip etmek adına Twitter, Instagram ve Facebook gibi aktif kullandığım sosyal medya hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (2)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku