Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Yorumlarım

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Zaman buldukça forumlara, kongrelere vb. etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta ise Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi‘ne katılma imkanı buldum. Bu yazımda sizlere genel olarak kongre hakkında yorumlarımı sizlerle araştırma ve incelemeler kategorim altında paylaşacağım. Elbette kongrenin ilk olması nedeni ile çeşitli eksiklikleri vardı. Ancak buna rağmen iyi geçtiğini söyleyebilirim.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Nerede Oldu? Nasıl Gittim?

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Kayseri ilimizde oldu. Daha önce gitmiştim ancak o kadar detaylı gezdiğim bir yer olmadığını söyleyebilirim. Eşim akademisyen olduğu için onun sunum yapacağı günün öncesinde gitmek istedik. Elbette ilk gün programına katılma şansımız olmadı. Gerek yolculuk gerekse geç gidişimiz nedeni ile ilk güne katılmadık. Kayseri’ye gitmek için otobüs kullandık. Kendi arabamız ile gitmek istemememin sebebi ise mevsim şartları ve Kayseri ilini fazla bilmememdi. Ancak açıkçası birazda pişman oldum diyebilirim. Kendi aracımız ile gitmediğimiz için dönüş esnasında biraz geç saate bilet bulduk. Bu durum ise bizi oldukça kötü etkiledi. Size önerim nereye giderseniz gidin mümkünse kendi aracınız ile gidin.

Konaklama için kongre organizasyonunun anlaştığı otellerden birinde kaldık. Otelin ismini vermiyorum ancak odaları konusunda pek önereceğim ve bir daha gitmeyeceğim bir yer olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca konum olarak üniversiteye bir hayli uzaktı. Elbette servis imkanı vardı ancak sabah ve akşam olmak üzere iki seferdi. Zaten çoğu kişi konferansa katılım sağlamadı. Sadece kendi sunum günlerinde katıldılar. Bir nevi herkes tatile gelmişti diyebilirim.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Nasıldı?

Öncelikle ilk yapılan bir kongreye göre tabi ki eksiklikler mevcuttu. Buna rağmen iyi bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Buna rağmen uluslararası olan bir konferans olmasına rağmen hem öğrendiğime göre kongre başında hemde kapanış yemeğinde sadece Arapça ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Bu konuda açıkçası bir kulaklık dağıtılmasını beklerdim. Yani sadece Arap ülkelerinden değil Tayland, Fransa vb. gibi başka ülkelerden gelenlerde vardı. Bu bana göre çok kötü oldu.

Bunun dışında bir eksik ise malum ikramlar olur. Elbette çok bir beklenti olamaz ancak seçenek olarak su, çay, meyve suyu ve 3’ü bir arada sunulmuştu. Yani en azından şeker kullanmak istemeyenleri düşünmek gerekliydi. Bunlar tabi ki oldukça küçük sorunlar ancak dikkat edilmesi iyi olurdu.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi‘n de elbette iyi şeylerde vardı. Öncelikle yeni kişilerle tanışmak iyi oldu. Değişik bir sürü konu hakkında bilgi sahibi olma fırsatımız oldu. Bunun dışında yapılan ve sonraki yazımda yer vereceğim gezi programı ve kapanış yemeği de oldukça iyiydi. Elbette katılımcıların arasında oldukça fazla Orta Doğu ülkelerinden gelenler vardı. Bu birazda programı etkiledi gibi. Özellikle eşimin sunum yapacağı sabah uğradığımız bir otelden abartısız yarım saat kadar katılımcıların gelmesini bekledik. Sonradan gözlemlediğim ise genel bir durum olduğuydu. Sakın yanlış anlaşılmasın burada bir ayrımcılık yapmıyorum. Sadece Orta Asya kökenli katılımcıların bize göre aşırı rahat ve birazda vurdum duymaz bir tavra sahip olduklarını belirtmek istiyorum. Hepsi bu kadar.

Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi Hakkında Önerilerim

Elbette ulusal çapta bir kongre hazırlamak kolay değil. Uzun zaman ve uğraş gerektirmektedir. Zamanla kazanılacak tecrübeler ise daha iyi sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. İlk kongre olması nedeni ile yukarıda saydığım ufak eksikler ile karşılaştık. Ancak bunların çözümünün maddiyata dayandığının farkındayım. Katılım ücretinin düşük olması ve sponsorların çok az olması bunların başlıca nedenleri. Eminim sonraki kongrelerde daha fazla sponsor bulacaklardır.

Bunun dışında şuan aktif olan usbik.com sitesi elden geçirilmelidir. Bir hosting ve SSL kurulumu yapılmalı diye düşünüyorum. Hatta çoğu firma ücretsiz SSL kullanımı sunduğunu da hatırlatayım. Hazır bir yazılım ile bir yere kadar gidilebilir. Ancak ulusal bir proje için web sitesi de önemli diye düşünüyorum. Basit olarak bir WordPress hosting firması seçebilir ve ücretsiz temalardan biri kullanılabilir. Üstelik şuan verilen ücretin altında bir harcama yapılacağını da belirtebilirim. Şimdilik aklımda kalanlar bunlar. Eğer sizde Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi‘ne katılım sağladıysanız yorumlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir veya alt kısımda yorumlarınızı yapabilirsiniz. Ayrıca InstagramFacebook ve  Twitter hesaplarımdan beni takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku