Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Şermin Yaşar Kitapları Okuyalım mı?

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Vakit buldukça kitap okumak aslında çoğu insanın yapmak isteyip bir türlü zaman bulamadığı aktivitelerden biridir. Elbette insan isterse her konunun üstesinden geliyor. Bu nedenle kitap okuma konusunda zamanım yok bahanesi açıkçası beni pek tatmin etmiyor. Bu nedenle bir kitaba başlayıp yarım bırakmak size göre değilse önereceğim kitapları mutlaka inceleyin derim. Çünkü kitaplar içindeki hikayeler birbirinden bağımsız ve bu nedenle kısım kısım okumak mümkün. Örneğin gece yatmadan önce iki hikaye bitirseniz bile kardır. Bu yazımda sizlere Şermin Yaşar kitapları hakkında bilgi vereceğim. Kitap önerilerime geçmeden önce Şermin Yaşar kimdir diye merak edenler için biraz bilgi vermek istiyorum.

Şermin Yaşar Kimdir?

Aynı senelerin çocuğu olarak tek söyleyebileceğim yaşına rağmen büyümeyen bir kadın. Klasik biyografiyi internette Şermin Yaşar kimdir diye aratarak elbette bulabilirsiniz. Bu başlık altındaki fark ise kişisel görüşlerimi de yansıtmasıdır.

Senen 1982 ve gurbetçi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelir. İçinde hep bir yazar olma tutkusu bulunan yazar bu yönde eğitim almak için Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirir. Bir ara evlenir ve üç çocuğu olur. Oyuncu anne olarak bilinen Şermin Mete, Tuna ve Name’nin annesidir. Bir dönemde reklam yazarlığı yapmışlığı da bulunmakta. 2017 yılından önce Çarkacı soyadını kullanan Şermin daha sonrasında boşanınca tekrar kızlık soyadını kullanmaya başlamış ve kitaplarını bu şekilde çıkarmıştır.

Sosyal medya sayesinde bir çok anne ve babaya yönelik paylaşımları ile dikkatleri üzerine çekmiş ve oyuncu anne adıyla tanınan biri olmayı başarmıştır. Özellikle ülkemizde çocuk gelişime yönelik az olan ve temelinde paraya dayalı olan oyun sektörüne alternatif olduğu da düşünülebilir. Paylaşımları ile yeni oyunları sunan ve bu oyunlar sayesinde çocukların hayal dünyasının gelişmesine katkı sağlayarak sosyal bireyler olmasını istemektedir. Gene olarak Şermin Yaşar kitapları çocuklara yönelik olarak bilinse de yazarın yetişkinler içinde yazdığı eserler bulunmaktadır.

Şermin Yaşar Kitapları: Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu

Yazarın yetişkinler için olan kitabı elimden yeni bıraktıklarım arasında. Kitaptaki hikayelerin kısım kısım olması okuyucuyu sıkmasını engelliyor. Elbette aralıksız okuyabileceğim kitap türünden olduğunu da söylemeden geçemem. Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu, sizlere bazen eski zamanların yaşamını, dostluğunu, sevgisini ve fedakarlığını hissettirebilir. Bunun yanında ise bazende yüzünüzde tebessüm belirtisi ve hatta bazı noktalarda hadi ya dedirtebilir. Elbette kitabın içeriğini sizinle paylaşmak doğru olmaz. Şunu söyleyebilirim ki bu kitapta bir çok hikaye mevcut ve eminim bu hikayelerden birinde kendinize yer bulabilirsiniz. Ben şahsen bir değil bir kaç hikayede kendime yer bulabildim. Belki yazarın diğer kitaplarına yabancı olmadım için belkide az çok paylaşımlarını takip ettiğimden bir şekilde yerim hazırdı. Kitaptan bir kısmı aşağıdaki gibi sizinle paylaşmak isterim.

“1993 baharında, Mustafa Sami Özyaka Bey ölmeseydi size bugün anlatacak bir hikayem olmayacaktı. Onun Vefatını takip eden üçüncü gün hayata gözlerini yuman dünyalar güzeli Reyhan hanım olmasaydı, hikaye giriş bölümüne takılı kalacaktı. Reyhan hanımın cenazesinden bugüne dek, dünyadan göçüp giden kadın-erkek, genç-yaşlı bütün bu zevat olmasaydı emeklilik günlerimde neyle meşgul olacaktım. İnanın bilmiyorum.”

(Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu / Şermin YAŞAR)

Kitap okuma süresi ise en fazla bir hafta diye düşünebilirsiniz. Toplamda 200 sayfa bile değil bu nedenle bir hafta gibi bir sürede rahatlıkla bitirebilirsiniz.

Şermin Yaşar Kitapları: Tarihi Hoşça Kal Lokantası

Hani bazı kitaplar vardır ya okuduğunuz zaman “Ya ben buna benzer bir olay yaşadım!” şeklinden düşünceler ve hissiyat gelir ya işte Tarihi Hoşça Kal Lokantası bu tarz kitaplardan biri. Sonuçta güzel ve kısa öykülerin bir araya gelmesi ile oluşmuş okunası bir kitap. Bir başka bakış açısı ile gündelik yaşamdan karşılaşabileceğimiz olaylar silsilesi bu kitapta olabilir. Sayfa sayısı takıntınız var ise korkmayın bu kitapta 200 sayfa bile değil. Yani ben bu iki kitabı bir haftada bitirdiysem sizde bitirebilirsiniz. Elbette kitabı okumakla birlikte birazda yazarı takip ederek hayata bakış açısını anlamaya çalışırsanız daha fazla zevk alacağınız kesin. Kendisini şahsen tanımasam bile az çok hayatı hakkında bilgim var ki buda sosyal medya hesapları sayesindedir.  Kitabın içerikleri arasında okumanız kısımlardan bazıları bana göre Tarihi Hoşça Kal Lokantası, Cıva ,Olsun hırkası, 444 0 Hiç şeklinde olduğunu söyleyebilirim. En iyisi siz okuyun işte o zaman demek istediğimi daha iyi anlatmış olurum.

Şermin Yaşar Kitapları: Dedemin Bakkalı

Bir çocuk kitabı diyebiliriz ama sihirli bir kitap. Özellikle anne ve babaların çocukları ile iletişimini güçlendirici bir sihre sahip diyebilirim. Bununla birlikte büyükleri de çocukluk yıllarına götürdüğünü söyleyebilirim. Zaten Şermin Yaşar kitapları hayattaki yaşanmış olaylardan besleniyor. Bu durum ise ortaya çıkan eserlerin önemini bir level daha arttırmış oluyor. Açıkçası bir çocuğunuz ve yeğeniniz varsa bundan güzel hediye olamaz. Ben şahsen yeğenime aldım ve henüz ana sınıfında olmasına rağmen anne ve babası ile bir hafta gibi bir sürede hepsini okudu ve bazılarını da uyguladı. Zevkle ve keyifle bir zaman geçirmek için kitap arayanlara kesinlikle öneriyorum.

Son olarak belirtmek isteklerime gelirsem yazım için kitapları dr.com.tr adresinden temin ettim sizde adrese tıklayıp temin edebilirsiniz. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku