Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Muhabbet Kuşu Neden Kusar?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Evlerde en çok tercih edilen pet hayvanlarının başında muhabbet kuşları gelir. Bu minik dostları almadan önce sağlık konularını araştırmak gerekir. Muhabbet kuşu neden kusar, ne zaman yemek yemezler, acaba yalnız yaşayabilir mi veya neden tüylerini yolar vb. birçok soruyu bilmek önemlidir. Bu gibi ufak sorular aslında minik dostumuz sağlıklı ve uzun ömür sürebilmesi için önemlidir.

Hayvanların ne yazık ki dili yoktur diye biliriz. Gerçek ise olan bir dili bizim anlamadığımızdır. O bizi anlar ama biz anlamayız veya anlamak istemeyiz. Söz konusu muhabbet kuşu olunca aklımıza hassaslık gelmelidir. Bu tür kuşlar oldukça naif yaratıklardır. Soğuk havaya veya toza karşı hassastırlar. Bu şartlar altında fazla yaşamazlar. Sanırım bu nedenle evinden kaçan muhabbet kuşları fazla yaşamıyor.

Muhabbet Kuşu Neden Kusar? Neyin Belirtisidir?

Hayvanların genel olarak bazı hastalık belirtileri vardır. Kimisi yemek yemez kimisi ise tüylerini didikler. Bu tür davranışların hemen hemen hepsi bir hastalık belirtisidir. Muhabbet kuşu neden kusar derseniz hastalık yolda diyebiliriz. Bu durum hayvanı bile rahatsız eder. Kuş kustuğunda kendisi de kokusundan rahatsız olur ve korkar. Bu durumu aşmak adına öncelikle hayvanı temizlemek gerekir. Böyle zamanlarda bir bebek bakıcısı gibi olmalısınız. Minik dostunuzu alıp ılık suda yıkamanız onun rahatlamasını sağlar. Hatta az kokulu bir şampuan kullanmanız iyi olur. Amacımız kusmuk kokusunu değiştirmek. Elbette bunu yaparken başka bir koku ile hayvanı korkutmamak. Buna benzer durumda bir uzman desteği almak daha iyi bir yol olacaktır.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

Muhabbet Kuşlarının Kusmasına Nedenleri

Muhabbet kuşlarının kusmanın nedeni şudur demek doğru olmaz. Bu hayvanın bir refleksi gibi düşünülmelidir. Genel olarak muhabbet kuşunun kusma nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Virüslü bir hastalığa yakalanmış olabilir,
  • Soğuk havadan etkilenmiş olması,
  • Bünyesine yaramayan veya yememesi gereken gıda tüketmesi,
  • Kafasını sert şekilde bir yerlere çarpması,
  • Aşırı derece korkması,

başlıca nedenler arasında sayılabilir.

Minik dostunuz bu gibi durumlar yaşamaması için iyi şekilde ilgilenmeniz gerekir. Sonuç olarak bir canlıya bakma sorumluluğu alıyorsunuz. Muhabbet kuşu neden kusuyor demeden önce önlemlerinizi almanız gereklidir. Bu nedenle zamanında kontrollerini yaptırmanız ve beslenme modeline dikkat etmelisiniz. Son olarak beslenmesi konusunda da buradan veya diğer online sitelerden ürünler temin edebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşın. Güncel duyurularım ve içeriklerim için Instagram, Twitter ve Facebook sayfalarımı takip ediniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku