Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Blog Yazarak Zengin Olmak Mümkün mü?

6
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Mesela para kazanmak olunca içerik biraz daha ilgi çekici oluyor değil mi? Üstüne blog yazarak zengin olmak mı? diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Öncelikle şunu belirteyim ki mayasız hamur ne yazık ki tutmuyor. Binlerce lira kazanmak hele ki bu kazancı blog yazarak kazanmak oldukça zor. Ülkemizde yok değil mi derseniz hemen kişisel blogların başında aklınıza buseterim.com.tr gelebilir. Tahmin ettiğiniz gibi Fatih Terim’in kızının bloğu. Öncelikle bu tarz bir bloğun arkasında büyük bir ekip olduğunu belirteyim.  Buna göre de oldukça iyi kazanç sağladıklarını ayrıca belirtmeme gerek yok sanırım. Peki benim gibi blog yazarları gerçekten kazanç sağlayabilirler mi? Bu yazımda sizlere blog yazarak zengin olmak mümkün mü? sorusunun cevabını kendi çapımda vereceğim.

Blog Yazarak Zengin Olmak Ütopya mı?

Google üzerinde en çok kazanan blog yazarları diye arama yapsanız ilk on belkide ilk yüz içinde bir tane Türk blog yazarı görmeniz zordur. Neden biz bu işi bilmiyor muyuz? Yoksa yabancılara torpil mi geçiliyor? Kim bilir belkide bunların her ikisi de doğrudur. Ancak bizde bir takıntılı kısım var ise oda para kısmıdır. Konu para olunca nerede kısa yol var oraya yönlenme olur ne yazık ki. Bu durumda ise tabi ki sonuç hüsran ile sonuçlanıyor. Mesela dünyada en çok kazanan blog yazarlarının bir kaçını şu şekilde sıralayabilirim.

  • Garance Dore blog adresi www.atelierdore.com
  • Aimee Song blog adresi www.songofstyle.com
  • Chiara Ferragni blog adresi www.theblondesalad.com
  • Rachel Parcell blog adresi www.pinkpeonies.com
  • Chrissy Arpie Ott blog adresi www.theperfectpalette.com
  • Leandra Medine blog adresi www.manrepeller.com
  • Emily Weiss blog adresi www.intothegloss.com
  • Scott Schuman blog adresi www.thesartorialist.com

Listeyi uzatmak elbette mümkün ama bir Türk blog yazara rastlamak pek mümkün değil.  Yukarıdaki blogların büyük bir kısmı moda üzerinedir. Bu noktada uyarı yapmak iyi olacak ki sizde hemen yarın gidip moda bloğu kurmaya çalışmayın. Bu tren çoktan yola çıkmış çünkü…

Elbette bizden birinin listede olmaması teknoloji, yaşam tarzı ve firmaların reklam politikası ile alakalı olabilir. Birde kazanç konusu sadece sitelerine koydukları reklamlardan değil. Ürün tanıtımından, içerik oluşturmaya ve hatta ürün satmaya kadar pek çok alternatif yolları kullanmaktalar. Bu nedenle büyük kısmı zaten firma olmuş durumda.

Ülkemizde Blog Yazarak Zengin Olmak Mümkün mü?

Zengin olmak elbette zor olsa da iyi kazanan bloglar olduğunu söyleyebilirim. Yeni blogger olmak isteyen arkadaşlar yani blog yazarak zengin olmak mümkün mü? diye düşünüp yola çıkanlar bir zaman sonra pes etmektedirler. Yapılan en büyük yanlış ise emeklemeden koşmaya çalışmak diyebilirim. Elbette bu yanlışı on üç yıl önce bende yapmadım değil. Yanlış şu ki blog yazarlığına başlayıp daha elli içerik bile girmeden reklam yerleştirme işlemidir. Bu en büyük yanlışlardan biri. Diğer konu ise amaç belirleme konusunda yapılan yanlışlardır. Elbette bloğunuz üzerinden para kazanmak istemeniz normal. Sonuçta o bloğun yayında olması için harcama yapmanız gerekli. Ancak konu tamamen para olursa sonuç hüsran olmaktadır. Size gundembizim.com’un hikayesini anlatayım.

2005 yılında ücretsiz blog imkanı sağlayan servisler ile bu işe başladım. Sonrasında ise kendi adımla blog denemelerim oldu. Yıl 2011 olduğunda ise blogger tabanlı olarak Gündem Bizim isimli bloğumu kurdum. Kısa sürede iyi noktalara geldi ve WordPress alt yapısına geçtim. Sonrasında ise kişisel blog değilde yeni blog yazarlarına bir rehber olmak amacı ile çoklu yazarlık sistemine geçtim. Kısa sürede bir çok blog yazarı ekibe katıldı ve hatta bu işten kazanç bile elde ettiler. Her şey güzel giderken bir gün site yazarlarımdan biri tarafından saldırıya uğradı. Bu durum ise benim için dönüm noktası oldu diyebilirim.

Sonuç olarak çok düşündüm ve tüm dizini sildim. Host firmasını değiştirdim ve şimdi daha güvenli şekilde kişisel bloğum olarak tekrar yazmaya başladım. Kıssadan hisse ise blog yazarak zengin olamadım. Buna rağmen de oldukça iyi kazanan blogların sahibi oldum. 

Blog Yazarları Nasıl Para Kazanıyor?

Blog yazarı olmanın ilk kuralı bana göre amacınızın para olmamasıdır. Mesela benim bu bloğu kurma nedeni yazmayı sevmem yani bir nevi hobi diyebilirim. Diğer amacım ise ilgili kişilere bir şeyler aktarmak, öğretmek ve onlarla öğrenmektir. Elbette tek sitem burası değil. Bu nedenle her gün içerik giremiyorum. Bunun dışında ise para kazanmak için yazdığım kendime ait siteler olduğu gibi başka sitelerde var.

Kendi bloglarımdan ve içerik yazdığım sitelerden yola çıkarak size blog yazarlarının nasıl para kazandığı hakkında kısaca bilgi vereyim.

Öncelikle blog yazarların çoğu belirli bir ziyaretçi kitlesine ulaşamadan para kazanma işine girmezler. Çünkü ziyaretçi sayısı tatmin edecek kadar çok olmayan bir blog ne sahibine ne reklam verene kazanç sağlar. İstedikleri ziyaretçi kitlesine ulaştıklarında ise firmalar zaten onlara ulaşmaktalar. Bunun dışında bloglarından ücretli link çıkışları, içerik paylaşımı, ürün tavsiyeleri, satış ortaklıkları, banner reklam yayınlama vb. bir çok yöntem ile para kazanırlar.

En İyi Türk Blog Yazarları Listem

Sizinde eminim takip ettiğiniz bloglar vardır. Benimde takip ettiğim bir çok blog mevcut. Üstelik bu blogların iyi şekilde kazançlar elde ettiğini belirtmeme gerek yok sanırım. Bir çoğu kişisel blog olsa da emin olun onlarda bu hobilerinden kazanç sağlamaktadır. Bu hemen olan bir şey değil tabi ki. Şimdi sıralamama bakacak olursak:

Listeyi çoğaltmak elbette mümkün. Bunlar benim takip ettiğim ve hatta bazılarının yazarları ile tanıştığım bloglar. 

Blogger olmak sizinde ilginizi çekiyorsa hemen kendinize ait bir blog kurmalısınız. Öncesinde ise yukarıda verdiğim blogları inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz. Blog kurma konusu ise WordPress Başlangıç Rehberi sayfasındaki bilgiler size yardımcı olacaktır. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumları Göster (6)

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku