Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Sayılarla Boyama İle Artık Herkes Kendi Tablosunu Yapabilecek!

0

Sayılarla boyama, bir tablonun belli bölümlere ayrılıp numaralandırılması ve uygun boyalar ile eşleştirilmesiyle oluşur. Her bölümün belirli bir sayısı vardır. Bu sayılar belirlenen renkler ile boyanır. Sayılarla boyama her yaştan ve yetenekten insana uygundur. Elinize hiç fırça almamış olsanız bile rahatlıkla eserinizi oluşturabilirsiniz. Numaralarla boyama seti içerisi oldukça zengindir. İçeriğinde kanvas tablo, kalından inceye göre fırçalar ve numaralandırılmış akrilik boyalar bulunur. Yani başlamak için ihtiyacınız olan her şey setin içerisindedir.

Sayılarla Boyama Seti Ne Kazandırır?

Sayılarla boyama, tek bir parçaya odaklanarak ve adım adım ilerleyerek kendi başyapıtlarınızı üretmenize olanak tanır. Dünya’ya sayılarla boyamayı ilk tanıtan 16. yüzyılda büyük Rönesans sanatçısı Michelangelo olmuştu. Öğrencilerine resim yapmaları için ünlü tavanlarının bölümlerini sayılara atamıştır. Böylece hataları azaltmaya yardımcı olmak için her birini önceden numaralandırarak tanıttı. Formüle dayalı olmasına rağmen, sayılarla boyama hobisi kendinizi ifade etmenin harika bir yoludur. Bugün sayılarla boyamanın faydalarını konuşacağız.

Resim yapmanın yaşam standardımızı, fiziksel ve zihinsel sağlığımızı etkilediğini biliyor muydunuz? Sanat, sanat yaratma sürecini kullanarak kişinin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını iyileştiren bir süreçtir. Yaratıcı düşünmeyi teşvik eden ve kendi benzersiz çözümlerinizi bulmanızı sağlayan bir terapi olarak kabul edebilirsiniz. Sanat, beyninizin yeni nöronlar üretmesini ve iyi hissetmenizi sağlar. Böylece nörotransmiter dopamini artırması için uyarır. Fırça hareketleri de odaklanma ve konsantrasyonu artırır.

Sağlıklı iş-yaşam dengesi söz konusu olduğunda zihin sağlığını korumak çok önemlidir. 2005 yılında yapılan  araştırmalar, insanların resim yaparken kaygı seviyelerinde bir düşüş olduğunu kanıtladı. Resim yapmak yetişkinlerin kendilerini daha mutlu, daha sakin ve daha rahat hissetmelerini sağlar. Stresi azaltmak ve bastırılmış duyguları dışarı çıkarmak için inanılmaz derecede etkilidir. Yani bir nevi kendinizi yeniden tanımanızı sağlar.

Sayılarla Boyama Oyunu Neler Kazandırır?
Sayılarla Boyama Oyunu Neler Kazandırır?

Neden Sayılarlar Boyama Yapmalıyım?

İster tek başınıza olun, ister çocuklarınızı eğlendirmeye çalışın hiç fark etmez. İhtiyaç duyulduğu zaman duygusal tatmin sağlayan bir aktiviteler bulmak kolay değildir. Numaralarla boyama, TV izlemenin veya ekrana bakarak saatler geçirmenin mükemmel bir alternatifidir. Bunu yapmak için saatler harcasanız bile kendinizi suçlu hissetmezsiniz. Daha da güzeli tüm ailenin kendi eserleri üzerinde çalışarak bir grup aktivitesine çevirmesidir. Böylece ailece güzel zaman geçirebilirsiniz.

Hafızayı güçlendirmeyi, bilişsel işlevi geliştirmeyi amaçlayan eğitim yöntemlerini daha önce duymuşsunuzdur. Fakat resmin bunlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Yaratıcı etkinliklerde sürekli uygulamanın beynin işlevini iyileştirmeye yardımcı olduğunu belirtir. Sayılarla boyama, beyninizin daha iyi çalışmasını sağlamanın ve hafızanızı güçlendirmenin kolay bir yoludur. Ayrıca angarya gibi gelen beyin egzersizlerine saatler harcamaktan daha eğlencelidir.

Yetişkinlerin yanı sıra, sayılarla resim yapmayı gerçekten seven bir diğer kitle de çocuklar. Çocuklar için sayılarla boyama kitleri hayal dünyalarının gelişmesine yardımcı olur. Çocukların yaratıcılıklarını arttırmanın yanında bu kitler onların konsantrasyonunu arttırmalarına, sabırlı olmalarına ve detaylara dikkat etmelerine yardımcı oluyor. Nereden temin ederim diye sorarsanız Carpuz Hobby internet mağazasından sipariş verebilirsiniz.

Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınız üzerinden sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Bununla beraber en güncel içeriklerimden haberdar olmak adına Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarımdan beni takip edebiliriniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku