Freelance & Blogger
Gündem Bizim, 2011 yılından beri yayında olup, hayata farklı açılardan bakmaya çalışan kişisel blog yazarı Ömer tarafından kuruldu.

Amatör Denizcilik Belgesi (ADB) Aldım!

0
E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Amatör Denizcilik Belgesi yani ADB başvuru konusunda araştırma yapıyorsanız doğru içeriğe denk geldiniz. Yakın zamanda ben de ADB belgesi aldım. Bu belgenin yanında kısa mesafe telsiz operatörü yeterlilik belgesini de aldım. Başvuru sürecinden belge basımına kadar tüm detayları bu yazımda sizlere anlatacağım. Öncesinde ADB nedir, nereden alınır, sınav soruları nasıldır vb. merak edilen konular hakkında bilgi vereyim.

Amatör Denizcilik Belgesi (ADB) Nedir?

ADB, spor veya gezi amacı ile tekne kullanmak için gerekli ehliyet diyebilirim. Bu belge sayesinde iş yapamazsınız. İşin içine para girince bu belge geçerli olmaz. Kişisel kullanım için geçerlidir. Örnek vermek gerekirse aileniz ile tatile gittiniz diyelim. Gittiğiniz yerde tekne kiraladınız ve yabancı biri olmasın istediniz. Bu durumda tekne sahibi sizden bu ehliyeti ister. Varsa ve sürebilirseniz kiralama işlemini yaparsınız.
Belgeyi almak için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan (UDHB) eğitim alıp, sınava girmeniz gerekir. Sınavda başarılı olursanız belgenizi alırsınız. Ek olarak yanına kısa mesafe telsiz operatörü belgesini de mutlaka alın. Bu belge içinde eğitim alıp, sınava girmeniz gerekiyor.
ADB belgesi olmadan tekne kullanıp yakalanırsanız bin lira para cezası yersiniz. Tabi hala zam gelmediyse miktar budur. Yanında ticari amaçla kullanırsanız da iki bin beş yüz lira ceza alacağınızı bilin.

ADB Belgesi Nasıl Alınır?

Kişisel kullanım için tekne ehliyeti alımı Avrupa Birliği uyum yasaları nedeni ile ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda bir milyon kişiye bu belge verilecekti. İlk zamanlar fiziksel eğitim ve fiziksel sınav sonucunda başarılı olmak gerekiyordu. Bu nedenle alımı oldukça zordu.
Corana virüsü şartları nedeni ile fiziksel işlerin büyük bir bölümü ortadan kalktı. Bakanlık bu durum sonucunda tüm aşamaları online olarak yapma kararı aldı. Kısaca tüm süreci online olarak dilediğiniz yerden sisteme girip yapacaksınız. Saati veya günü yoktur. Tekne ehliyeti almak için adbs.uab.gov.tr adresinden giriş yapmalısınız. Giriş için e-devlet bilgilerinizi bilmeniz yeterlidir.

Sisteme giriş sonrasında karşınıza eğitimler çıkıyor. Bunlar arasında almanız gereken ADB belgesi ve kısa mesafe telsiz operatörü belgesi olacak. Elbette birini alıp diğerini sonra alabilirsiniz. Bu konu size kalmıştır. Benim önerim ise ikisini birden aynı anda almanızdır. Böylece ayrı ayrı uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Amatör Denizcilik Belgesi Sınavı Zor mu?

Tekne ehliyeti almak için öncelikle eğitimleri tamamlamanız gerekir. Eğitim dememe bakmayın karşısına oturmak zorunda değilsiniz. Ekranda konu açılır ve süre sayımı başlar. Süre bitene kadar o konuda kalmanız istenir. Süreyi bitirmeden başka konuya geçemezsiniz. Tüm konular bittikten sonra da sınav bölümü açılır. Bu durum iki belge için de geçerlidir.

Sınav soruları oldukça basittir. Vaktiniz varsa internet ortamında araştırma yaparak cevaplarını da bulabilirsiniz. Soru ve cevaplar şeklinde yayınlayan siteler var. Size önerim en azından temel bilgileri öğrenin. Sınav oldukça basittir. Genel olarak elli soru sorulur ve altmış puan almanız istenir.

ADB Belgesi Sınavını Geçtikten Sonra Ne Yapılır?

Amatör tekne ehliyeti için sınavı geçtik. Bundan sonrasında ise bankaya para yatırmanız için size mesaj gelecek. Bu mesaj gelmeden kafanıza göre para yatırırsanız olmaz. Yatırdığınız para boşa gider. Bu durumda banka zaten ödeme almıyor sanırım. Ben belgeleri 2021 yılında aldım. Bu yılda 39.70 TL ADB belgesine ve kısa mesafe telsiz operatörü belgesi için de 25.10 TL harç ödemesi yaptım. Yeni yıl için fiyatları sisteme girince görürsünüz. Zam gelmiş olabilir.

Amatöre Tekne Ehliyeti Nerede Bastırılır?

Sınavı geçtiniz ve gelen mesaj doğrultusunda bankaya ödeme yaptınız. İşlemler ödeme yapmanız ile bitiyor. Elinizde bir kimlik olmuyor. T.C. veri tabanında belge sahibi olduğunuz görülüyor.
Elinizde fiziki belge olsun isterseniz iki yöntem var. Birinci yöntem eğitim aldığınız adbs.uab.gov.tr adresine girip sistemde hazırlanan belgenizi indirmek ve yazdırmaktır. “Ben belge ile dolaşmam, kredi kartı tarzında kimlik olsun” derseniz ikinci aşamaya geçin.
İkinci yöntem ise kimliğiniz ile ilinizde bulunan liman başkanlığına gitmenizdir. Diğer illerde aşamalar nasıl oluyor bilgim yok. Ben İstanbul’da almıştım. İstanbul için iki seçenek var. Anadolu yakası için Tuzla Liman Başkanlığı ve Avrupa yakası için Sefaköy seçenekleri sunuluyor. Bu iki yerden birine gidip beş dakika içinde ücretsiz olarak alabilirsiniz. Boyutu aynen kredi kartı şeklindedir. 2023 yılına kadar bir milyon kişi hedefini yerine getirmek istedikleri için alımı gayet kolaylaştırmışlar. Bu nedenle fırsatı kaçırmayın ve alın kenarda dursun.

Eğitim detaylarını daha net görebilmeniz için SU’dan Sebepler kanalının hazırlamış olduğu videoyu sizlere sunuyorum.

ADB Belgesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • S1) Amatör denizcilik belgesi almak için yaş sınırı var mı?
 • C1) Yaş sınırı en az 14 ancak noter onaylı veli izni gerekiyor.
 • S2) ADB belgesini ne için kullanabilirim?
 • C2) Denizde spor veya gezi amaçlı tekne kullanmak için kullanabilirsiniz. Ticaret için kullanamazsınız.
 • S3) Amatör tekne ehliyeti ile hangi tekneleri kullanabilirim?
 • C3) Uzunluğu yirmi dört metreyi ve motor gücü on beygiri geçmeyen tekneleri kullanabilirsiniz.
 • S4) ADB belgesini aldıktan sonra bir işte çalışabilir miyim?
 • C4) Bu belge kişisel kullanım içindir. Gemi adamı belgesi yerine geçmez. Bu nedenle ticari amaç taşıyan işlerde kullanamazsınız.
 • S5) Belgem ne kadar süre geçerli olur?
 • C5) Belgenin bitiş süresi yoktur. Bir kere aldığınız zaman süresiz kullanırsınız. Bakanlık yeniden düzenleme yapmadığı sürece bu şekildedir.
 • S6) Kısa mesafe telsiz operatörü belgesini neden almalıyım?
 • C6) Teknede bulunan telsizi kullanmak için bu belge gereklidir. Sizden başka biri bu belgeye sahip ise sizin sahip olmanıza bakılmaz ancak siz telsizi kullanamazsınız. Bu nedenle size önerim iki belgeyi aynı anda almanızdır.
 • S7) Kısa mesafe telsiz operatörü belgesi için yaş sınırı var mı?
 • C7) Bu belgeyi almak için on sekiz yaşını tamamlamış olmanız gereklidir.
 • S8) KMT belgesi süresiz olarak geçerli mi?
 • C8) Hayır. Kısa mesafe telsiz kullanım belgesi beş yıl geçerlidir. Beş yıl sonunda sadece bankaya para yatırmanız istenir ve süre uzar. Tekrar eğitim almanız veya sınava girmeniz gerekmez.
 • S9) Kısa mesafe telsiz kullanım belgesi ile çalışmak mümkün mü?
 • C9) Elbette bu belge ile bir işe girip çalışabilirsiniz. Tek şartı ise ek olarak gemi adamı belgenizin olması ve geminin SOLAS’a tabi olmamasıdır. Aksi durumda çalışamazsınız.

Amatör Denizcilik Belgesi Hakkında Önerilerim

Denizciliğe ilginiz olmasa bile kesinlikle almanızı öneririm. Her iki belgeyi alın. Yarın şartlar değişir ve alımı zorlaşabilir. Şuan tüm işlemler online yapılmakta ve oldukça basittir. Sadece iki gün içinde iki belgeyi alabilirsiniz. Vaktim yok demeyin en azından hafta sonu zaman ayırın ve tüm eğitimleri bitirip sınava girin. Soruları ve cevapları Google üzerinde bulabilirsiniz. Sıfır bilgi ile iki günde ben aldıysam siz de alabilirsiniz. Fırsat varken alın derim.
Bu içeriğimi beğendiyseniz sosyal medya platformları üzerinden paylaşın. Güncel içeriklerim için Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarımı takip edebilirsiniz.

Google News Abonem Ol

Güncel Yazılarımdan Haberin Olsun

Destek Olmak İster misin?

Yorumla Bakalım

Web sitemdeki deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanıyorum. Sitemi kullanmaya devam ettiğiniz için kabul ettiğinizi düşünüyorum. Kabul Et İstersen Oku