Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Yeni model dolandırıcılık yöntemi denildiğinde aklınıza birçok yöntem gelecektir. Teknolojinin gelişmesi ile beraber ne yazık ki bu yöntemler hızla arttı. Geçtiğimiz günlerde sık sık karşıma çıkan bir dolandırıcılık hikayesini size anlatacağım. Bu yazının farkı ise duyum değil tam aksine benim başıma gelen bir olay olmasıdır. Şükür bir kayıp yaşamadım. Çünkü olayı daha önceden internet ortamında okumuştum. Bu yazıyı yazmak amacı ile tabiri caizse salağa yattım. Şimdi neler yaşadık bakalım.

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi: İlk Adım Whatsapp Mesajı

Whatsapp üzerinden dileyen kullanıcı dilediği kişiye mesaj gönderebiliyor. Bu yolu bile kötü niyetli kişilerde masrafsız şekilde masum görünen mesajlar atıyor.

Sabah kahvaltımı yaparken buna benzer bir mesaj aldım. Mesajın detaylarını alt kısımdaki görselde sundum. +62 ile başlayan Endonezya numarasından Damla isimli biri bana ulaşan kişiymiş. Konuşmasında translate kullandığı bariz belli oluyor. En azından bana öyle geldi. Hatta dalga geçer gibi “Endonezya’dan Damla he…” şeklindeki mesajıma bile tepki vermedi.

Salağa yatıp devam ettim. Olayın özeti olarak Instagram üzerinden profiller verecek ve beğenip, takip edeceğim. Karşılığında ilk görev için 50 TL verecekmiş. Yurt dışı olunca Papara veya Payoneer üzerinden mi ödeme yapacağını bile sordum. Daha sonrasında da özel bir gruba alınacak ve orada daha fazla kazanacakmışım. Elbette işin nerede patlayacağını merak ederek devam ettim. Zaten çok sürmedi kısa sürede patladı.

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi - İlk Mesaj
Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi – İlk Mesaj

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi: Güveninizi Kazanıyor!

Sözde Damla hanım öncelikle sizi işi anlatıyor. Paylaştığı Instagram profilleri bilinen işletmelere ait. Muhtemel o işletmelerin haberi yok. Bir diğer olasılık o işletmeler sahte beğeni veya takip alıyorlar. Bu sayede hem dolandırıcılıktan hem de işletmeler para kazanıyorlar.

İlk görev için Nişantaşı’nda bir kafenin profilini gönderdiler. Takip edip, bir paylaşımı beğendim. Sonrasında da görselini kendine Damla diyen kişiye attım. İlk görev bitti. Ödeme için yetkili kişi olan Luis diye birine yönlendirdi. Hatta bir referans numarası bile atadı. Profesyonel ya normal…:)

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi - Dolandırıcı Yönlendirmesi
Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi – Dolandırıcı Yönlendirmesi

Dikkatli bakınca profil görsellerinin sahteliği ve konuşmalarının devrikliği kendilerini ele veriyor. Telegram üzerinden yazan kişinin numarasını görmüyorsunuz. Sizden isminizi ve banka hesap numaranızı istiyor. Bunlar dışında diğer bilgilerin hepsini salladım. Mesleği sorduğunda da turizm pazarlamacısı ve yaşı da 40 dedim. Oysa benimle alakası olmayan bir profil.

Ödeme kısa sürede hesaba geldi. Sonra “bugün için işiniz bitti. Yarın sizi eklediğim grupta saat 9:30 görev paylaşılacak. Bu görevlerin ücreti 15 TL olacak. Toplamda 24 görev olacak…” gibi bilgiler verdi. Bu noktada da salağa yatıp devam ettim.

Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi - Dolandırıcı Profilleri
Yeni Model Dolandırıcılık Yöntemi – Dolandırıcı Profilleri

Asıl Mesele Vur-Kaç Yapma Yöntemi

Ertesi gün saat 9:10 geçe grubu girince 40 TL bonus verilecekti. Saat 9:30 olunca görev paylaşımı başladı. Görev dediği ise bir Instagram profili veriyor ve orada istediğin bir görseli beğenmeni istiyor. Bunun karşılığında da 15 TL veriyor. Sadece bir beğeni 15 TL yani. Ertesi günde bu kazanç 20 TL olacak diyor.

Öğleye kadar bu şekilde yarım saatte bir görev paylaşıp sizden görseli gruba yüklemenizi istiyor. Bu noktaya kadar basit ve masum görünüyor değil mi? Öğlen saatlerine doğru büyük görev geliyor. Neymiş ön ödemeli görevmiş. Sözde ne yatırırsanız görevi yapınca %30 daha fazlasını alıyorsunuz. İşte vurgun yaptıkları an bu kısım. Millet dekont paylaşıyor. İsimler ve görseller alakasız. Grubu iki gün takip ettim. Görseller muhtemel internetten alınmış. Dekontlar ise bazıları gerçek olabilir. Gruba 1k üzeri kişi görünüyor. Aktif kişi yüz ve altı görünüyor. Muhtemel bot veya engelledikleri kişilerden oluyor.

Sözde Görev Talimatları
Sözde Görev Talimatları

Ön ödemeli görev dedikleri sözde “isteğe bağlı görevler…” diye belirtiyorlar. Ben gün içinde sunulan iki ön ödemeli göreve katılmadım. Sonra ne oldu derseniz! Akşam saat 18:00 civarı 19. görevi attım ve pat engellendim. Sonrasında sorumlular tek tek mesaj attım. Gördükleri halde dönüş yapmadılar. Hatta “Ben de yarın sunulacak görev için on bin lira topluyordum ama çalışmak istemiyorsunuz sanırım…” şeklinde son can alıcı mesajımı da atıp engelledim. Bakalım belki farklı bir numaradan birkaç gün sonra tekrar ulaşırlar.

Dolandırıcılık Yöntemi Hakkında Sonuç

Sonuç olarak 60 TL + 60 TL + 50 TL olacak şekilde toplamda 170 TL ödeme yaptılar. Tabi benden bir kuruş geri alamadılar. Sonuçta engeli bastılar.

Masum görünen bu mesajlar üzerinden size ulaşan linkler bilindik sosyal medya linkleri bile olsa tıklamayın. Bilmediğiniz bir numara ise ve benzer şekilde Google işletme hesabı yorumu gibi görevlerde var. Bu kadar basit şekilde inanın kimse size para kazandırmaz. Bununla beraber emin olun sizin üzerinizden iyi para kazanırlar.

Sadece blog yazmak amacı ile risk alıp bu işi kabul ettim. Siz benim kadar şanslı olmayabilirsiniz. Özellikle de mobil güvenliğiniz yoksa uzak durmanızı tavsiye ederim. Az olsa bile buna harcayacağınız zamanı anket doldurarak para kazanma yöntemine göz atabilirsiniz.

Yazımı sizleri ve çevrenizi uyarmak amacı ile sunuyorum. Bu nedenle içeriğimi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanızı rica ederim. Böylece sevdiklerinizi bu tehlikeden haberdar etmiş olursunuz. Son olarak Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımı da takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku